۲۴ دی ۱۳۹۴،‏ ۲۰:۱۴
کد خبر: 81920879
۰ نفر
60دقیقه ورزش هفتگی كلید دوری از كبد چرب

تهران- ایرنا- دبیر علمی دومین همایش سراسری پزشكی ورزشی گفت: مطالعات نشان می دهد، افراد با دو نوبت ورزش در هفته به مدت 30 دقیقه و كاهش اضافه وزن می توانند چربی انباشته شده در كبد و خطر ابتلا به كبد چرب را كاهش دهند.

دكتر محمد حسبی، پنجشنبه در حاشیه همایش سراسری پزشكی ورزشی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار كرد: بیماری كبد چرب غیر الكلی، مشكل شایعی است كه با رسوب بیش از حد چربی در پارانشیم كبد مشخص می شود.
وی شیوه زندگی كم تحرك، رژیم های غیراصولی، كاهش وزن و مصرف غذاهای پركالری، چرب، فست فودها و نوشابه های قندی را از جمله علل ابتلا به بیماری كبد چرب غیرالكلی عنوان كرد.
حسبی خاطرنشان كرد: كبد چرب آغاز طیفی از بیماری ها است كه در صورت پیشرفت می تواند به مشكلات مهلك فیبروز و سیروز كبدی منجر شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ادامه داد: حدود پنج درصد از موارد ابتلا به كبد چرب در معرض پیشرفت این بیماری قرار می گیرند اما تغییرات بافتی رخ داده در كبد با درمان به موقع در بیشتر موارد برگشت پذیر است.
وی محور اصلی درمان را تغییر در شیوه زندگی عنوان كرد و گفت: در موارد مقاوم گاهی نیاز به دارودرمانی وجود دارد اما با كاهش اصولی وزن و با استفاده از ورزش و رژیم غذایی می توان چربی انباشته شده در كبد را در مبتلایان چاق و یا دارای اضافه وزن كاهش داد.
این متخصص پزشكی ورزشی اظهار كرد: مطالعات نشان داده است كه انجام 30 دقیقه ورزش دو بار در هفته و كاهش وزن می تواند چربی انباشته در كبد را كاهش دهد.
حسبی ادامه داد: البته میزان حداقل مقدار فعالیت ورزشی هوازی كه برای حفظ سلامت پیشنهاد می شود 150 دقیقه در هفته است و برای كاهش وزن به مقادیر بیشتری نیاز است.
وی افزود: در بررسی تاثیر تمرینات مقاومتی بر مبتلایان به كبد چرب مشخص شده است كه این گونه تمرینات نیز ممكن است در كاهش چربی كبد، بهبود اكسیداسیون چربی و كنترل قند خون این بیماران موثر باشند.
این متخصص پزشكی خاطرنشان كرد كه با اصلاح شیوه زندگی شامل ورزش كافی و تغذیه سالم می توان موارد ابتلا به كبد چرب را كاهش داد و سیر پیشرفت بیماری را در مبتلایان متوقف كرد و حتی برگشت داد.
دومین همایش سراسری پزشكی ورزشی كه 23 دی ماه در مركز بین المللی همایش های رازی آغاز به كار كرد، تا روز جمعه 25 دی ادامه دارد.
علمی**2038**1834