۲۲ دی ۱۳۹۴،‏ ۹:۰۰
کد خبر: 81917106
۰ نفر
راهكارهاي گسترش همكاري علمي ايران و ايتاليا بررسي شد

تهران-ايرنا- راههاي گسترش همكاري هاي علمي و فناوري بين ايران وايتاليا در ديدار معاون وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري با هيات آكادميك ايتاليا بررسي شد.

به گزارش ايرنا از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، جلسه ديدار 'وحيد احمدي' معاون پژوهش و فناوري وزير علوم با 'دبورا سراكياني' استاندار استان فريولي ونيزجولياي ايتاليا و هيات همراه در محل اين وزارتخانه انجام شد.
احمدي در اين جلسه ضمن معرفي ظرفيت‌هاي علمي كشور، بر گسترش همكاري‌هاي علمي دانشگاهي در زمينه‌هاي علوم انساني و اجتماعي، موزه و آثار باستاني، علوم طبيعي، مهندسي و فناوري اطلاعات و هنر بين دو كشور تأكيد كرد.
وي افزود: همكاري هاي علمي و فناوري با مراكز آموزش عالي ايتاليا براي ما داراي اهميت زيادي است و به همين خاطر در سفري كه دو سال پيش به ايتاليا داشتم از بسياري مراكز پژوهشي و تحقيقاتي اين كشور بازديد كردم.
احمدي تصريح كرد: با توجه به انعقاد تفاهم نامه هاي علمي مشترك با كشور ايتاليا، اكنون زمان تحقق بخشيدن به مفاد اين تفاهم‌نامه ها از قبيل برگزاري نشست هاي مشترك اساتيد و محققان دو كشور، حمايت از اعضاي هيات علمي براي انجام فرصت مطالعاتي و فوق دكتري، تبادل استاد و دانشجو، انجام تحقيقات و فعاليت‌هاي علمي مشترك به ويژه در زمينه پارك‌هاي علم و فناوري و شركت‌هاي مستقر در پارك‌ها است.
در ادامه استاندار استان فريولي ونيزجولياي ايتاليا با بيان اينكه زمينه خوبي براي همكاري‌هاي ثمربخش بين مراكز تحقيقاتي دو كشور فراهم است اظهار داشت: بيشترين تمركز مراكز تحقيقاتي ايتاليا در استان فريولي ونيزجوليا وجود دارد و اين مراكز هم در سطح ملي و هم بين‌المللي از اعتبار مطلوبي برخوردارند و با كمك وزارت علوم و تحقيقات ايتاليا توانستيم هماهنگي خوبي بين مراكز تحقيقاتي و پژوهشي ايجاد كنيم.
دبورا سراكياني به شبكه تحقيقاتي و دانشگاهي ايجاد شده در استان فريولي اشاره كرد و گفت: دو دانشگاه تريسته و اودينه كه از دانشگاه‌هاي خوب ايتاليا به شمار مي آيند در اين استان فعاليت مي كنند.
وي خاطرنشان كرد: يكي از مراكز مهم ما مركز تحقيقاتي تابش الكترون است كه درعين حال، يكي از مراكز مهم اروپا در اين زمينه علمي محسوب مي شود و ديگر مركز اين استان؛ 'مركز فيزيك نظري عبدالسلام' نيز از اعتبار بين المللي برخوردار است.
سراكياني تصريح كرد: اين مراكز تنها بخشي از مراكز تحقيقاتي فعال در استان فريولي ونيزجولياي است و يكي از اهداف مورد نظر وزارت علوم و تحقيقات ايتاليا اين است كه تكنولوژي‌هاي نو را وارد صنعت كند و ما از طريق موسسات تحقيقاتي اين تكنولوژي‌ها را به شركت‌ها انتقال مي‌دهيم.
وي گفت:‌ اين مراكز تحقيقاتي اين امكان را براي ما فراهم آورده‌اند كه در زمينه نوآوري و فناوري‌هاي نو براي شركت‌ها در سطح كشور ايتاليا رتبه نخست و در سطح اروپا نيز جايگاه 27 را كسب كنيم.
سراكياني بيان داشت: استان فريولي ونيزجوليا در حال امضاي قرارداد ملي با وزارت علوم و تحقيقات ايتالياست تا از طريق اين قرارداد، برقراري هماهنگي بين مراكز تحقيقاتي اين استان صورت گيرد و بر مبناي اين قرارداد و براساس قانون وزارت امور خارجه به ما اين اختيار عمل را مي‌دهد كه به صورت مستقيم و بدون دخالت وزارت امور خارجه قراردادها را به طور مستقيم با مراكز تحقيقاتي كشورهاي ديگر از جمله كرواسي، اسلووني و صربستان منعقد كنيم.
وي افزود: به دليل تمركز بالاي مراكز تحقيقاتي و مطالعاتي در استان فريولي ونيزجوليا بسياري از دانشجويان و اساتيد ايراني هم در مراكز تحقيقاتي و دانشگاه‌هاي اين استان بخصوص در شهر تريسته تحصيل كرده و فارغ التحصيل شده اند و هم اكنون تعداد زيادي از ايراني ها در آنجا مشغول تحصيل و تحقيق هستند.
​علمي**1055**1440