۲۷ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۱۷
کد خبر: 81923618
۰ نفر
استقبال جامعه جهانی/ اجرای برجام خبر اول جهان

تهران- ایرنا- دیوار تحریم های ضدایرانی سرانجام پس از تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی و اجرایی شدن برجام، شنبه شب فرو ریخت و به اعتراف بسیاری از مقامات ارشد كشورها و رسانه ها، جامعه جهانی با پذیرش حقوق ملت و دیپلماسی ایران، توافق تهران و گروه 1+5 را به عنوان یك دستاورد تاریخی ثبت كرد.

شنبه شب با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از بروكسل، اتحادیه اروپا پس از چراغ سبز آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اجرای توافق تاریخی هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در ژوئیه (تیر) به تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران پایان داد.
تصمیم برداشت تحریم ها با انتشار در نشریه رسمی اتحادیه اروپا در كمتر از یك ساعت پس از تصویب رسمی آن توسط 28 عضو این اتحادیه، اجرایی می شود.
«فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا كه ریاست مذاكرات قدرت های بزرگ شامل آمریكا، انگلیس، روسیه، چین، فرانسه و آلمان را با ایران برعهده داشت، دیشب اعلام كرد كه همه تحریم های اقتصادی و مالی غرب به موجب گزارش آژانس برداشته خواهد شد.
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران و فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیشب در بیانیه ای مشترك روز 26 دی را به عنوان روز اجرای برجام اعلام كردند.
همچنین وزارت تجارت و نوآوری و مهارت های انگلیس با بیان اینكه لغو تحریم های ایران راه را برای توسعه مناسبات تجاری با تهران هموار كرد گفت كه لندن به طور كامل از گسترش روابط اقتصادی دو كشور حمایت به عمل می آورد.
این وزارتخانه در بیانیه ای كه اوایل بامداد روز یكشنبه منتشر كرد، گفت: لغو تحریم های اقتصادی و مالی ایران ماحصل اجرای تعهدات این كشور براساس توافق هسته ای 14 جولای 2015 میلادی وین بود و معنای آن این است كه ایران در حال حاضر خیلی آزادانه تر می تواند تجارت كند.
این وزارتخانه افزود: به عنوان یك نتیجه از لغو تحریم ها، پوشش مالی صادرات انگلیس' ( یو كی ای اف)، آژانس اعتبار صادرات انگلیس'، بار دیگر حمایت خودش را از شركت های انگلیسی كه به دنبال كسب وكار در ایران هستند، از سر گرفت.
وزارت تجارت انگلیس اضافه كرد: پوشش مالی و اعتباری صادرات انگلیس در حال حاضر هم به صورت پوندی و هم یورویی قابل دسترس است.
این وزارت خانه با اشاره به تضمین های مالی 'یو كی ای اف ' برای صاحبان كسب و كار انگلیس، گفت این نهاد برای ارتقای سطح صادرات انگلیس به ایران به طور مستقیم با صندوق ضمانت صادرات ایران و وزارت اقتصاد و امور دارایی این كشور كار خواهد كرد.
'فرانسیس مود' معاون وزارت تجارت و نوآوری در بخش تجارت و سرمایه گذاری انگلیس نیز در این مورد گفت: دولت انگلیس به طور كامل از گسترش همكاری تجاری با ایران حمایت می كند و شركت های انگلیسی را تشویق می كنیم كه از فرصت تجاری به دست آمده بعد از لغو تحریم ها استفاده كنند.
وی افزود: به دنبال بازگشایی سفارت انگلیس در تهران در آگوست سال گذشته، معاونت تجارت و سرمایه گذاری وزارت تجارت انگلیس درصحنه حضور دارد و از تجارت میان دو كشور حمایت می كند.
فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس نیز شامگاه شنبه از اجرایی شدن برجام استقبال كرد و آن نتیجه سال ها صبر و شكیبایی و تلاش دیپلماتیك دانست.
وی همچنین ابراز امیدواری كرد كه شركت های انگلیسی از فرصت ایجاد شده به دنبال لغو تحریم های ایران، بتوانند استفاده كنند.
هاموند اضافه كرد: در این میان افراد شكاكی نیز بودند كه عنوان می كردند كه ایران هرگز حاضر به انجام تعهداتش براساس توافق - وین - نیست اما آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید كرد كه این كشور به تعهداتش عمل كرده است.
وزیر خارجه انگلیس همچنین در پیام توئییری خود اجرای برجام را تاریخی خواند.
وی در این پیام عنوان كرد كه اجرای برجام سبب افزایش امنیت، آبادانی و گشایش در تحریم ها خواهد شد.
لرد 'نورمن لامونت'، رییس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران شامگاه شنبه ضمن تبریك و ابراز قدردانی از تلاش بی وقفه محمد جواد ظریف وزیر خارجه كشورمان در حصول و اجرای توافق هسته ای،گفت: شركت های انگلیسی مشتاقانه منتظر ورود به بازارهای ایران هستند.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و انگلیس در گفت وگو با ایرنا، ضمن تاكید بر منافع گسترده تجاری میان دو كشور ایران و انگلیس خاطر نشان ساخت: من شركت های زیاد انگلیسی را می شناسم كه منتظرند وارد بازار ایران شوند.
وی تصریح كرد: در اینجا علاقه و اشتیاق زیادی وجود دارد.
روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» لغو تحریم های ایران را نشانه پیروزی «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران خواند.
لو فیگارو در گزارشی به قلم «ژرژ مالبرونو» خبرنگار و كارشناس مسائل خاورمیانه، نوشت: برداشته شدن تحریم های اقتصادی از مهمترین وعده های انتخاباتی روحانی در سال 2013 میلادی بود و به گفته یك دیپلمات غربی، وی نخستین رئیس جمهوری ایران است كه قادر به اجرای این تعهد بود.
این روزنامه با اشاره به پیشرفت های حاصل شده در مذاكرات افزود: شش ماه پس از توافق هسته ای، لغو تحریم ها در زمان مناسبی رخ می دهد... اقتصاد ایران با بازگشت تدریجی منابع مسدود شده، می تواند خود را بازیابی كند، حتی اگر روند آن طولانی باشد.
وزیر امور خارجه چین نیز با ابراز خرسندی از به فرجام رسیدن برنامه جامع اقدام مشترك، این موفقیت را به ملت ایران تبریك گفت و این روز را برای مردم ایران، فرخنده دانست.
«وانگ یی» روز یكشنبه در بیانیه ای با اشاره به تلاش های همه جانبه كشورهای مرتبط با پرونده هسته ایران در رسیدن به این توافق، نوشت: چالش سختی بود. همكاری های سازنده ای برای مقابله با این مشكلات و چالش ها صورت گرفت تا همه موانع برای رسیدن به امروز برطرف شود.
او تاكید كرد كه در واقع رسیدن به برجام و اجرای آن یك ماموریت غیرممكن بود كه با یك توافق خوب و تاریخی ممكن شد.
در بیانیه وزیر امور خارجه چین آمده است: پكن سه موضع را همواره در دستور كار قرار می دهد. نخست آنكه همه باید به تعهداتشان پایبند باشند. از ابتدا باید توافقات اجرا و تحریم ها لغو شود. در این راستا هیچ كم و كسری نباید وجود داشته باشد.
دوم آنكه باید اعتماد متقابل را تقویت كرد. موضوع هسته ای ایران یك موضوع امنیتی و سیاسی بود كه به دلیل فقدان همین اعتماد شكل گرفت و حالا باید اعتماد سیاسی را افزایش داد و دوباره برقرار كرد و همه در واقع این وضعیت كلی را باید مد نظر قرار داده و با اجرای كامل توافق اعتماد را تحكیم كنند.
سوم آنكه توافق هسته ای یك سند عادلانه و متوازن است كه منافع همه را تامین می كند. این سند بازتابی از اراده مشترك برای فایق آمدن به یك چالش بزرگ است كه بیش از یك دهه وجود داشت و باید به روح این توافق وفادار بود و درك متقابل داشت. زمینه های اشتراك را دنبال كرد و هر اختلافی را به شكل مناسب حل و فصل كرد و كار را مشتركا به پیش برد.
در بیانیه وزیر امور خارجه چین كه به زبان چینی در خبرگزاری شین هوا منعكس شد، آمده است: چین همواره خواستار حل و فصل موضوع هسته ای با ابزارهای دیپلماتیك و سیاسی بوده و مسئولیت سنگینی را به دوش كشیده است.
این بیانیه صراحت دارد: دنیا شاهد یك توافق و یك موفقیت بود. چین تلاش سازنده ای برای رسیدن به این توافق و لغو تحریم ها داشته است.
در بیانیه وزیر امور خارجه چین آمده است كه این كشور به پیشبرد این توافق جامع در یك مسیر مناسب و درازمدت با همه تلاش ادامه خواهد داد.
همچنین 'جولی بیشاپ' وزیر امور خارجه استرالیا روز یكشنبه ابراز امیدواری كرد تحریم های اعمال شده علیه ایران در روزهای آینده برداشته شود و استرالیا نیز تحریم های مستقل خود را لغو می كند.
وزیر امور خارجه استرالیا پس از این بیانیه از برنامه كانبرا برای لغو تحریم های مستقل اعمال شده علیه كشورمان خبر داد.
وی در بیانیه ای كه در تارنمای وزارت امور خارجه استرالیا قرار گرفت، تاكید كرد كه تحریم ها علیه ایران براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل پس از دریافت گزارش آژانس توسط شورای امنیت در روزهای آینده لغو می شود.
وی ضمن استقبال از اعلام عمل تهران به تعهدات خود در مورد طرح جامع اقدام مشترك، تصریح كرد: مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید كرد ایران متعهد بوده و به تعهدات خود عمل كرده است.
جولی بیشاپ در بیانیه خود نوشت: انتظار می رود تحریم ها علیه ایران، براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل پس از دریافت گزارش آژانس توسط شورای امنیت در روزهای آینده برداشته شود.
وی تاكید كرد دولت استرالیا پس از آن تحریم های مستقل و مشخص اعمال شده كانبرا و تحریم هایی كه براساس قطعنامه سازمان ملل اعمال شده از جمله تحریم های اقتصادی را لغو می كند.
وزیر امور خارجه استرالیا اعلام كرد: لغو تحریم ها با ایران، كسب اطمینان ایجاد می كند كه تجارت استرالیا در پیگیری تجارت با ایران آسیب نمی بیند.
رسانه های گروهی انگلیس هم امروز (یكشنبه) با اشاره به لغو تحریم های ایران و اعلام روز اجرای برجام عنوان كردند كه ایران آماده وصل شدن به اقتصاد جهانی است.
به گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: برداشته شدن تحریم ها تاثیر گسترده ای را در ایران و در خارج خواهد داشت به طوری كه بانك های ایرانی به زودی به سیستم مالیاتی اروپا وصل شده و شركت های خصوصی بدون واهمه مجازات های غربی با ایران تجارت خواهند كرد.
این روزنامه انگلیسی افزود: اگرچه شركت های اروپایی می توانند تجارت با ایران را از سر گیرند اما همچنان شركت های آمریكایی به دلیل تحریم های دیگر گرفتارند.
گاردین همچنین با بیان اینكه «برداشته تحریم ها سبب لغو محدودیت های واردات نفت ایران از سوی كشورهای جهان خواهد شد»، افزود: انتظار می رود كه ایران به زودی نیم میلیون بشكه نفت خام به صادرات خود اضافه كند.
این روزنامه انگلیسی به ظرفیت بازار انرژی ایران اشاره كرد و افزود كه نمایندگان شركت های توتال و شل جهت انجام مذاكره با مقامات ایرانی وارد تهران شده اند.
گاردین نوشت: ایران تاكنون شماری از قراردادهای جدیدش را كه بیش از ده ها میلیارد دلار می ارزد رونمایی كرده است.
روزنامه ایندیپندنت نیز در یادداشتی، گرم شدن روابط میان ایران و آمریكا را در پی توافق هسته ای مورد توجه قرار داد.
ایندیپندنت نوشت: در حالی كه باراك اوباما روز شنبه سه تبعه ایرانی-آمریكایی را به دلیل نقض تحریم های بین المللی علیه ایران بخشید و ایران نیز پنج ایرانی دو تابعیتی از جمله جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست را آزاد كرد، به نظر می رسد كه یخ روابط میان دو كشور در حال آب شدن است.
دیلی تلگراف نیز در همین رابطه در یادداشتی به قلم دیوید بلر نوشت: دقایقی پس از اعلام روز اجرای برجام، كاخ سفید اعلام كرد باراك اوباما دستور لغو تحریم ها را صادر كرده است.
این روزنامه انگلیسی تصریح كرد: اكنون ایران 75 میلیونی با ذخائر غنی نفت دوباره به اقتصاد جهانی باز می گردد.
دیلی تلگراف همچنین به استرداد پول های بلوكه شده ایران اشاره كرد و نوشت: 'جاناثان ایال' رئیس مسائل امنیتی اندیشكده خدمات متحده سلطنتی (RUSI) می گوید، از نگاه دولت آمریكا ایران سهم زیادی از این پول را صرف بهبود وضعیت مردم و گشایش اقتصادی خواهد كرد.
دیگر رسانه های انگلیسی نیز روز اجرای برجام را آغاز لغو تحریم های بین المللی علیه ایران خوانده و عنوان كردند كه ایران فصل جدید اقتصادی اش را با جامعه جهان آغاز خواهد كرد.
وزیر خارجه انگلیس افزود: محدود شدن برنامه هسته ای ایران، سبب لغو تحریم های این كشور شده و منافع اقتصادی برای آن به همراه خواهد داشت.
وی همچنین ابراز امیدواری كرد كه شركت های انگلیسی از فرصت ایجاد شده به دنبال لغو تحریم های ایران، بتوانند استفاده كنند.

وزیر خارجه انگلیس افزود: سال ها صبر و دیپلماسی مداوم و كار سخت فنی، بالاخره میوه خودش را كه محمد جواد ظریف و فدریكا موگرینی شامگاه شنبه در بیانیه ای مشترك ضمن اعلام رفع تحریم های ایران، روز 26 دی را به عنوان روز اجرای برجام اعلام كردند.
بان كی مون دبیر كل سازمان ملل روز شنبه از اجرای توافقنامه هسته ای بین ایران شش قدرت جهان استقبال كرده و آن را یك نقطه عطف و مهم خواند.
وی گفت: تاییدیه روز شنبه آژانس مبنی بر اجابت تعهدات ایران طبق توافقنامه تاریخی تابستان گذشته ' بازتاب تلاش با حسن نیت تمام طرف ها برای تحقق تعهدات مورد توافق است.
در بیانیه سخنگوی دبیركل سازمان ملل به نقل از بان گفته شده است این دستاورد نشان می دهد كه گفت و گو و دیپلماسی صبورانه می تواند نگرانی های هسته ای را رفع كند.
همچنین نامزد دموكرات انتخابات ریاست جمهوری آمریكا ضمن استقبال از شروع اجرای برجام گفت كه اگر رئیس جمهور شوم توافق هسته ای را با رویكرد بی اعتمادی و راستی آزمایی اجرا خواهم كرد.
هیلاری كلینتون وزیر خارجه سابق و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در بیانیه‌ای بعد از شروع اجرای توافق و آزادی زندانیان آمریكایی در ایران گفت: من از آزادی زندانیان و بازگشت آنها به خانه به سلامت بسیار خرسندم. خانواده آنها و كشور من منتظر آمدن چنین روزی بودند و برای ان دعا كردند.
وی افزود: من همچنین از اجرای كامل توافق هسته‌ای استقبال می‌كنم، یك دستاورد بزرگ دیپلماسی كه با فشار حاصل شد.اجرای توافق یك گام مهم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. ایران سانتریفیوژهای خود را برچیده، رآكتور را غیرفعال كرده و همه اورانیوم غنی شده را به خارج منتقل كرده است.
كلینتون در این بیانیه ادامه داد؛ اینها گامهای مهمی هستند كه آمریكا و متحدانمان را امن‌تر می‌كند. من به اوباما و تیمش تبریك می‌گویم و خوشحالم كه نقشی در شروع این روند داشتم.
اروپام**1485**1516