رویكرد رسانه ای غرب نسبت به عربستان در حال تغییر است

تهران- ایرنا- سفیر سابق ایران در عربستان گفت: رویكرد رسانه ای غرب نسبت به عربستان در حال عوض شدن است و نمونه بارز آن سوالات اخیر خبرنگار سی ان ان CNNاز سخنگوی نیروهای به اصطلاح ائتلاف عربستان در یمن بود.

به گزارش خبرنگار تشكل های دانشجویی ایرنا، صباح زنگنه در نشست بازخوانی فرهنگی ارتباطی و تاثیر مناسبات و سیاست های دولت سعودی در جهان اسلام كه در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد افزود: سوالات خبرنگار CNN بیشتر حالت بازجویی و استنطاق داشت و به سوالات یك خبرنگار شبیه نبود.
وی افزود: در آخر مصاحبه این مقام عربستانی را مجبور كرد به چهار مورد مهم اعتراف كند در حالی كه اوایل مصاحبه به شدت آنها را تكذیب می كرد كه یكی از این موارد استفاده عربستان از بمب خوشه ای در یمن بود كه مقام عربستانی بعد از چند بار تكذیب در آخر گفت بله ما از این بمب استفاده كردیم اما فقط یكبار!
زنگنه تصریح كرد: با وجود این مسائل، ما نباید عربستان را به ویژه از نظر رسانه ای نادیده بگیریم. عربستان سعی می كند در برخورد با ایران و عراق از روش آمریكا برای فروپاشی شوروی استفاده كند، در زمان راه اندازی شبكه CNN مخاطبان زیادی را در داخل شوروی سابق جذب كرده و این كار نقش مهمی در انقراض شوروی داشت.
این كارشناس مسائل بین الملل افزود: اما چرا عربستان چنین رویكردی را در قبال ایران اتخاذ كرده است؟ سیاست عربستان در طول 100 سال گذشته همواره برخورد ملایم با ایران و در مواقعی سیاست «دو ستونی نیكسون» بود و بعد از انقلاب از طریق كمك به صدام این روند دنبال شد ولی همواره از رودررویی مستقیم خودداری می كرد.
زنگنه ادامه داد: دلیل این رودر رویی مستقیم را باید در امضای برجام دانست چرا كه باید گفت علیرغم انتقاداتی كه به متن برجام وجود دارد، این تعهد بین المللی وضعیت جهانی را از نظر ایران هراسی به سود ما عوض كرد و باعث شد آنهایی كه دنبال انزوای ایران بودند تا حد بسیار زیادی شكست بخورند و عربستان هرچقدر تلاش كرد كه آمریكا را از توافق با ایران بازدارد موفق به این كار نشد.
وی با بیان اینكه عربستان با اتكا به قدرت مالی خود توانست بعضی كشورهایی را كه از نظر اقتصادی به این كشور وابسته اند را در جبهه خود قرار دهد گفت: برخی كشورها یا به كمك اقتصادی مستقیم عربستان احتیاج دارند یا اینكه از طریق اعزام نیروی كار به شبه جزیره به نوعی محتاج این كشورند، به طوری كه هشت میلیون نیروی كار از كشورهای خارجی در عربستان مشغول به كار هستند.
وی ادامه داد: عربستان با پول های فراوانی كه خرج كرده نویسندگان روزنامه های بزرگی همچون الحیات، الشرق الاوسط را خریده و شبكه ای مثل العربیه را نیز راه اندازی كرده است.
به طوری كه الحیات همزمان در 10 كشور چاپ می شود و در هیچ فرودگاه پرواز و هتلی در دنیا نیست كه روزنامه های الحیات و الشرق الاوسط در دسترس نباشد.
زنگنه با اشاره به اینكه ما باید شبكه های تلویزیونی خارج از مرزها را كه توسط جمهوری اسلامی اداره می شود به طرفداران غیرایرانی خود بدهیم گفت: بهتر است حرف ما از زبان دیگران منتشر شود تا از پذیرش بیشتری برخوردار شود.
وی افزود: در مصر شاهدیم كه با وجود میلیاردها دلار نفت رایگانی كه عربستان به این كشور می دهد و پول فراوانی كه در آنجا در محافل فرهنگی خرج می كند، بازهم در روزنامه های معتبری مثل الاهرام از هر سه مقاله، دو مقاله علیه ایران و یكی به نفع ایران است در حالی كه ما هیچ پولی آنجا خرج نمی كنیم.
زنگنه ادامه داد: ما باید از خود بپرسیم آیا باید تسلیم امپراطوری رسانه ای عربستان شویم یا به امپراطوری رسانه ای شرق یا غرب ملحق شویم و این سوال اساسی و محوری ما در جنگ رسانه ای با این كشور است.
سفیر سابق ایران در عربستان تصریح كرد: عربستان مهمتر از بحث های نظامی، اقتصادی و ناموسی، به مباحث تبلیغاتی توجه دارد. این كشور از بابت ایران و عراق احساس خطر بسیار شدیدی می كند چرا كه نظام های ایران و عراق جمهوری و سیستم سیاسی عربستان سلطنتی است.
وی ادامه داد: با وجود این همه سرمایه گذاری بازهم در كشور عربی بسیار مهمی چون مصر احساسات ضدعربستانی شدیدی وجود دارد و مردم مصر و رسانه های آن به جای اینكه نسبت به كمك های مالی عربستان دید مثبتی داشته باشند آن را ناشی از سلطه جویی این كشور دانسته و باعث تحقیر خود می دانند.
زنگنه اضافه كرد: برای همین استراتژیك های نسبی، اخیرا یك مثلث طلایی را در خاورمیانه ترسیم كرده اند تا بر پایه آن امنیت، صلح و پیشرفت این منطقه تضمین شود.این مثلث شامل كشورهای ایران، تركیه و مصر است كه قرار است با مثلث طلایی اروپا شامل آلمان، فرانسه و انگلیس پیوند خورده و با همكاری یكدیگر كل جهان به نوع دیگری مدیریت شود و در این فرم جدید اداره جهان، عربستان هیچ جایگاهی ندارد و به همین دلیل این كشور حیات و ممات خود را مبارزه با ایران می داند.
فراهنگ **3081**3061**1027