دام هاي كلاهبرداري سايبري را بشناسيد تا در امان بمانيد

سمنان - ايرنا - پليس فتاي استان سمنان به منظور پيشگيري از تهديدهاي احتمالي كاربران در فضاي مجازي و ارتقاي سطح آگاهي و امنيت كاربران، توصيه هايي براي دور ماندن آنان از دام هاي كلاهبرداران ارايه داد.

به گزارش روز سه شنبه مركز اطلاع رساني فرمانده انتظامي استان سمنان، بسياري از شهروندان به دليل ناآشنايي و نداشتن آگاهي كافي از آسيب ها و تهديدهاي فضاي مجازي قرباني اين گونه كلاهبرداري ها مي شوند.
با توجه به هشدارهاي فراواني كه در خصوص كلاهبرداري اينترنتي ارائه مي شود، باز هم شاهد وقوع سرقت و كلاهبرداري سايبري از كاربران هستيم و شهروندان بايد اين توصيه ها را هنگام حضور در فضاي مجازي رعايت كنند:
هيچ گاه به ايميل هاي مشكوك و ناشناس به ويژه در قسمت پست الكترونيك خود پاسخ ندهند و به هيچ عنوان بر روي لينك هايي كه بر روي ايميل هاي ناشناس قرار دارند وارد نشوند.
به هيچ عنوان به لينك هايي كه شما را به صفحاتي مي برند كه اطلاعات شخصي و بانكي را درخواست مي كنند، پاسخ ندهند.
هميشه در قسمت درگاه پرداخت الكترونيكي بانك، از وجود پروتكل در قسمت نوار آدرس و مرورگر اطمينان حاصل كنند.
از وجود صفحه كليد مجازي هنگام ورود شماره كارت و رمز عبور مطمئن شوند.
فيشينگ صفحه اي جعلي است، مشابه صفحه اصلي سايت كه كلاهبرداران حرفه اي با ايجاد آن سعي در سرقت اطلاعات شخصي و بانكي كاربران دارند.
حمله فيشينگ توسط خود كاربر و با يك كليك آغاز مي شود، به اين گونه كه كاربر با يك كليك بر روي سايت هاي آلوده كه در نگاه اول قادر به تشخيص جعلي بودن آن نيست، گرفتار اين گونه حملات مي شود.
پليس فتا(فضاي توليد و تبادل اطلاعات) همواره توصيه هايي به كاربران دارد كه شهروندان در صورت رعايت آنها، گرفتار آسيب هاي فضاي مجازي نمي شوند.
6103/6026