مذاكرات صلح طالبان و دولت افغانستان به زودی از سر گرفته می شود

اسلام آباد - ایرنا - برخی دیپلمات ها در پاكستان بعد از نشست چهارجانبه برای فراهم كردن زمینه از سرگیری مذاكرات مستقیم صلح میان طالبان افغانستان و دولت كابل، اعلام كردند كه این مذاكرات به زودی و ظرف چند روز آینده از سر گرفته خواهد شد.

وزارت امور خارجه پاكستان ساعاتی پیش با صدور بیانیه ای، اعلام كرد كه دور بعدی نشست چهارجانبه هفته آینده و روز 28 دی ماه جاری به میزبانی كابل برگزار خواهد شد.
به گفته منابع دیپلماتیك پاكستان، مذاكرات مستقیم میان دولت كابل و طالبان افغانستان بلافاصله بعد از نشست چهارجانبه كابل از سر گرفته خواهد شد.
در نشست چهارجانبه روز گذشته در اسلام آباد كه با حضور 'حكمت خلیل كرزی' معاون وزیر خارجه افغانستان، 'اعزاز احمد چودری' قائم مقام وزارت خارجه پاكستان، 'دنگ شیجون' نماینده ویژه چین در امور افغانستان و 'ریچار اولسون' نماینده ویژه آمریكا در امور افغانستان و پاكستان به عنوان نمایندگان چهار كشور یاد شده برگزار شد، شركت كنندگان تاكید و توافق كردند كه مذاكرات صلح افغانستان باید سریع و بدون فوت وقت از سر گرفته شود.
سرتاج عزیز مشاور نخست‌وزیر پاكستان در امور خارجی در سخنرانی روز گذشته در افتتاحیه نشست چهارجانبه تاكید كرد كه هیچ پیش شرطی برای از سرگیری مذاكرات دولت كابل با طالبان افغانستان مطرح نخواهد بود و ایجاد صلح و ثبات در افغانستان، فقط از طریق 'مذاكرات سازنده‌' امكان پذیر خواهد بود.
وی گفت: محمد نوازشریف نخست وزیر پاكستان برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان با اشرف غنی رئیس جمهور این كشور دیدار كرده است و ژنرال راحیل شریف فرمانده ارتش پاكستان نیز چندی پیش برای فراهم كردن مقدمات برگزاری مذكرات صلح افغانستان، به كابل سفر كرد.
این مقام عالی پاكستان اظهار داشت: هدف از نشست چهارچانبه امروز در اسلام آباد، راضی كردن طالبان افغانستان به بازگشت به پای میز مذاكرات صلح و تدوین نقشه راهی برای این مذاكرات است.
وی گفت: پاكستان خواستار روابط صلح آمیز با همه همسایگان است. ما خواستار تقویت روند آشتی و صلح در افغانستان هستیم.
سرتاج عزیز گفت كه این نشست، نقشه راهی را برای آوردن طرف های مربوطه پای میز مذاكراه صلح افغانستان ترسیم خواهد كرد و تلاش خواهد شد تا خروجی این نشست، مثبت باشد.
وی ابراز امیدواری كرد كه با تلاش‌های نشست اسلام آباد، چارچوب مربوط به مذاكرات صلح افغانستان تعیین خواهد شد.
نشست چهارجانبه پاكستان، افغانستان، چین و آمریكا با هدف راضی كردن طالبان برای حضور دوباره در پای میز مذاكرات در شرایطی انجام شد كه هیچ نماینده ای از طالبان در این نشست حضور نداشت.
پاكستان به شدت به دنبال آن است تا روند مذاكرات صلح میان طالبان افغانستان و دولت كابل بار دیگر از سر گرفته شود؛ مذاكراتی كه تابستان سال جاری دور اول آن پیش از اعلام خبر مرگ 'ملا عمر' رهبر سابق طالبان، در منطقه گردشگری 'مَری' در اطراف اسلام آباد، پایتخت پاكستان برگزار شد اما دو روز قبل از آنكه دور دوم این مذاكرات در اسلام آباد برگزار شود، اعلام ناگهانی خبر مرگ ملا عمر باعث شد تا همه چیز متوقف شود.
آساق**1723

سرخط اخبار جهان