۳۰ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۴۰
کد خبر: 81928672
۰ نفر
شیوع صرع در ایران بیشتر از استاندارد جهانی

تهران-ایرنا-رئیس سازمان نظام پزشكی گفت:تخمین زده می شود، شیوع صرع دركشوركه از شایع ترین بیماری مغز و اعصاب محسوب می شود حدود 1.5 درصد باشد كه ازاستاندارد جهانی بیشتراست.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دكترعلیرضا زالی امروزچهارشنبه در دوازدهمین كنگره بین المللی صرع كه در سالن همایش رازی برگزارشد، افزود:تاكنون آماردقیقی ازثبت این بیماری در كشور وجود ندارد.آمارهای جهانی نشان می دهد كه به ازای هر 100 هزار نفر 49 نفرصرع دارند اما براساس مطالعات سال 2015 به ازای هر 1000 نفر 6 تا 8 نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند.
وی با اشاره به اینكه در ایران 30 درصد از مبتلایان مقاوم به درمان هستند كه باید دربیشتر مورد توجه قرا بگیرند، گفت: در ایران حدود 300 بیمارصرع مقاوم به درمان وجود دارد.
رئیس سازمان نظام پزشكی كشور درباره علل ابتلا به صرع افزود :صرع علل مختلفی دارد و همین تنوع و پیچیدگی كار را برای رسیدن به درمان همگون دشوار كرده است؛ تورموها ، تصادفات ، ضایعات مادرزادی و عفونت ها از جمله علل این بیماری هستند.
زالی اظهاركرد:درسنین میانسالی اگرفردی برای اولین دچارحمله صرع شد ضروری است كه مورد بررسی كامل تیم پزشكی قرار گیرد.گاهی اوقات ضایعه های مغزی با ایجاد اختلالاتی درعملكرد سلول های قشری مغز سبب بروز حملات تشنجی می شود كه باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد.
به گفته رئیس سازمان نظام پزشكی كشور صرع به خودی خود باعث افرایش مرگ و میر نمی شود اما اگر این بیماری كنترل و درمان نشود ممكن است بیمارجان خود را از دست بدهد.
وی اظهار كرد:میزان مرگ و میر ناشی از صرع در دنیا حدود چهار درصد عنوان شده است و بیمارانی كه صرع آنان كنترل شود حدود 23 برابر میزان مرگ و میر آنان كاهش می باید.70 درصد بیماران صرعی به زندگی باز می گردند و باید توجه داشت كه انتخاب اول در درمان صرع دارو درمانی است.
وی گفت :حدود یك سوم كودكانی كه در سنین كودكی به صرع مبتلا می شوند با بالا رفتن سن تعداد حملات صرعی آنها كمتر خواهد شد.
رئیس سازمان نظام پزشكی كشور با بیان اینكه رسانه ها درافزایش سطح آگاهی و دانش مردم در زمینه بیماری صرع نقش مهمی دارند، گفت: رسانه ها باید كمك كنند تا خرافات در خصوص بیماری صرع از بین برود.درجوامعی كه بیماری صرع شایع است رابطه ای بین فقر اقتصادی و اجتماعی وجود دارد. درمان صرع مراحل سختی دارد و هزینه آن برای جامعه و خانواده بیماران بسیار گران تمام می شود و سازمان های بیمه گر باید تعرفه ها را اصلاح كنند.
دوازدهمین كنگره بین المللی صرع با حضور مهیمانانی از كشورهای فرانسه ، كانادا، یونان، مصر در روزهای 30 دی تا 2 بهمن در مركز همایش ها بین المللی رازی در حال برگزاری است .
علمی **1354**1440