هند خواستار گسترش روابط تجاري و اقتصادي با ايران است

دهلي نو - ايرنا - وزير صنايع و بازرگاني هند خواستار گسترش روابط تجاري و صنعتي ايران و هند شد و تصريح كرد: ميزان مبادلات تجاري و اقتصادي دو كشور متناسب با ظرفيت ها و روابط سنتي تهران و دهلي نو نيست.

به گزارش ايرنا- خانم «سيتا رامان » روز دوشنبه در حاشيه اجلاس سرمايه گذاري ايالت آندراپرادش در ديدار با «جمشيد انصاري» استاندار زنجان افزود: هند علاوه بر صادرات سنتي، علاقه مند به صادرات كالاهايي با استانداردهاي جهاني شامل چاي ارگانيك، نساجي پيشرفته و داروهاي ژنريك به ايران است.
وي با بيان اينكه هند اراده جدي براي همكاري و سرمايه گذاري در بندر چابهار ايران دارد افزود: دهلي نو با استفاده از اين بندر مي تواند به سرعت كالا، ميوه و سبزيجات خود را به آسياي ميانه برساند.
وزير صنايع و بازرگاني هند همچنين خواستار تسريع در عملياتي شدن كريدور شمال – جنوب براي دسترسي سريعتر هند به آسياي ميانه شد.
وي با استقبال از تبادل تجربه بين ايران و هند در زمينه فناوري اطلاعات خاطرنشان كرد: در قالب برنامه «نارندرا مودي» نخست وزير هند زمينه دسترسي 60 ميليون نفر از روستاهاي اين كشور به اينترنت فراهم مي شود.
«جمشيد انصاري » استاندار زنجان نيز در اين ديدار با بيان اينكه ايالت اندراپرادش و زنجان مي توانند همكاري هاي نزديكي در زمينه برق، نساجي و معدن داشته باشند گفت: استان زنجان در زمينه سرب، روي و برق صنعتي به عنوان قطب كشور محسوب مي شود.
وي با تاكيد بر همكاري زنجان و ايالت آندراپرادش در زمينه فناوري اطلاعات افزود: براساس تصميم دولت در سال 93زنجان به عنوان قطب الكترونيك و فناوري اطلاعات كشور در نظر گرفته شده است و همكاري با اين ايالت مي تواند گام مهمي براي دستيابي به اين هدف باشد.
استاندار زنجان، شركت در نشست سرمايه گذاري هاي هند در شهر «وايزك » ايالت اندراپرادش را فرصت مناسبي براي جلب سرمايه گذاري در زنجان دانست و افزود: شركت در اين اجلاس مي تواند زمينه توسعه روابط ايران و هند را فراهم كند.
وي ملاقات با سروزير ايالت آندرا پرادش و بازديد از«سايبرآباد» مركز فناوري اطلاعات ايالت آندراپرادش را از ديگر برنامه هايش در اين سفر عنوان كرد.
انصاري گفت: در نظر داريم در گفت وگو با مقامات هندي زمينه اعزام كوتاه مدت تعدادي از كارشناسان به حيدرآباد براي تبادل اطلاعات وتجربيات در زمينه فناوري اطلاعات را فراهم كنيم.
استاندار زنجان به همراه تعدادي از مديران صنايع، معادن و كشاورزي، فناوري اطلاعات و تعدادي از سرمايه گذاران بخش خصوصي اين استان روز شنبه براي شركت در اجلاس سرمايه گذاري ايالت آندراپرادش وارد حيدرآباد در جنوب هند شدند.
اجلاس سرمايه گذاري ايالت اندراپرادش در شهر «وايزك» اين ايالت با شركت تعدادي از وزراي دولت مركزي و سرمايه گذاران بخش خصوصي و مقامات محلي روز دوشنبه برگزار شد.
*آساق*1600

سرخط اخبار استان‌ها