۲۸ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۰۵
کد خبر: 81925618
۰ نفر
هوای سالم تا سال 98

تهران - ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اجرای برنامه های مقابله با آلودگی هوا طولانی مدت است از این رو در تلاشیم با اجرای مستمر این برنامه ها تا سال 98 هوایی سالم داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سعید متصدی روز دوشنبه در حاشیه همایش روز هوای پاك در جمع خبرنگاران افزود: سال 1370 برنامه 10 ساله كاهش آلودگی هوا برای كشور تعریف شد اما در یك بازه زمانی اجرای آن متوقف شد و دوباره از سال 93 آغاز شده است.
وی اظهار كرد: نه تنها موظفیم هوای كلان شهرها را بهبود ببخشیم بلكه باید برای تمام شهرهایی كه در معرض آلودگی هوا قرار دارند برنامه جامع كاهش آلودگی هوا تهیه شود.
متصدی افزود: یكی از مهمترین مباحث در مورد آلودگی هوا مساله سوخت است كه در دولت با موفقیت انجام و بنزن از سوخت كشور حذف شد.
وی با بیان اینكه كاهش آلودگی هوا یك سابقه تقریبا 50 ساله دارد گفت: سال 1352 اولین بحث آلودگی هوا مطرح شد اما به علت صحیح اجرا نشدن همچنان درگیر آلودگی هوا هستیم.
متصدی افزود: سال 82 برنامه جامع كاهش آلودگی هوا تدوین شد و تا سال 84 به خوبی پیش رفت اما از سال 84 تا 92 متوقف شد و عملا كاری انجام نشد اما اكنون كارها با جدیت دنبال می شود.
وی با اشاره به اینكه خروج خودروهای فرسوده یكی از بندهای برنامه جامع كاهش آلودگی هوا است گفت: تا سال 84 حدود 200 تا 300 هزار خودروی فرسوده از رده خارج شد اما فقط در مدت یكسال ( 93) 350 هزار خودروی فرسوده خارج شد.
متصدی تاكید كرد: با اقدامات انجام شده آلودگی هوا تمام نشد اما كاهش یافت ، سال 93 در مقایسه با سال 92 حدود 44 روز هوای تهران در شرایط بهتری قرار داشت ، تعداد روزهای سالم اصفهان در بازه زمانی سه برابر شده است.
وی اظهار كرد: بر خلاف برخی كه می گویند وضعیت هوا اسفبار است اینطور نیست، ما تلاش كردیم تا به وضعیت هشدار نرسیم برای همین منظور روز گذشته در حالی كه شاخص كیفیت هوا بر روی 119 بود كمیته اضطرار تشكیل جلسه داد و تدابیری اندیشیده شد.
متصدی گفت: تاكنون هیچ كمیته اضطراری بر روی شاخص 119 هوا تشكیل جلسه نداده است اما از آنجا كه سلامت شهروندان برای ما بسیار مهم است تلاش كردیم تا وضعیت به هشدار و اضطرار نرسد ، امسال هوا هیچگاه به شرایط اضطرار نرسید.
وی افزود: هیچ وقت در سابقه هوای تهران دیده نشده كه 17 روز مداوم پدیده وارونگی دما داشته باشیم اما امسال این اتفاق افتاد از این رو از روش های كاهنده آلاینده ها استفاده كردیم تا وضعیت هوا به مرحله اضطرار نرسد.
علمی 9014**1440