۲۰ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۵۷
کد خبر: 81914456
۰ نفر
راهكارهای مهارصرع

تهران- ایرنا- متخصص بیماری های مغزواعصاب وعضو هیات مدیره انجمن صرع ایران، درآستانه برگزاری دوازدهمین كنگره بین المللی صرع ایران، هفت ساعت خواب و مصرف منظم سه وعده غذا را از جمله راهكارهایی برای مهار بیماری صرع عنوان كرد.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از انجمن صرع ایران، دكتر طیبه عباسیون با اشاره به اینكه صرع بیماری قابل درمانی است و نسبت به بیماری های دیگر مانند دیابت و آسم قابل درمان تر است گفت: حدود 76 درصد بیماران مبتلا به صرع اگر به طورمرتب داروهای خود را مصرف كنند و در نتیجه آن، جواب ام آر آی آنها طبیعی شود، می توانند بنا به صلاحدید پزشك، بعد از سه تا پنج سال از زمان شروع بیماری داروها را قطع كنند.
عباسیون افزود: درطول مدت مصرف دارو (پنج سال اولیه) بیمار زندگی كاملا نرمالی دارد و می تواند مانند سایر افراد به امور روزمره خود بپردازد.
وی با اشاره به اینكه افراد بسیار زیادی هستند كه به رغم ابتلای به صرع، بسیار موفق اند،اظهاركرد: افراد بسیار مشهوری مانند ناپلئون و ژولیت سزار مبتلا به صرع بودند، همچنین در حال حاضر مبتلایانی در بین ورزشكاران ایرانی داریم كه بسیار موفق هستند.
وی گفت: مبتلایان به این بیماری نباید از جامعه طرد شوند زیرا آنها می توانند زندگی نرمال خود را تنها با محدودیت های خفیفی ادامه دهند، به تحصیل بپردازند، شغل مورد علاقه خود را داشته باشند و حتی ازدواج كنند و در زمینه ازدواج به خصوص مردان مبتلا به صرع هیچ مشكلی ندارند و فقط زنان در هنگام بارداری باید موضوع را با پزشك خود در میان بگذارند.
عباسیون اظهار كرد: جامعه نباید به این بیماری به گونه ای نگاه كند كه مبتلایان به صرع باید مطرود شوند زیرا آنها می توانند در جامعه حضور فعالی داشته باشند و فقط در دو یا سه شغل مانند خلبانی و غواصی و كار در ارتفاع نمی توانند مشغول بكار شوند اما قادر به اشتغال در سایر مشاغل هستند.
وی افزود: بیشتر مبتلایان به صرع، افرادی باهوش و مستعد هستند و حتی پزشكان و متخصصان زیادی داریم كه مبتلا به این بیماری هستند، بنابراین نباید از بیمار صرعی ترسید بلكه باید با آنها برخورد عادی داشت.
عضو هیات مدیره انجمن صرع ایران در خصوص شیوع این بیماری گفت: در تمام جوامع یك درصد جمعیت مبتلا به صرع هستند و بر این اساس می توان گفت كه حدود 700 تا 800 هزار فرد مبتلا به بیماری صرع در ایران وجود دارند كه با اضافه كردن این تعداد به اطرافیان و خانواده های آنها، حدود سه تا چهارمیلیون ایرانی درگیر این بیماری و مسائل حواشی آن هستند.
عباسیون در تعریف بیماری صرع اظهار كرد: صرع به علت ایجاد ایمپالس ناگهانی و گذرای سلول های مغز ایجاد می شود كه سبب بروز علائم یا حركاتی غیرارادی و گذرا در بیمارمی شود.
وی افزود: اگر این موج كه به طور ناگهانی ایجاد می شود، مربوط به دست راست یا چپ باشد، دست راست یا چپ دچار حركات ناگهانی می شود، اگر مربوط به پای راست یا چپ باشد، پای راست یا چپ دچار این حركات می شود و اگر مربوط به كل بدن باشد، تمام بدن شروع به یك سری حركات ناگهانی می كند.
عباسیون بیان كرد: همچنین ممكن است فرد فقط به طور مختصر پلك بزند و از محیطی كه در آن قرار دارد ناگهان بیرون رود كه گویی كامپیوتر مغز او هنگ كرده است و بعد از چندین بار پلك زدن دوباره به حالت عادی بازگردد.
وی ادامه داد: بنابراین می توان گفت كه صرع علائم بسیار متعددی دارد و بستگی به این دارد كه كدام قسمت مغز این امواج را بفرستد اما معروف ترین این علائم، همان است كه عموم مردم آن را می شناسند و به این صورت است كه تمام مغز گرفتار می شود و حركات ناگهانی در دست و پا رخ می دهد و فرد بیهوش می شود و پس از چند دقیقه دوباره به هوش می آید.
عباسیون با ذكر این مطلب كه صرع انواع مختلفی دارد، بیان كرد: بسیارمهم است كه نوع صرع مشخص شود و بر اساس نوع آن، دارو و درمان مناسب انتخاب شود.
وی افزود: صرع هم درمان دارویی دارد و هم درمان و مراقبت های غیردارویی؛ درمان های غیردارویی شامل این است كه بیمار باید سعی كند خسته، گرسنه و كم خواب نشود و به طور ناگهانی و با صدای تلفن یا زنگ ساعت یا نورمهتابی از خواب بیدار نشود بلكه اطرافیان او را به آهستگی و با لحن آرام از خواب بیدار كنند چون اگر به طور ناگهانی بیدار شوند، ممكن است دچار حمله صرع شوند.
عباسیون افزود: بنابراین توصیه می شود كه مبتلایان به صرع سه وعده غذا مصرف كنند و خواب كافی داشته باشند، خواب پیشنهادی بین ساعت 11 شب تا 6 صبح است.
وی افزود: همچنین این بیماران نباید دچار خستگی مفرط شوند بنابراین باید از ورزش هایی كه بیمار را به تنفس شدید و نفس نفس زدن می اندازد، پرهیز كنند.
دوازدهمین كنگره بین المللی صرع با حضور محققان ایرانی و خارجی از سی ام دی ماه تا دوم بهمن ماه سال جاری در مركز همایش های رازی برگزار می شود.
علمی (1)** 9340**1440