بررسی ظرفیت‌های همكاری تهران و پكن در گفت و با صاحب ‌نظران چینی

پكن - ایرنا - سفر «شی چین پینگ» رئیس جمهوری چین به تهران در روزهای دوم و سوم بهمن ماه سال جاری به باور بسیاری از صاحبنظران و كارشناسان از اهمیت به سزایی در توسعه همكاری ها و مناسبات بویژه گسترش روابط راهبردی تهران - پكن برخوردار است.

چند كارشناس ارشد سیاسی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در پكن تاكید كردند كه دو كشور از ظرفیت های گسترده ای برای توسعه روابط برخوردار هستند و با انجام این سفر طرفین می توانند بر اساس منافع مشترك و متقابل، تعریف جدیدی از رویكردهای خود داشته باشند؛ رویكردی كه از سال ها قبل با توجه به شرایط مختلف تا به امروز ادامه داشته است.
«وو بینگ بینگ» كارشناس مسائل بین الملل و استاد دانشگاه های چین با اشاره به وجود ظرفیت های قابل توجه همكاری میان ایران و چین در عرصه های گوناگون، اجرای برجام، لغو تحریم ها و سفر «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به تهران را فرصتی مناسب در استفاده بهینه از این ظرفیت ها می داند.
او معتقد است كه این سفر می تواند حركتی مهم در مناسبات ژئوپلیتیك شرق آسیا با خاورمیانه باشد كه با حضور «شی جین پینگ» در ایران آغاز خواهد شد.
او ابعاد اقتصادی را مهمترین بخش سفر رئیس جمهوری چین به تهران دانست و گفت: با توجه به برنامه های چین برای آینده و همچنین وضعیت مناسبات جمهوری اسلامی ایران، به نظر می رسد مهمترین بخش این سفر تمركز بر موضوعات اقتصادی باشد كه طبعا تامین كننده منافع هر دو ملت ایران و چین خواهد بود.
استاد دانشگاه پكن همچنین به تمایل چین به ایفای نقش بهتر در عرصه های مختلف بویژه مسائل سیاسی اشاره كرد و گفت: در هفته های اخیر شاهد تلاش پكن برای اعمال نوعی میانجیگری بین ایران و عربستان بوده ایم كه چنین رویكردهایی را باید در چارچوب كلان سیاست های چین در ارتباط با ثبات در خاورمیانه مدنظر قرار داد.
«وو بینگ بینگ» همچنین به رویكرد جدید چین در قالب ایده «یك كمربند - یك جاده» اشاره كرد و گفت كه این موضوع بخش قابل توجهی از سیاست های آتی چین را درگیر خود می كند و این سفر می تواند زمینه های همكاری دو كشور در این رابطه را بیش از پیش فراهم سازد.
«جائو فانگ یی» كارشناس مطالعات بین الملل دانشگاه پكن نیز معتقد است كه در جریان سفر آتی رئیس جمهوری چین به ایران نشانه هایی از شكوفایی روابط دو كشور در حوزه های مختلف در فضای پسا برجام نمایان خواهد شد.
وی افزود: ایران و چین به عنوان دو كشور با سابقه و با تمدن حوزه آسیا از ظرفیت های گسترده ای برای شكل دهی به ژئوپلیتیك خاورمیانه - شرق آسیا برخوردار هستند و این همان مفهومی است كه با عنوان ایده «یك كمربند - یك جاده» چین از آن یاد می شود.
كارشناس مسائل بین الملل همچنین به نیازهای چین در حوزه انرژی اشاره كرد و یادآور شد: توسعه اقتصادی در نگاه دولت جایگاهی ویژه دارد و این روندی است كه باید به صورت مداوم و مستحكم ادامه یابد؛ بر این اساس، پكن نه تنها به دنبال بازارهای خارجی باثبات بوده بلكه شركای قابل اطمینانی در حوزه انرژی چون ایران می توانند تضمین كننده آینده «توسعه محور» این كشور باشند.
«جائو فانگ یی» در ادامه اظهار داشت: بدون شك یكی از نكات مورد توجه «شی جین پینگ» و هیات همراهش در سفر به تهران؛ هماهنگی با همتایان ایرانی در خصوص فضای همكاری های مشترك در حوزه های اقتصادی، امنیتی و فرهنگی است كه تهران به لحاظ موقعیت بین المللی از شرایطی به مراتب بهتر از قبل برخوردار شده است.
مدیر یكی از موسسات مطالعاتی معتبر در چین نیز سفر «شی» به كشورمان را با توجه به فضای مثبت جهانی ایجاد شده برای تهران پس از برجام، سفری تاریخی خواند و گفت كه این سفر آغازگر دورانی جدید در عرصه مناسبات تهران - پكن است.
«لی شائو شیان» اظهار داشت: با توجه به اینكه مدت زمان زیادی از سفر رهبر پیشین چین به ایران می گذرد، حضور «شی جین پینگ» در تهران و مذاكره با عالی ترین مقام های ایرانی را می توان به منزله حركتی برای بارور ساختن درخت قطور روابط دو كشور توصیف كرد.
استاد دانشگاه روابط بین الملل با اشاره به استقبال نظام بین الملل از توافق هسته ای ایران با كشورهای 1 +5 گفت: بدون شك دستیابی به توافق جامع مربوط به برنامه هسته ای ایران دستاوردی بزرگ و تاریخی بود كه در بسیاری از حوزه ها به ویژه عرصه اقتصادی نتایج قابل توجهی برای مردم این كشور به ارمغان خواهد آورد.
«لی» همچنین تصریح كرد: نباید فراموش كنیم كه موضوع هسته ای ایران در شرایطی كه می توانست زیان های بسیاری را متوجه منافع ملی این كشور كند، با مدیریت صحیح و دیپلماتیك به مسیری صحیح هدایت شد.
وی یادآور شد كه در چنین فضای مثبتی بدون شك زمینه های تعامل و همكاری برای ایران و چین به عنوان دو كشور دوست، بیش از پیش مهیا گشته و سفر رئیس جمهوری چین به تهران می تواند آغازی جدید در مناسبات تهران - پكن باشد.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین دوم و سوم بهمن ماه سال جاری در صدر یك هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به تهران سفر می كند.
این سفر در پاسخ به سفر رسمی سال گذشته حسن روحانی به چین صورت می گیرد.
رئیس جمهوری چین را در این سفر علاوه بر سه معاون نخست وزیر و شش وزیر، هیات بزرگی از بازرگانان و رسانه های چینی همراهی می كنند.
این نخستین سفر «شی» به كشورمان پس از انتخاب وی به عنوان رئیس جمهوری است.
آساق**231**1597**1545

سرخط اخبار جهان