۲۰ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۵۸
کد خبر: 81914714
۰ نفر
مشاهده جغد طلایی در یزد

یزد - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهریز از مشاهده جغد طلایی برای نخستین بار در استان یزد و سومین بار در كشور خبر داد.

به گزارش روز یكشنبه روابط عمومی محیط زیست استان یزد ، مهدی تیموری گفت: در مطالعات پایش حیات وحش در منطقه كلوت های سرخابی، در نزدیكی چشمه ای به همین نام دوربین تله ای كار گذاشته شده بود كه از یك قطعه جغد طلایی (Strix butleri) عكاسی شد.
وی افزود: پس از بررسی عكس ها از سوی كمیته ثبت پرندگان ایران، این پرنده جغد طلایی تشخیص داده شد و به علت كمیاب بودن این پرنده در ایران، با ماگنوس راب، پرنده شناس و متخصص جغدها، مشورت شد و صحت این شناسایی مورد تایید قرار گرفت.
رئیس محیط زیست مهریز اضافه كرد: این مشاهده پایه گذار سومین گزارش ثبت شده از این پرنده در كشور و نخستین گزارش در استان یزد است. این جغد پیش از این تنها از حوالی مشهد در خراسان رضوی و منطقه جم در بوشهر گزارش شده بود.
تیموری یادآور شد: دوربین گذاری در منطقه كالمند با همكاری تشكل های زیست محیطی ( میراث پارسیان) ، جوامع محلی و نیز همرایان روستای دهنو انجام پذیرفت.
منطقه كلوت های سرخابی در 40 كیلومتری جنوب شهر یزد واقع است و از دو سال گذشته اداره كل حفاظت محیط زیست استان یزد و اداره محیط زیست شهرستان مهریز با همكاری مردم محلی از آن حفاظت می كنند.
مهریز 50 هزار نفری در 30 كیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .
1968/8068