وزارت علوم و مجمع جهاني شهر اسلامي تفاهم نامه همكاري امضا كردند

تهران-ايرنا- تفاهم نامه همكاري آموزشي، پژوهشي و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و مجمع جهاني شهر اسلامي توسط وحيد احمدي معاون پژوهش و فناوري وزير علوم و مسعود نصرتي رئيس مجمع جهاني شهر اسلامي به امضاء رسيد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، هدف از امضاي اين تفاهم نامه همكاري در زمينه هاي آموزشي، پژوهشي و فناورانه براي توسعه پايدار شهرهاي اسلامي است و توسعه فعاليت هاي دانشي فناورانه و استفاده از ظرفيت دانشگاه ها و مراكز پژوهشي و همسو سازي پژوهش ها و آموزش هاي دانشگاهي به سمت پاسخ گويي به نيازهاي علمي مجمع جهاني شهر اسلامي، زمينه اصلي فعاليت طرفين در اين تفاهم نامه است.
بر اساس اين تفاهم نامه، مجمع جهاني شهر اسلامي نيازهاي آموزشي و فناورانه خود را استخراج و در قالب پروژه تحقيقاتي يا پايان نامه در اختيار دانشگاهها و مراكز پژوهشي وابسته به وزارت علوم قرار مي دهد و از توان علمي و فني دانشگاه ها در تدوين اطلس جهاني شهرهاي اسلامي، تدوين برنامه توسعه و احياي شهرهاي پايدار و سازگار با محيط زيست و تدوين نقشه راه در حوزه معماري و شهرسازي اسلامي استفاده مي كند.
وزارت علوم نيز بر اساس اين تفاهم نامه متعهد است كه سياست ها و تدابير لازم را براي استفاده از ظرفيت دانشگاهها و مراكز پژوهشي در راستاي پاسخ به نيازمندي هاي علمي مجمع جهاني شهر اسلامي فراهم كند و در خصوص دعوت از استادان برجسته داخلي و خارجي در راستاي اهداف علمي با اين مجمع همكاري كند.
همچنين اعطاي بورس تحصيلي خارجي و فرصت هاي مطالعاتي بر اساس نيازمندي هاي مجمع جهاني شهر اسلامي در صورت تامين هزينه از سوي آن مجمع و همكاري در برگزاري همايش هاي علمي و دوره هاي آموزشي از ديگر تعهدات وزارت علوم در اين تفاهم نامه سه ساله است.
نخستين اجلاس جهاني شهر اسلامي در راستاي جايگاه و اهميت توجه به معيارهاي سكونت، مفهوم توسعه پايدار و بهبود كيفيت زندگي و زيست در كتاب آسماني دين مبين اسلام و ضرورت شناسايي و كاربردي كردن اين مفاهيم در فرايند كالبدي توسعه شهري، در شهريورماه 1392 با حضور 27 كشور جهان در قزوين تشكيل شد و دبيرخانه دايمي اين مجمع نيز در اين شهر قرار دارد.

** آغاز ثبت نام ارشد پزشكي از اول بهمن
ثبت نام براي آزمون كارشناسي ارشد سال ۹۵ گروه پزشكي از اول بهمن ماه آغاز مي شود و تا ۱۱ بهمن ادامه دارد. براي اولين بار داوطلبان امكان انتخاب دو رشته متفاوت را در آزمون دارند.
ثبت نام آزمون، ارسال مدارك و دريافت كد رهگيري به صورت اينترنتي در سايت مركز سنجش آموزش پزشكي انجام مي گيرد و داوطلبان مي توانند از اول بهمن با مراجعه به سايت sanjeshp.ir نسبت به ثبت نام اقدام كنند.
داوطلبان ملزم هستند تمامي مدارك مورد نياز را بر حسب مورد، بطور كامل و خوانا و صحيح ارسال كنند. در صورت ناقص، ناخوانا، نادرست بودن، مسئوليت عواقب بعدي به عهده داوطلب خواهد بود.
تمامي مدارك مورد نياز مانند مدرك تحصيلي، مدرك نشان دهنده وضعيت طرح نيروي انساني، مدرك نشان دهنده سابقه كار، مدرك نظام وظيفه و ... متعاقباً پس از قبولي، توسط دانشگاه پذيرنده اخذ خواهد شد، تاكيد مي شود از اعلام و ارسال هرگونه اطلاعات غيرمرتبط و غير واقعي خودداري شود.
پس از پذيرش در آزمون در صورت هرگونه مغايرت با ضوابط اعلام شده، قبولي داوطلب ملغي شده و از ادامه تحصيل جلوگيري شده و طبق ضوابط با متخلف برخورد خواهد شد.
در اين آزمون شرايطي فراهم شده كه داوطلب مي تواند باتوجه به مدرك كارشناسي و يا بالاتر در دو رشته امتحاني شركت كند. درجدول مربوطه در دفترچه ثبت نام رشته هاي امتحاني در قالب چهار گروه مشخص شده است.
هر داوطلب مي تواند فقط يك رشته يا مجموعه (از هر يك از چهار گروه و حداكثر دو رشته) يا دو مجموعه و يا يك مجموعه و يك رشته (از دو گروه متفاوت) را ثبت نام كرده و در آزمون شركت كند. داوطلب نمي تواند از يك گروه دو رشته را انتخاب كند.
برخي از رشته ها كه داراي آزمون هاي يكساني هستند، در آزمون سال ۹۴ تجميع و به صورت يك مجموعه امتحاني درآمده اند كه فقط يك دفترچه سؤال براي اين مجموعه صادر شد.
هزينه ثبت نام براي هر گروه امتحاني مبلغ ۳۰۰ هزار ريال (۳۰ هزار تومان) است؛ داوطلب بايد با مراجعه به سايت مركز سنجش آموزش پزشكي و ورود به پيوند الكترونيكي آزمونهاي مركز سنجش آموزش پزشكي هزينه ثبت نام را به صورت الكترونيكي پرداخت كند.
آزمون ۷۶ رشته ها در شهرهاي اراك، اردبيل، اروميه، اصفهان، اهواز، ايلام، بوشهر، بندرعباس، بيرجند، تبريز، تهران، خرم آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساري، سمنان، سنندج، شيراز، شهركرد، قزوين، قم، كاشان، كرمانشاه، كرمان، گرگان، مشهد، همدان، ياسوج و يزد برگزار مي شود.
آزمون در روزهاي ۲۳ و ۲۴ ارديبهشت ماه ۹۵ در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار مي شود.

** چهارمين سالگرد شهادت شهيد مصطفي احمدي‌روشن برگزار مي شود
مراسم چهارمين سالگرد شهادت شهيد مصطفي احمدي‌روشن ر روز پنجشنبه ۲۴ ديماه برگزار مي شود.
بر اساس اعلام مجمع بسيج دانش آموختگان دانشگاه صنعتي شريف، مراسم چهارمين سالگرد شهادت دانشمند هسته‌اي شهيد مصطفي احمدي‌روشن در كنار مزار آن شهيد برگزار مي شود.
در اين مراسم كه پنجشنبه ۲۴ دي‌ماه و پس از اقامه نماز مغرب و عشا در امامزاده علي‌اكبر چيذر برگزار خواهد شد، استاد علي‌اكبر رائفي‌پور به ايراد سخنراني خواهد پرداخت.
قرائت زيارت عاشورا و مديحه‌سرايي نيز از بخش‌هاي ديگر مراسم خواهد بود.

** دانشجويان نيمسال دوم تحصيلي پرسشنامه دينداري پر مي‌كنند
دانشجويان نيمسال دوم سال تحصيلي كه مشمول طرح پايش سلامت مي شوند بايد پرسشنامه دينداري را نيز تكميل كنند.
مراكز مشاوره دانشجويي آن دسته از دانشگاه‌هايي كه براي نيمسال دوم سال تحصيلي جاري دانشجو مي پذيرند و كارنامه سلامت را اجرا مي كنند، ملزم شدند همزمان با اين كارنامه پرسشنامه دينداري را نيز تكميل كنند. اين پرسشنامه به دانشجويان ارائه و از آنها خواسته مي شود به سئوالات آن پاسخ دهند.
براساس مصوبات نشست مراكز مشاوره هزينه تكميل كارنامه سلامت دانشجويان نيمسال دوم همچون دانشجويان نيمسال اول در اختيار دانشگاه‌ها قرار خواهد گرفت.
طرح كارنامه سلامت روان و جسم دانشجويان ورودي جديد نيم سال اول سال تحصيلي ۹۵-۹۴ در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري اجرا شد.
اين طرح با هدف بررسي سطح سلامت روان و جسم دانشجويان ورودي جديد، برنامه ريزي براي ارتقاي سلامت آن‌ها و پيگيري دانشجويان در معرض خطر چند سالي است كه توسط مركز مشاوره دانشجويي انجام مي شود.
فراهنگ**9187**1569