۳۰ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۱۴
کد خبر: 81929145
۰ نفر
خورزوق نامزد 'شهر جهانی قلمكاری' شد

اصفهان- ایرنا - مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بُرخوار در استان اصفهان گفت: شهر خورزوق از توابع این شهرستان بعنوان تنها نامزد كشورمان برای احراز عنوان'شهر جهانی قلمكاری' به شورای جهانی صنایع دستی معرفی شد.

علی محمد فصیحی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: شهرستان بُرخوار قطب تولید پارچه قلمكار كشور است و روزانه بیش از 10هزار متر مربع انواع پارچه قلمكار در این شهرستان تولید می شود.
وی با اشاره به وجود 90 كارگاه قلمكاری در این شهرستان افزود: بُرخوار از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی وابسته به هنر قلمكاری است و هم اكنون 500 نفر در این شهرستان مشغول قلمكاری هستند .
مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بُرخوار اظهار كرد: با توجه به اینكه هنر قلمكاری با فرهنگ و مسائل اجتماعی شهر خورزوق عجین شده است این شهر به عنوان نامزد شهر جهانی قلمكاری از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به شورای جهانی صنایع دستی معرفی شد.
قلمكاری یا ساخت پارچه ‌های قلمكار یكی از هنرهای دستی ایران محسوب می شود و در این میان شهرت قلمكار اصفهان بیش از دیگر نقاط كشور است.
در این هنر بصورت دستی طرح‌ هایی را روی پارچه توسط مُهرهای چوبی طرح‌ دار رسم می‌ كنند.
شهر خورزوق در دو كیلومتری شمال اصفهان واقع است.
شهرستان بُرخوار با بیش از 110 هزار نفر جمعیت در 10 كیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.
م.غ/ 7137 / 6027/2093