۲۰ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۴۸
کد خبر: 81914949
۰ نفر
برخي حركات يوگا براي مبتلايان به گلوكوم خطرناك است

تهران- ايرنا- يوگا به عنوان ورزشي كه گفته مي شود بدن را با ذهن و تنفس هماهنگ مي كند، طرفداراني دارد اما نتايج يك مطالعه جديد نشان مي دهد كه برخي حركات آن موجب افزايش فشار چشم مي شود و براي مبتلايان به گلوكوم ( آب سياه) خطرناك است.

به گزارش گروه علمي ايرنا از مديكال نيوز تودي، گلوكوم كه سازمان جهاني بهداشت آن را دومين عامل اصلي نابينايي در جهان معرفي كرده است، معمولا به دليل يك فشار داخل چشمي ايجاد مي شود كه مي تواند به اعصاب بينايي آسيب بزند.
با وجود اين كه يوگا مزايايي در زمينه اثرگذاري يوگا بر سلامتي عنوان شده است، اما پژوهشگران خطرات بالقوه برخي حركات اين ورزش را براي بيماران مبتلا به گلوكوم بررسي و نتايج آن را در مجله PLOS One منتشر كردند.
محققان آمريكايي به رياست دكتر روبرت ريتچ از درمانگاه چشم و گوش مونت سيناي در نيويورك محور توجه خود را بر فشار داخل چشم (IOP) متمركز كردند كه شايع ترين عامل خطرساز براي آسيب glaucomatous است.
محققان مي گويند: در مطالعات قبلي تنها حركت ايستادن روي دست در يوگا مورد بررسي قرار گرفت كه تاثير آن را در افزايش دو برابري فشار داخل چشم نشان داد.
اما پژوهشگران در تازه ترين مطالعه از افراد سالمي كه بيماري مرتبط با چشم نداشتند و نيز از مبتلا به گلوكوم خواستند تا يك سري حركات معكوس شده يوگا را از جمله حركت موسوم به سگ با صورت پايين (downward dog)، حركت ايستاده خم شدن، حركت گاوآهن plow و حركت پاهاي روي ديوار را انجام دهند.
محققان فشار داخلي چشم اعضاي هر گروه را در ابتداي آزمايش، حين انجام حركات ، دو دقيقه در طول تثبيت حركات، درست بعد از انجام حركات در وضعيت نشسته و بعد مجددا 10 دقيقه بعد در وضعيت نشسته، اندازه گرفتند.
نتايج اين مطالعه نشان داد كه فشار داخل چشم هر دو گروه از افراد مورد مطالعه در تمامي اين چهار حركت يوگا افزايش يافت اما بيشترين فشار در جريان انجام حركت سگ با صورت پايين (downward dog) مشاهده شد.
محققان همچنين توصيه كردند: گرچه به بيماران توصيه مي شود كه شيوه زندگي فعال و سالم از جمله فعاليت فيزيكي داشته باشند، اما بيماران مبتلا به گلوكوم بايد از انجام برخي فعاليت هاي ديگر نيز از جمله شنا (پرس سينه) و بلند كردن وزنه هاي سنگين پرهيز كنند زيرا اين حركات فشار داخل چشمي و احتمال آسيب به اعصاب بينايي را افزايش مي دهند.

**علائم گلوكوم
علايم اين بيماري كه درمان قطعي ندارد، عمدتا در اثر تجمع مايع و افزايش فشار درون چشم و در نتيجه آسيب رسيدن به رشته‌هاي عصب چشمي به وجود مي‌آيند و شامل:
در مراحل اوليه،
- از دست رفتن ديد محيطي در نواحي كوچك از ميدان ديد
تاري ديدي در يك طرف در سمت بيني ميدان ديد
مراحل پيشرفته،
- بزرگ‌تر شدن نواحي از دست رفتن ديد، معمولاً در هر دو چشم
- سفت شدن كره چشم
- وجود نقاط كور در ميدان ديد
- نامناسب بودن ديد در شب

**فاكتورهاي خطر
فاكتورهاي خطر اين بيماري عبارتند از:
- تغذيه و رژيم‌هاي غذايي
- نژاد و جنس
- عوامل ژنتيك و سابقه خانوادگي آب سياه حاد يا مزمن چشم
- سن بالاي ۶۰ سال
- ديابت
- پرفشاري خون

علمي**2038**2017