یك مسئول افغان: افغانستان با ایران در زمینه خرید اینترنت به تفاهم رسیده است

كابل - ایرنا - سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان گفت: در زمینه مخابرات ما با ایران به تفاهم خوبی رسیده ایم و تهران موافقت كرده است با قیمتی كمتر از نصف بهای پاكستان ، اینترنت به ما بفروشد.

«یاسین صمیم» روز یكشنبه در یك گفت وگوی اختصاصی به خبرنگار ایرنا در كابل گفت: افغانستان با ایران به توافق رسیده است كه هر 10 گیگابایت اینترنت را به قیمت 105 هزار دلار خریداری كند و قرار داد آن نیز به امضا رسیده است و كار روی مسائل فنی، برای انتقال آن جریان دارد.
افغانستان هم اكنون برای خرید اینترنت از پاكستان به ازای هر 10 گیگابایت، 250 هزار دلار می پردازد.
وی گفت: اینترنت از ایران وارد استان هرات می شود و با ایجاد دروازه های ورودی برای این اینترنت در استان های هرات، قندهار، ننگرهار، كابل و مزار شریف، این امكان در اختیار مردم این مناطق قرار می گیرد و بدین ترتیب قیمت اینترنت نیز بین 20 تا 25 درصد كاهش خواهد یافت.
وی گفت: افغانستان همچنین 20 گیگابایت اینترنت از قزاقستان وارد می كند كه 10 گیگابایت آن از طریق تركمنستان و 10 گیگابایت دیگر از طریق ازبكستان وارد می شود.
اینترنت خریداری شده از قزاقستان به ازای هر 10 گیگابایت، 135 هزار دلار است و قرقیزستان نیز موافقت كرده است تا اینترنت را با همین قیمت در اختیار افغانستان قرار دهد.
وی افزود: قرارداد خرید اینترنت از ازبكستان به ازای هر 10 گیگابایت 75 هزار دلار در حال نهایی شدن است كه در صورت امضای این قرارداد علاوه بر افزایش كیفیت اینترنت در داخل كشور، ارزانترین قیمت در مقایسه با قیمت های پیشنهادی سایر كشورهای منطقه خواهد بود.
سخنگوی وزارت مخابرات افغانستان گفت: این وزارتخانه در تلاش برای ایجاد «جاده ابریشم دیجیتال» از طریق چین است و می خواهد از طریق «بندر واخان» به آن كشور وصل شود.
به گفته وی، وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان با طرح اتصال منطقه ای دو هدف را دنبال می كند كه هدف اول كاهش وابستگی به پاكستان و پیدا كردن مسیرهای جایگزین برای دریافت اینترنت است.
صمیم افزود: به زودی قیمت اینترنت در داخل كشور به طور قابل ملاحظه ای كاهش و سرعت آن افزایش می یابد.
وی تاكیدكرد كه افغانستان با خرید اینترنت از قزاقستان، تا حدی به هدف بلندمدت خود كه تبدیل شدن افغانستان به مركز ترانزیت اطلاعات در منطقه است، دست یافته است.
صمیم گفت: تاكنون ما دو مشكل را متوجه شده ایم. اول، ما بیش از حد به مسیر پاكستان وابسته بودیم كه مشكلاتی برای ما به بار آورده است، قیمت اینترنت بالا و كیفیت آن پایین است و از جانب دیگر توزیع مراكز مخابرات و نیز نصب برج های مخابراتی بدون برنامه ریزی جامع صورت گرفته است.
وی تاكید كرد كه با عملی شدن برنامه های جدید مشكلات اینترنت در افغانستان پایان می یابد.
آساق*291* 1610 *1446