پرواز هماي تا هميشه به افتخار گمنامان سرزمين بيكران خواهد سرود

رشت - ايرنا - پرواز هماي يكي از خوانندگان كشور كه پس از هشت سال موفق به دريافت مجوز از دولت تدبير و اميد شده است، تاكيد كرد: سرايش و اجراي آهنگ گمنام، موجب تغيير در نگاهم شد و تا هميشه و با افتخار، براي شهداي گمنام سرزمين بيكران خويش خواهم سرود.

هماي چهارشنبه شب همزمان با دفاع وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از ارائه مجوز به او، در دفتر خبرگزاري جمهوري اسلامي مركز گيلان حضور يافت و از فضاي باز ايجاد شده در دولت تدبير و اميد قدرداني كرد.
پرواز هماي بيان كرد: خوشحالم كه اجازه يافتم پس از اجراي كنسرت در جاي جاي جهان، اينك در سرزمين خويش و براي مردم سرزمينم بسرايم.
وي با تاكيد بر اين موضوع كه هميشه در ايران و در گيلان زندگي كرده و هيچگاه به قصد زندگي از كشور خارج نشده، افزود: فرزندان من در همين سرزمين پرورش مي يابند .
هماي ادامه داد: هنرمند سوژه ها را شكار مي كند و از ابزار هنر و ديدگاه خود براي انتقال مفاهيم به جامعه استفاده مي كند؛ توليدات هنري من در زمان هاي متفاوت بخاطر اتفاقات خوب و بد جامعه اجرا شده و شايد گاه در اين مسير به اشتباه هايي نيز برحسب جواني و فقدان تكامل مرتكب گشتم اما نبايد تا ابد سايه تاريك آن اشتباه گريبانگيرم باشد.
وي با اداي احترام به همه موافقان و مخالفان خويش گفت: يقين دارم مخالفان من بدليل فقدان شناخت از من، گاه آثار هنري ام را بر نمي تابند كه اميدوارم با بررسي بيشتر به اين درك دست يازند كه كاري كه من در همين يكسال گذشته براي فرهنگ و مملكتم انجام دادم، با عشق به سرزمين انجام شده است.
هماي ادامه داد: من لباس چوقاي تالشي گيلان را با اپراي موسي و شبان در معروف ترين سالن دنيا كه همه هنرمندان خارجي آرزوي اجرا در آن را دارند، معرفي كردم .
وي بيان كرد: چارچوب فرهنگي و ادبي و قانوني مملكت ما طوري است كه هنرمند بايد در آن چارچوب حركت كند، مخصوصا هنرمندي كه مي خواهد در اين مملكت بماند و براي مردم خودش بخواند بايد اين قوانين ملي و مذهبي و ديني را رعايت كند و همه قشرها را به خود جلب كند.
وي اضافه كرد: شايد پيش تر ها از سر سوداي جواني، كمتر به اين مسايل اهتمام داشتم، اما اينك عميقا به اين درك رسيده ام و به آن احترام خواهم گذاشت.
پرواز هماي افزود: بايد ديد را وسيع تر كرد و بايد ديد امثال من هنرمند، چه خدمتي مي توانيم براي اين مملكت بكنيم و با افتخار مي گويم دلم مي خواهد قلب همه مردم سرزمين بيكرانم را به هنر خويش شاد كنم.
وي در بخش ديگري از سخنانش در ارتباط با كپي محصولات فرهنگي، از مردم سرزمينش خواست تا جايي كه امكان برايشان فراهم است، محصولات فرهنگي را خريداري كنند و باور كنند وضعيتي بر اقتصاد جامعه مستولي است كه هنرمندان وضعشان به مراتب از دانلودكنندگان بدتر است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي عصر چهارشنبه پس از ورود به استان گيلان، در جمع خبرنگاران حاضر در فرودگاه سردارجنگل رشت، در ارتباط با صدور مجوز براي پرواز هماي - يكي از خوانندگان كشور كه پيش تر مجوز اجرا نداشت - گفت: قرار نيست اگر شخصي در گذشته اشتباهي مرتكب شده، اين لكه سياه براي او تا ابد باقي بماند و از نظام اسلامي طرد شوند.
علي جنتي افزود: هنر انقلاب اسلامي اين بوده كه از اين افراد در خدمت به نظام و انقلاب اسلامي بكار گرفته است.
وي بيان كرد: برنامه اجراي پرواز هماي پس از سه روز توقف از سوي دادستاني، با بررسي هاي انجام شده مجوز اجرا در تهران گرفت و امروز مي توانند در هر كجاي كشور، برنامه اجرا كند.
كنسرت پرواز هماي با مجوز رسمي از اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان گيلان، در روزهاي بيست و چهارم و بيست و پنجم دي ماه جاري در رشت برگزار مي شود.
پرواز هماي (1358، احمدسرگوراب، شفت) با نام پيشين سعيد جعفرزاده احمد سرگورابي از خوانندگان ايران است. وي همراه با گروه مستان كه مجموعه‌اي از نوازندگان سازهاي ايراني هستند، سبك تازه‌اي از موسيقي سنتي را ارائه مي‌دهند.
هماي گيلاني در اندك زماني توانست فعاليت‌هاي حرفه‌اي خود را در زمينه شعر، موسيقي و آواز گسترش دهد و با موفقيت، كنسرت‌هايي را در كشورهاي مختلف جهان اجرا كند.
كنسرت بزرگ پرواز هماي در مهرماه امسال در تالار وحدت پايتخت مورد استقبال بسيار مخاطبان قرار گرفت.
پرواز هماي اخيرا با انتشار ترانه اي نسبت به 175 غواص شهيد سرزمين بيكران خويش، اداي احترام كرده است.ك/3
1881/2007