تعامل با وزارت علوم از اهداف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است

تهران-ايرنا-رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ديدار با رييس دانشگاه تهران گفت: تعامل با وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري يكي از اهداف اين سازمان است.

به گزارش عصر دوشنبه گروه فرهنگي ايرنا، ابوذر ابراهيمي‌تركمان به منظور تبادل اطلاعات و تجربيات و استفاده بهينه از توان و ظرفيت‌هاي موجود و افزايش تعامل با حضور در دانشگاه تهران با محمود نيلي‌احمدآبادي ديدار و گفت‌وگو كرد.
ابراهيمي‌تركمان ضمن برشمردن اهميت توسعه روابط فرهنگي ايران با ساير كشورها، اظهار كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان مركز ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران، معرفي فرهنگ و تمدن ايراني ـ اسلامي به جهانيان را دنبال مي‌كند كه اين مهم از طريق اجرايي شدن امضا و انعقاد تفاهم‌نامه‌هاي همكاري صورت مي‌گيرد.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ادامه داد: بحث توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، كاري بس دشوار است و تحقق آن نيازمند تعيين و تنظيم زيرساخت‌هاي مدون و همسو با نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران خواهد بود كه در ابتدا بايد ذائقه كشور هدف را شناسايي و در ثاني نسبت به ايجاد همكاري‌هاي روزافزون، اقدامات لازم را انجام دهيم.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با تأكيد بر بسط و گسترش مسائل فرهنگي ايران در خارج از كشور به ويژه در حوزه فيلم و ادبيات، از ايران به عنوان كشوري با فرهنگ و تمدن بسيار غني ياد كرد.
وي همچنين كار فرهنگي را كار مينياتوري توصيف كرد و افزود: كار فرهنگي براي مشخص كردن مرزهاي فرهنگي كشور است كه اجرايي شدن اين مهم نيازمند كارگيري افراد متخصص و توانمند در عرصه فرهنگ است تا روابط ما را با ساير كشورها توسعه دهد.
ابراهيمي ‌تركمان،همچنين ضمن تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خارج از كشور، بيان كرد: نمايندگي‏هاي فرهنگي كه با نظارت اين سازمان به گسترش پرتو اسلام و تحكيم پيوندهاي اسلامي در خارج از كشور مي‌پردازند، توانسته‏اند با توجه به جايگاه و رشد علمي روزافزون و ظرفيت‌هاي موجود در دانشگاه‏هاي سراسر كشور، نسبت به تبادل هيات‌هاي علمي ـ دانشگاهي، پشتيباني از محققان و دانشجويان مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري با هدف تكميل پايان‌نامه‏هاي تحصيلي در حوزه‏هاي اسلام‌شناسي، ايران‌شناسي و زبان فارسي اقدام كنند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ضمن ابراز علاقه‌مندي خود به همكاري با دانشگاه‌هاي كشورمان اظهار كرد: از آنجايي كه ايران توانسته به جايگاه علمي و فرهنگي توانمند و قابل ستايشي دست يابد، بايد اين ارزش‌هاي فرهنگي و علمي را به صورت سازمان يافته و استراتژيك در خارج از كشور تعريف كنيم كه يكي از مراكز مهم اين عرصه دانشگاه تهران برشمرده مي‌شود.

** معرفي فعاليت‌هاي دانشگاهي در خارج از كشور
وي پيشنهاد داد تا بروشوري از اهم فعاليت‌هاي دانشگاه تهران تهيه و براي توزيع در خارج از كشور به زبان‌هاي ديگر ترجمه شود و مي‌توانند پايگاه‌هاي اينترنتي كه به عنوان مرجع در اختيار دانشجويان خارجي قرار مي‌گيرد را به روز رساني كنند تا بحث تعامل روزافزون را در آينده‌اي نزديك ميان دانشجويان غير ايراني با دانشگاه تهران را داشته باشيم.
ابراهيمي‌تركمان با اشاره به وجود فارغ‌التحصيلان و نخبگان دانشگاهي در خارج از كشور، پيشنهاد تشكيل مجمع داد و گفت: دانشگاه تهران براي هم‌افزايي و هماهنگي ميان فارغ‌التحصيلان دانشگاهي كشورمان كه هم‌اكنون در خارج از كشور به سر مي‌برند، مي‌تواند مجمعي را به طور سالانه برگزار كند كه اين مهم بايد از طريق زيرساخت‌هاي قانوني پايه‌گذاري شود.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: يكي از برنامه‌هايي كه اين سازمان در دستور كار خود قرار داده، تعامل با وزارت علوم است كه در پي آن تعداد پنج نفر از رايزنان فرهنگي كشورمان به عنوان نماينده رايزن علمي نيز به اجراي طرح‌هاي علمي و پژوهشي مي‌پردازند؛ از اين رو مي‌توانيم زمينه ملاقات شما با رايزنان جديد فرهنگي را فراهم تا در حين مأموريتي كه دارند به انجام فعاليت‌هاي علمي ـ پژوهشي همچون انعقاد تفاهم‌نامه همكاري، بپردازند.
ابراهيمي‌تركمان به توسعه روابط في مابين سازمان فرهنگ با دانشگاه تهران تأكيد كرد و گفت: با توجه به وجود بسترهاي مناسب براي همكاري اين سازمان و دانشگاه تهران مي‌توان روند اجرايي برنامه‌هاي علمي در خارج از كشور را از طريق امضا و انعقاد تفاهم‌نامه‌هاي همكاري في مابين تسري بخشيد.
وي در ادامه سخنان خود به اعطاي فرصت‌هاي مطالعاتي، اعزام اساتيد و حمايت از تأسيس كرسي‌هاي دانشگاهي در خارج از كشور، برگزاري دوره‌هاي دانش افزايي ويژه اساتيد، محققان و دانشجويان خارجي مقاطع دكتري و اعطاي بورس تحصيلي اشاره كرد.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: ما به عنوان بازوي دانشگاه تهران مي‌توانيم بحث اجراي موافقت نامه‌هاي علمي و فرهنگي و همچنين، بورسيه شدن دانشجويان خارجي به ايران و بالعكس را پيگيري كنيم.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، گفت: اين سازمان به عنوان متولي بحث و گفت‌وگوي ديني ميان اديان الهي كه پيرامون چالش‌ها و گرفتاري‌هاي بشر است، به برگزاري نشست‌هاي تخصصي مي‌پردازد.

**ضرورت تشكيل كارگروه
وي با اشاره به فعاليت‏هاي مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ گفت: اين سازمان تاكنون نشست‌هاي بسياري ميان دانشمندان مسلمان با ساير اديان برگزار كرده و با اعزام هيات‌هاي مختلف در گفت‌وگو با ساير اديان شركت كرده است؛ بنابر سلسله برنامه‌هاي تخصصي اين مركز، پيشنهاد مي‌كنم برخي از اين گفت‌وگوها در محل دانشگاه تهران برگزار شود تا رهبران ديني و مسئولان دانشگاهي خارج از كشور به هنگام سفر به كشورمان با دستاوردهاي علمي دانشگاه تهران كه همسو با نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران است، از نزديك آشنا شوند.
ابراهيمي‌تركمان در پايان به ضرورت تشكيل كارگروهي في مابين سازمان فرهنگ و دانشگاه تهران تأكيد كرد و گفت: براي تحقق مفاد و اهم برنامه‌هايي كه قرار بر اين داريم نسبت به آن اقدامات لازم را اجرايي كنيم، لازم است تا كارگروهي مشترك تشكيل دهيم تا هر شش ماه يكبار پيشرفت برنامه‌ها را اعلام كنند.

**تحصيل 250 فارسي‌آموز به طور سالانه در دانشگاه تهران
رييس دانشگاه تهران در ادامه اين ديدار، ضمن ابراز خرسندي از حضور رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين دانشگاه گفت: ظرفيت‌هاي دانشگاه تهران مي‌تواند در توسعه اقتصادي كشورمان نقش بسزايي داشته باشد، چراكه يكي از پايه‌هاي اصلي فعاليت‌هاي اقتصادي داد و ستد برشمرده مي‌شود.
محمود نيلي‌احمدآبادي با بيان اينكه سالانه بيش از هزار دانشجو در دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل مي‌شوند اظهار كرد: با توجه به علاقه‌مندي دانشجويان ايراني و غير ايراني به جايگاه علم و دانش درصدد آن هستيم تا با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي سازنده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بتوانيم بحث بورسيه اين دانش‌پژوهان را بسط و توسعه دهيم.
نيلي‌احمدآبادي در ادامه سخنان خود ضمن اعلام آمادگي دانشگاه تهران براي تشكيل انجمني ويژه فارغ‌التحصيلان گفت: با تشكيل اين انجمن مي‌توان شاهد حضور نخبگان علمي در يك بستر و فضايي سازمان‌يافته بود كه بالطبع مي‌تواند در زمينه ارتقاي سطح كيفي در تمامي سطوح و مبادلات دانشگاه تهران با دانشگاه‌هاي سراسر كشور مؤثر واقع شود.
رييس دانشگاه تهران به لزوم آموزش زبان فارسي و تعليم فارسي‌آموزان در اقصي نقاط دنيا تأكيد كرد و گفت: يكي از مزيت‌هايي كه ما مي‌توانيم در سطح دنيا بدان عمل كنيم بحث آموزش زبان و ادبيات فارسي است؛ در اين مسير به دليل اينكه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي داراي سابقه مطلوبي است، مي‌توان آينده بسيار خوبي را در توسعه تعاملات علمي و دانشگاهي دانشگاه تهران با ساير دانشگاه‌هاي خارج از كشور پيش بيني كرد.
وي ضمن تشريح فعاليت‌هاي دانشگاه تهران در زمينه زبان فارسي گفت: دانشگاه تهران از سابقه 80 ساله در حوزه زبان فارسي برخوردار است و سالانه 250 نفر در اين رشته تحصيل مي‌كنند كه اين ارقام با توجه به امكانات مطلوبي كه اين دانشگاه از آن برخوردار است، رو به افزايش خواهد بود.
نيلي‌احمدآبادي به ايجاد حلقه ارتباطي ميان دانشگاه تهران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تأكيد كرد و گفت: اين دو مركزمي‌توانند حلقه ارتباطي مؤثري براي يكديگر واقع شوند و به معرفي پيشرفت‌هاي علمي و دانشگاهي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور بپردازند.
به گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين ديدار عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل، قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي، محمد علي رباني، رييس مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و همچنين، سيداحمدرضا خضري، مشاور رييس و مديركل حوزه رياست و روابط عمومي دانشگاه تهران و محمدباقر قهرماني، معاون روابط بين‌الملل دانشگاه تهران حضور داشتند.
فراهنگ**1355**1569