معاون وزيرعلوم : ايران رتبه اول علمي منطقه را دارد

كرمانشاه - ايرنا - معاون پژوهشي وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اهتمام اين وزارتخانه براي كاربردي كردن پژوهش هاٰ گفت: درهمين راستا با وزارت دفاع تفاهم نامه اي در حال منعقد شدن است كه در آن يك هزار و يكصد پروژه اين وزارت توسط دانشگاه ها اجرا شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، دكتر وحيد احمدي شامگاه چهارشنبه در نشستي خبري كه در دانشگاه رازي برگزار شد، به ساير تفاهم نامه هايي كه ميان وزارت علوم و ساير وزارت خانه ها براي انجام كارهاي پژوهشي و تحقيقاتي منعقد شده اشاره و اظهار كرد: انعقاد قرارداد با وزارت نفت در مورد ازدياد برداشت از مخازن نفتي در20 ميدان نفتي در سال گذشته و 12 پروژه در زمينه صنايع پايين‌ دستي در سال جديد و تفاهم‌ نامه همكاري با وزارت نيرو براي انجام پروژه‌ هاي مشترك را از جمله اين تلاش ها عنوان كرد.
وي يادآور شد : همچنين قراردادهايي با وزارت جهاد كشاورزي، سازمان حفاظت محيط زيست، هوا و فضا و... نيز در راستاي كاربردي كردن پژوهش‌ ها انجام گرفته است.
احمدي واگذاري طرح هاي كلان ملي به بخش هاي دانشگاهي در راستاي كاربردي كردن هر چه بيشتر پژوهش‌ ها را از اولويت‌ هاي وزارت علوم عنوان و خاطرنشان كرد: ارتباط با صنعت يكي از راه هايي است كه مي تواند در كاربردي كردن پژوهش‌ها بسيار اثرگذار باشد.
وي در ادامه سهم پژوهش از توليد ناخالص ملي را اكنون كمتر از نيم درصد اعلام و خاطر نشان كرد : براساس قانون برنامه پنجم توسعه اين مقدار تا پايان امسال بايد به سه درصد رسد.
معاون وزيرعلوم همچنين با اشاره به موافقت دولت براي رسيدن سهم پژوهش از توليد ناخالص داخلي به سه درصد تا انتهاي برنامه ششم توسعه، ابراز اميدواري كرد اين سهم در سال آينده به يك درصد برسد.
وي درادامه به رتبه اول ايران در توليد علم درمنطقه خاورميانه و 16 در دنيا اشاره كرد و گفت: اكنون سهم محققان ايراني از توليد علم در دنيا 1.56 درصد است.
احمدي همچنين خواستار برنامه ريزي مناسب براي حضور اساتيد ايراني در مجامع بين المللي شد و افزود : چاپ مقالات فراوان استادان ايران در مجالات ISI نشانگر هوش و نبوغ بالاي آنان است.
وي در خصوص تقسيم ‌بندي دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي، پژوهشي و فناوري به 9 منطقه نيز گفت: اين اقدام با هدف ايجاد ارتباط بيشتر با مجموعه مراكز انجام شده است.
معاون وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري با تاكيد بر اينكه يكي از رويكردهاي اصلي اين وزارتخانه فعال تر كردن دانشگاه ها است، گفت: ما بر اين مساله اعتقاد داريم كه با تشويق اين مراكز به انجام كارهاي تحقيقاتي و پژوهشي مي توانيم جايگاه علمي خود در جهان را بهبود ببخشيم.
احمدي در پايان با اشاره به سفر خود به كرمانشاه، ايجاد پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي اين استان را يكي از دستاوردهاي مهم سفر خود عنوان كرد.
شبك 7458/8066 // 1064