سقوط بازار سهام فوتسی لندن و كاهش 45 میلیاردپوندی ارزش شركت های انگلیسی

لندن - ایرنا - ارزش شاخص سهام بورس 'فوتسی 100' لندن روز چهارشنبه همزمان با كاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی و كاهش ارزش سهام بازار بورس چین، بار دیگر روند كاهشی یافت.

به گزارش ایرنا، ارزش شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن كه در آن در هرروز كاری سهام 100 شركت مهم و بزرگ انگلیس از نظر ارزش بازاری سهام ثبت شده در بورس، ارزش گذاری و خریدوفروش می شود امروز (چهارشنبه) با 184 واحد كاهش به پنج هزار و 694 واحد رسید.
به گفته كارشناسان اقتصادی ، كاهش 3.13 درصدی ارزش سهام فوتسی 100 برابر با از دست رفتن بیش از 45 میلیارد پوند از ارزش شركت های تشكیل در این بورس است.
سهام فوتسی 100 از آغاز سال جدید میلادی تا كنون بالغ بر 600 واحد از دست داده است؛ این در حالی است كه كمتر از یك سال پیش ارزش سهام این بازار نزدیك 7000 واحد گزارش شده بود.
'تونی كراس'، یك كارشناس اقتصادی انگلیس، كاهش ارزش سهام بازار بورس لندن را بازگشت انگلیس به دنیای حقیقی برشمرد و افزود: باید به كاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی به عنوان یك عامل تاثیرگذار نیز توجه شوند.
قیمت هر بشكه نفت خام سبك برنت دریای شمال كه در ژوئن سال 2014 میلادی، در حدود 115 دلار به فروش می رسید در اوایل سال گذشته میلادی به حدود 60 دلار و روز چهارشنبه به سطح 28 دلار رسید.
این كاهش در بازار بورس لندن در حالی رخ می دهد كه روز گذشته منابع انگلیسی اعلام كردند كه نرخ تورم نیز در انگلیس به بالاترین حد خود در یازده ماه گذشته رسیده است.
براساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس كه روز گذشته منتشر شد، در ماه دسامبر گذشته شاخص بهای مصرف كننده در انگلیس 0.2 درصد بوده است كه نسبت به ماه قبل از آن كه 0.1 درصد بود، رشد نشان می دهد.
در همین حال «مارك كارنی» رئیس بانك انگلیس (بانك مركزی انگلیس) نیز روز گذشته گفت كه با توجه به افزایش نرخ تورم در انگلیس ممكن است نرخ بهره بین بانكی در این كشور تغییر كند.
نرخ بهره ی نیم درصدی میراث دولت كارگر است كه در سال 2009 و همزمان با بحران اقتصادی در اروپا، به تدریج از 5.75 درصد به نیم درصد كاهش یافت و انتظار می رود كه در اواخر سال جاری و با توجه به افزایش نرخ بهره بانك مركزی آمریكا افزایش یابد.
اروپام**4**ن*1552