راه های گسترش همكاری های مشترك علمی بین ایران و آلمان بررسی شد

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و صدر اعظم سابق آلمان و هیئت همراه در خصوص راه های گسترش همكاری های مشترك علمی و فناوری دو كشور در محل این وزارت دیدار و گفت وگو كردند.

به گزارش عصر سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، در این دیدار كه معاونان وزیر علوم و همچنین هیئت همراه صدراعظم سابق آلمان نیز حضور داشتند، فرهادی با اشاره به علاقه دو كشور ایران و آلمان به مسائل علمی اظهار كرد: همكاری های مشترك علمی و فناوری بین محققان و مراكز پژوهشی ایران و آلمان سابقه ای طولانی دارد و همكاری علمی بین دانشگاه های دو كشور از گذشته های دور انجام می گرفته و ما در حال حاضر باید سعی كنیم شرایط حضور دانشمندان دو كشور را در دانشگاه ها و مراكز پژوهشی فراهم كنیم.
وی افزود: با امضای تفاهم نامه ای با طرف آلمانی و با تشكیل جلسه كمیته راهبردی، نحوه همكاری های مشترك بین دو كشور بررسی شد و در سفر مسئولان دو كشور، زمینه این همكاری ها نیز مشخص شده است.
وزیر علوم در ادامه با بیان اینكه این همكاری ها تنها به دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی و تحقیقاتی محدود نمی شود، گفت: این همكاری های مشترك می تواند به مراكز رشد و شركت های دانش بنیان تعمیم داده شود؛ به طور مثال قرار است یك مركز تخصصی پزشكی با همكاری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تاسیس شود كه در آن از خدمات مشترك متخصصان و پژوهشگران آلمانی و ایرانی بهره مند خواهیم شد.
وی افزود: آلمان یكی از كشورهای مورد نظر ما در زمینه های همكاری های مشترك علمی و تحقیقاتی است و در دیگر زمینه ها از قبیل انتقال تكنولوژی و امور مهارتی، از همكاری مشترك استقبال می كنیم.
در این دیدار، گرهارد شرودر صدر اعظم سابق آلمان نیز با استقبال از گسترش همكاری های فی مابین در مسایل علمی تحقیقاتی، گفت: اروپا در اعصار گذشته از علم پزشكی ایران استفاده های بسیاری برده است و زمینه های همكاری علمی مشترك بسیار گسترده ای بین مراكز آموزش عالی دو كشور وجود دارد كه در قالب كارهای مشترك در دانشگاه ها و شركت های دانش بنیان می گنجد؛ مثلا در بخش سلامت و بهداشت با همكاری شركت های معتبر آلمانی می توان بهترین لوازم پزشكی و درمانی را تولید كرد.
وی افزود: به طور كلی، دولت آلمان علاقه مند است همكاری های مشترك علمی و فناوری بین دو كشور را تقویت كرده و گسترش دهد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم در این دیدار حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رییس مركز همكاری های علمی بین المللی، عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیر كل حوزه وزارتی، مجتبی شریعتی نیاسر و وحید احمدی معاونان آموزشی و پژوهش و فناوری وزارت علوم، محمد اخباری رییس دانشگاه جامع علمی كاربردی و مسعود شفیعی رییس دانشگاه فنی و حرفه ای نیز حضور داشتند.
فراهنگ**9187**1027