استاندار خوزستان: ردصلاحيت هاي غيرموجه داوطلبان تفاوتي با تقلب ندارد

اهواز- ايرنا- استاندار خوزستان با بيان اينكه هيچكس حق مهندسي انتخابات را ندارد، گفت: رد صلاحيت بي جهت و غيرمنطقي داوطلبان انتخابات، فرقي با تقلب در صندوق هاي راي گيري ندارد.

به گزارش ايرنا عبدالحسن مقتدايي شنبه در جلسه ستاد انتخابات خوزستان با فرمانداران در سرسراي شهيد رجايي استانداري در اهواز افزود: نه هيات هاي اجرايي و نه هيات هاي نظارت، هيچكدام حق ندارند تعيين كنند چه كسي به مجلس برود؛ نه ما مي توانيم همه داوطلبان را تاييد كنيم و نه آنها مي توانند همه را ردصلاحيت كنند.
وي هر انتخابات را يك رفراندوم براي نظام دانست و گفت: ملت در اين انتخابات براي تجديد عهد با نظام مي آيد به همين دليل بايد فضاي سياسي باز باشد و هيچكس (چه هيات نظارت و چه هيات اجرايي) حق دخل و تصرف منفي در قانون را ندارد.
مقتدايي تصريح كرد: وظيفه فرمانداران است كه نسبت به تصميم هاي غيرمنطقي و نامزدهايي كه بي جهت احراز صلاحيت نمي شوند، اعتراض كنند، زيرا اين مساله هيچ فرقي با تقلب در صندوق هاي راي گيري ندارد.
وي افزود: هيات هاي اجرايي و نظارت وظيفه دارند از ابزاري در اختيار خود، براي برگزاري انتخابات استفاده كنند اما هيچكدام نبايد از اين جايگاه سوءاستفاده كرده، و از قدرت خود براي طراحي خاص در انتخابات استفاده نكنند.
مقتدايي گفت: فرمانداران در هر جا كه احساس مي كنند نمي توانند وظايف خود را به درستي انجام دهند، بهترين خدمتي كه مي توانند انجام دهند اين است كه از سمت خود استعفا دهند؛ هماهگونه كه من نيز اگر روزي ببينم كه حرف غيرمنطقي در ميان است، استعفا مي دهم.
وي با اشاره به جلسه انتخاباتي اخير كه با حضور آيت ا... جنتي دبير شوراي نگهبان برگزار شده اظهار كرد: در اين جلسه بر روي حق الناس و ترس از خدا و قيامت تاكيد شده بود و من در اين جلسه دو سوال مطرح كردم كه هر دو 'بشيري' نبود و 'نذيري' بود.
استاندار خوزستان همچنين با اشاره به نزديك شدن به موعد انتخابات گفت: شروع اين فرآيند نبايد باعث دلسردي مردم شود زيرا ما هم مجبور هستيم جواب گردنكشان منطقه و جهان را بدهيم و هم در مذاكرات پشتيباني مردم را داشته باشيم.
وي افزود: حكومت داري وابسته به مردم است و حكومت بدون پشتوانه مردم نمي تواند كاري از پيش ببرد.
مقتدايي، پويايي و نوآوري را لازمه حكومت داري دانست و گفت: در اين مدت ده ها فرماندار و بخشدار تغيير كرده اند بنابراين بايد در هيات نظارت نيز چنين باشد و بايد به نيروي جوان توجه، و به آنها فرصت داده و اعتماد شود.
به گفته وي، در كشور ما فقط رهبري است كه مي تواند فراقانوني تصميم بگيرد كه اين اختيار نيز بر اساس شرع و قانون است.
وي با تاكيد بر در نظر گرفتن روال قانوني در تاييد صلاحيت ها اظهار كرد: در تاييد صلاحيت ها نبايد مصلحت ها در نظر گرفته شود و رد صلاحيت هيچكدام از داوطلبان انتخابات نبايد مبهم باشد و فرمانداران بايد براي تك تك افرادي كه صلاحيت آنها احراز نشده توضيح بخواهند و اطلاع رساني كنند.
مقتدايي با بيان اينكه متصديان شعب اخذ راي بايد امانتدار باشند گفت: اين افراد بايد تا آخرين لحظه شرايط را براي راي گيري فراهم كنند.
وي با تاكيد بر در نظر گرفتن شرايط جغرافيايي شهرها و روستاهاي خوزستان افزود: فرمانداران بايد شرايط صندوق هاي سيار و ثابت و سوابق آنها را مرور كنند تا تقلبي در حوزه ها صورت نگيرد.
مقتدايي با اشاره به شگردهاي جديدي كه متقلبان در انتخابات استفاده مي كنند اظهاركرد: 'زر' و 'زور' و 'تزوير' در همه جا هست و فرمانداران بايد مراقبت كنند تا ماه هاي منتهي به انتخابات با افتخار سپري شود.
وي فلسفه حضور مردم در انتخابات را ايجاد تغيير دانست و افزود: هر چه تعداد نامزدها در مرحله اول بيشتر باشد، حضور مردم نيز پررنگ تر است و نبايد براي انتخاب مردم چارچوب تعيين يا نسخه اي تجويز شود.
دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره انتخابات مجلس خبرگان به صورت همزمان هفتم اسفند امسال برگزار مي شود.
خوزستان 18 نماينده در مجلس شوراي اسلامي و شش نماينده در مجلس خبرگان رهبري دارد.
7151/ 6037