جهت‌گيري برنامه ششم، توقف رشد كمي و افزايش كيفيت در دانشگاه‌هاست

تهران-ايرنا- معاون اداري و مالي و مديريت منابع وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: جهت‌گيري برنامه ششم توسعه، توقف رشد كمي و افزايش كيفيت در دانشگاه‌هاست.

به گزارش عصر يكشنبه ايرنا، محمدحسين اميد در اولين نشست كميسيون دائمي هيئت امناي دانشگاه يزد اظهار كرد: بر اساس اين جهت گيري، دانشگاه‌هاي استان لازم است با محوريت دانشگاه مادر با هم همكاري داشته و با ايجاد هم‌افزايي جايگاه خود را در آموزش عالي كشور ارتقا دهند.
وي با اشاره به نامطلوب بودن وضعيت بودجه سال آينده و رشد اندكي كه براي آن پيش‌بيني مي‌شود، تاكيد كرد: دانشگاه‌ها بايد تلاش خود را براي تنوع بخشي به منابع درآمدي و افزايش درآمدهاي اختصاصي و كاهش هزينه‌ها افزايش دهند.
معاون وزير علوم تصريح كرد: علي‌رغم محدوديت بودجه در سال آينده، ظرفيت مناسبي براي افزايش سهم پژوهش از توليد ناخالص داخلي به يك ‌درصد ايجاد شده و انتظار مي‌رود دانشگاه‌هاي زيرمجموعه وزارت علوم بتوانند سهميه مناسب در نظر گرفته شده براي تكميل زيرساخت‌ و فعاليت‌هاي پژوهشي را استفاده كنند.
وي افزود: اعتباري نيز براي تجهيز آزمايشگاه‌ها و كارگاه‌ها با اولويت آزمايشگاه‌هاي مركزي در هر استان به‌ صورت ارزي در نظر گرفته شده است كه مي تواند كمك خوبي براي نوسازي ناوگان پژوهشي كشور باشد.

** سالن‌هاي ورزشي دانشگاه‌ها نبايد خالي باشد
محمدحسين عليزاده سرپرست فدراسيون ملي ورزش‌هاي دانشگاهي در ششمين گردهمايي رؤساي هيئت‌هاي ورزش هاي دانشگاهي استان‌هاي كشور در مشهد، با اشاره به اينكه ورزش دانشگاه‌ها ظرفيت رشد قابل توجهي در جهان دارد، گفت: بايد فدراسيون ملي ورزش‌هاي دانشگاهي با كمك هيئت‌هاي ورزشي استاني در راستاي پويايي و اعتلاي ورزش دانشجويي گام بردارد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم،وي با بيان اينكه اين گردهمايي مي‌تواند بر شروع فعاليت پرانرژي در راستاي ورزش دانشجويي مؤثر باشد، تصريح كرد: با توجه به اينكه فعاليت‌هاي ورزش دانشگاهي در ايران هنوز نيازمند توجه و كار بيشتري است و تا جايگاه ايده‌آل فاصله قابل توجهي دارد؛ مي‌توان اين گردهمايي‌ها را مؤثر دانست.
وي با اشاره به برگزاري اجلاس ماه گذشته فدراسيون جهاني ورزش‌هاي دانشگاهي در لوزان سوئيس گفت: 11 هزار ورزشكار دانشجو در المپياد فيزو شركت كردند كه نشان از ظرفيت بالاي ورزش دانشگاهي در سطح جهان دارد.
سرپرست فدراسيون ملي ورزش‌هاي دانشگاهي جمهوري اسلامي با تاكيد بر اينكه برخي اختيارات اين فدراسيون بايد به هيئت‌هاي استاني واگذار شود، خاطرنشان كرد: اعزام‌ها به خصوص در استان‌هاي مرزي بايد به خود استان‌ها واگذار شود و وجود 4 ميليون دانشجو در ايران ظرفيت خوبي براي توسعه ورزش در جامعه به حساب مي‌آيد، و با اين ظرفيت نبايد شاهد خالي ماندن سالن‌هاي ورزشي دانشگاه‌ها بود.
عليزاده همچنين با اشاره به كسب رتبه نهم در بيست و هشتمين دوره مسابقات يونيورسياد 2015 كره جنوبي توسط تيم اعزامي دانشگاهي ايران گفت: در اين مسابقات كه در تير ماه سال جاري با حضور 144 كشور برگزار شد تيم ايران با 132 ورزشكار حضور يافت و رتبه نهم را كسب كرد.
فراهنگ**9187**1027