گسترش سفرهاي زيارتي دانشگاهيان به عتبات ضروري است

تهران-ايرنا- معاون آموزشي و پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها بر گسترش سفرهاي زيارتي دانشگاهيان به عتبات تاكيد كرد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام داوود رنجبران، در ديدار با نماينده بعثه مقام معظم رهبري در عتبات افزود: اين سفرها سبب مي شود كه دانشگاهيان علاوه بر بهره مندي از معنويت زيارت و حضور در شهرها و حرم هاي مطهر، با دانشگاه ها و استادان و دانشجويان شهرهاي مقدس عراق آشنا شوند.
وي اضافه كرد: اين آشنايي باعث مي شود تا دانشگاه ها و نظام آموزش عالي عراق را با دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي كشورمان مقايسه كنند و از ظرفيت علمي و آموزشي كشور بيشتر بهره ببرند.
معاون آموزشي و پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، با بيان اينكه در سفرهاي زيارتي، دانشگاهيان با مسائل اجتماعي و فرهنگي عراق آشنا مي شوند افزود: ضروري است تا در كنار نگاه معنوي و معرفتي به سفرهاي زيارتي استادان و دانشجويان، نگاه تمدني و تاريخي هم داشته باشيم.
رنجبران همچنين بر لزوم برنامه ريزي براي برگزاري همايش ها مشترك با دانشگاه هاي عراق و همچنين برگزاري اردوهاي دانشگاهي در قالب سفرهاي زيارتي تاكيد كرد.
وي به ظرفيت هيات هاي مذهبي در دانشگاه ها اشاره كرد و افزود: مي توان با ايجاد باشگاه استادان و دانشجويان زائر عتبات عاليات، از تجربيات سفر آنان بهره برد و در قالب اين باشگاه برنامه هاي علمي فرهنگي و زيارتي را طراحي و اجرا كرد.
نماينده بعثه مقام معظم رهبري هم در اين ديدار، با بيان اينكه زمينه افزايش حضور استادان و دانشجويان در سفرهاي زيارتي فراهم است، افزود: بايد با كار كارشناسي و برنامه ريزي مناسب اين سفرها به عنوان يك كار فرهنگي اثرگذار ديده شود.
حجت الاسلام نجفي روحاني، كار براي جوانان و دانشجويان را بسيار ارزشمند و شيرين دانست و افزود: درصورت افزايش سفرهاي زيارتي دانشگاهيان به عتبات، استادان و دانشجويان مي توانند، مسائل و وضعيت عراق را از نزديك ببينند و با وضعيت كشور عزيزمان مقايسه كنند و بيشتر به ويژگي ها، و قابليت هاي كشورمان در مقايسه با كشورهاي منطقه پي ببرند.
فراهنگ**9187**1027