رسانه‌های چین: ایران به دنبال ایجاد تنش در منطقه نیست

پكن - ایرنا - رسانه‌های گروهی چین با نادرست خواندن سیاست های در پیش گرفته شده از سوی عربستان در منطقه خاورمیانه، تاكید كردند كه برخلاف ریاض، تهران همچنان سیاست های تنش زدایی را دنبال می كند.

«شین هوا» خبرگزاری رسمی چین و «گلوبال تایمز» روزنامه ارگانی این كشور در گزارش های جداگانه‌ای به تحولات اخیر خاورمیانه پرداخته اند و یادآور شدند كه ایران همچنان تلاش دارد منطقه دچار بحران تازه ای نشود.
«شین هوا» می نویسد: برخلاف برخی تلاش های نادرست برای دامن زدن به تنش ها، مقام های ایران بویژه سخنگوی دستگاه دیپلماسی این كشور در روزهای اخیر چندین بار اعلام كرده اند، تهران به دنبال ایجاد بحران نیست و همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان را همچنان در دستور كار دارد.
این گزارش می افزاید، مسئولان وزارت امور خارجه ایران در اظهار نظرها و بیانیه های خود صراحتا اعلام كرده اند به دنبال افزودن بر تنش ها با كشورهای منطقه، حتی با عربستان نیستند.
روزنامه ارگانی «گلوبال تایمز» چین نیز در همین ارتباط از سیاست غرب و بخصوص آمریكا در منطقه انتقاد كرده و ‌آورده است: آمریكایی ها نقشه های زیادی برای خاورمیانه كشیده اند و به جان هم انداختن كشورهای آن از جمله سیاست در پیش گرفته شده توسط این كشور است.
این نشریه می نویسد: آمریكا قصد تغییر شرایط كنونی خاورمیانه را دارد و برای اجرای این نقشه، بهترین گزینه از دیدگاه آنان تفرقه افكنی است.
گلوبال تایمز در ادامه گزارش خود آورده است: چرا نظامیان آمریكایی بخواهند خود را وارد معركه كنند و با دیگر كشورها برای اجرای طرح خود بجنگند. این كار لازم نیست زیرا با درگیر كردن كشورهای اسلامی با یكدیگر از جمله عربستان و ایران، كاخ سفید بسیار آسانتر از تصورات، به اهداف منطقه ای خود دست می یابد.
نشریه چینی تصریح كرد كه همه می دانند متحد شدن مسلمانان، غرب را نابود خواهد كرد برای همین تفرقه انداختن و ایجاد تنش میان كشورهای منطقه از جمله ایران و عربستان در دستور كار غرب و آمریكا است.
روزنامه ادامه می دهد كه استفاده از اعراب برای محدود كردن ایران سیاست دیرینه آمریكا است كه البته تاكنون در این زمینه موفقیتی نداشته است.
نشریه چینی از تلاش های عربستان برای به چالش كشیدن ایران انتقاد كرده و نوشته است كه نباید اجازه داد اوضاع خاورمیانه از كنترل خارج شود.
اعلام قطع روابط سیاسی با ایران از سوی عربستان پس از آن صورت گرفت كه «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه این كشور در تاریخ 13 دی ماه سالجاری از اعدام آیت الله نمر باقر النمر رهبر شیعیان این كشور خبر داد و برای فرار از این جنایات گفت كه ریاض روابط دیپلماتیك خود را با تهران قطع كرده است.
شیخ نمر 56 ساله یكی از منتقدین شدید خاندان آل سعود در عربستان و یكی از مهمترین شخصیت های معترض در شرق عربستان از سال 2011 تاكنون بود.
اعدام وی با موج گسترده ای از محكومیت و تنفر در سطح منطقه و سازمان های مستقل بین المللی همراه شده است.
آساق**231**1597