صنایع بزرگ روسیه بدنبال حضور در بازار ایران/تلاش برای عقب نماندن از رقبا

تهران- ایرنا- در آستانه لغو تحریم ها، شركت های برتر روسیه نیز همچون سایر كشورهای اروپایی برای حضور در بازار ایران، تلاش خود را دوچندان كرده اند؛ حضور در نمایشگاه تخصصی روسیه در تهران، از جمله اقدامات این شركتها برای معرفی و مذاكره با تجار وصنایع ایران باهدف همكاری مشترك است.

به گزارش ایرنا، با نزدیك شده به زمان برداشته شدن تحریم ها، تلاش شركت های خارجی بویژه اروپایی برای مذاكره باهدف حضور در بازار ایران بیشتر شده است. از ماه های گذشته تاكنون هیات های بزرگ غربی از جمله ایتالیا، سوئیس، آلمان و مجارستان با حضور در ایران، با بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی و تجاری كشور مذاكره و زمینه را برای حضور فعال در بازار كشورمان آماده كردند.
در همین رابطه، تجار روسی نیز چندی پیش با برگزاری یك نمایشگاه تخصصی از محصولات روسیه در تهران، گام نخست خود را برای حضور در بازار بزرگ كشورمان آغاز كردند.
در همین رابطه مدیران و مسئولان چند شركت روسی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، به تشریح فعالیت ها و برنامه های خود پرداختند.

** آمادگی برای توسعه ناوگان ریلی ایران
«تاتیانا ساوینا» متخصص ارشد دپارتمان پی.آر.شركت راشن ریل ویز(Russian Railways) كه جزو سه شركت برتر جهان در زمینه حمل و نقل ریلی است، به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: این شركت بدلیل حجم بالای حمل بار و مسافر، رتبه اعتباری بالا، دارا بودن متخصصان با صلاحیت، دارا بودن پایه های علمی و فنی قوی، طراحی و ساخت مناسب و سال ها تجربه كاری به عنوان یك شركت بین المللی، جزو سه شركت برتر حمل و نقل ریلی است.
وی افزود: این شركت همچنین از شركت های استراتژیك روسیه محسوب می شود و آماده همكاری با ایران و توسعه ناوگان ریلی آن است.
یك مقام ارشد شركت واگن سازی اچ.ام.تری (HM3) نیز كه خواست نامش برده نشود، گفت: این شركت هم اكنون تولیدات خود را به كشورهای قزاقستان و آذربایجان صادر می كند و امیدوار است به ایران نیز كالا صادر كند.
وی افزود: مزیت اصلی این شركت در مقایسه با شركت های مشابه اروپایی این است كه طراحی و ساخت محصول بر اساس نیاز مشتری صورت می گیرد، در حالی كه شركت های اروپایی یك محصول روتین تولید می كنند و تولید سفارش های خاص ممكن است برایشان صرف نكند.

** صادرات تجهیزات كشاورزی
«آلكسی نیكولین» مدیر شركت پلی پلاست (Poliplast)، تولیدكننده تجهیزات گالوانیك و زیست محیطی نیز گفت: برای نخستین بار در ایران حضور پیدا كرده ایم و علاقه مند صدور تجهیزات به ایران هستیم.
وی افزود: كیفیت محصولات این شركت قابل رقابت با انواع اروپایی است و قیمت آن نیز به دلیل ارزانی انرژی در روسیه، بسیار ارزانتر از سایر رقباست.
روسیه بزرگ ترین تولیدكننده گاز و از بزرگ ترین تولیدكنندگان نفت در جهان است.
«ایگور وی.كاشتانوف» دپارتمان خدمات شركت روست سل مش(ROSTSELMASH)، تولیدكننده تجهیزات كشاورزی گفت: این شركت به لحاظ حجم تولید در جهان اول است و 80 سال سابقه فعالیت دارد.
وی افزود: این شركت سازنده انواع ماشین الات كشاورزی اعم از كمباین، تراكتور، سم پاش، ردیف كار، انواع ادوات كشاورزی و نیز لوازم بوجاری گندم، انتقال گندم، برداشت علوفه و غیره است.
كاشتانوف ادامه داد: ما علاقه مند راه اندازی خط تولید و مونتاژ ماشین آلات خود در ایران هستیم.

** علاقمند به سرمایه گذاری در صنعت فولاد ایران
«ایوان ای.پاشینین» مدیرگروه حمایت از صادرات شركت فعالیت های آهن و نورد فولاد مگنیتوگورسك (MAGNITOGORSK IRON & STEEL WORKS) كه سومین شركت روسیه در این صنعت است گفت: ما علاقه مند سرمایه گذاری در صنعت فولاد و آهن ایران هستیم و می توانیم به احیای این صنعت در ایران كمك كنیم.
وی افزود: سهام این شركت در سال 2007 در بورس لندن عرضه شد و هم اكنون 70 درصد تولیدات آن، شامل سنگ آهن، كلوخه، فلز آهن و فولاد، به كشورهای اروپایی، تركیه و كشورهای شمال آفریقا صادر می شود.
وی، همچنین لغو تحریم ها را فرصت مناسبی برای برقراری روابط تجاری محكمتر میان دو كشور همسایه دانست و گفت: حوزه فعالیت این شركت در زمینه استخراج و آماده سازی سنگ آهن، متالوژی، نورد و ریخته گری فلزات آهنی است.

** برنامه ریزی برای صادرات هواپیما
«لوئونید ان.دیملویچ» معاون بخش بازاریابی و روابط خارجی شركت هواپیما سازی توپولف نیز به ایرنا گفت: بازار چند میلیارد دلاری ایران اینك مورد توجه بسیاری از كشورها است و ما نیز در همسایگی ایران، امیدواریم در سال آینده با رها شدن این كشور از قید و بند تحریم ها، با آن روابط تجاری برقرار كنیم.
وی افزود: شركت های هواپیما سازی توپولف (Tupolev) و سوخو (Sukhoi)، شركت های اصلی هواپیما سازی روسیه و پیشتاز تولید هواپیماهای مسافربری و نظامی در این كشور هستند. این دو شركت هر دو زیرمجموعه شركت یونایتد ایركرفت كورپوریشن (United Aircraft Corporation)، شركت برتر هوا و فضا و صنایع دفاعی روسیه، هستند.
شركت یونایتد ایركرفت كورپوریشن روسیه، هفدهمین شركت برتر هوا و فضا و صنایع دفاعی جهان است.
دیملویچ اضافه كرد: شركت هواپیمایی توپولف در ساخت هواپیماهای غیرنظامی پس از شركت های ایرباس، بوئینگ، بمباردیه و امبرائر در مكان پنجم جهان ایستاده است.
به گفته وی، هواپیمای نظامی sukhoi su-27/30.874 شركت هواپیماسازی سوخو نیز دهمین هواپیمای جنگی برتر جهان شناخته شده است.
معاون بخش بازاریابی و روابط خارجی شركت هواپیما سازی توپولف اظهار داشت: هواپیماهای این شركت به لحاظ ویژگی ایرودینامیكی در جهان بهترین هستند و از سطح ایمنی بالایی برخوردارند.
وی ادامه داد: همچنین استفاده از آنها آسان است و 95 درصد قطعات بكار رفته در آنها ساخت روسیه است. بنابراین ایران با اطمینان بیشتری می تواند از محصولات این شركت استفاده كند.
دیملویچ افزود: این شركت با شركت های هواپیمایی مغان، كیش ایر و ایران ایر مذاكراتی در مورد فروش هواپیما انجام داده است و در كنار فروش انواع هواپیما، می تواند برای تولید تحت لیسانس هواپیما در ایران ، تربیت نیروی انسانی متخصص و انتقال فناوری برنامه ریزی كند.
وی تصریح كرد: برنامه ما در كوتاه مدت تنها فروش هواپیما و قطعات آن به ایران است و اجرای برنامه های دیگر به فرصت بیشتری نیاز دارد. حتی فروش نیز زمان می برد و مستلزم ایجاد یك بانك ایرانی-روسی است.
این مقام ارشد شركت توپولف تاكید كرد: ایران می تواند تحت لیسانس این شركت، هواپیما بسازد و به خاورمیانه، آسیا و آفریقا صادر كند. این كار به نفع هر دو كشور و یك شیوه معمول در جهان است و ما این شیوه را قبلا در چین تجربه كرده ایم.
وی گفت: شركت توپولف هم اكنون با كشورهای كوبا، مصر، كره شمالی، اسلواكی و چین روابط تجاری دارد و با ایران، برزیل، بلاروس، قرقیزستان و قزاقستان نیز در حال مذاكره است.

** بررسی حضور در صنعت خودرو ایران
«اندری دوروفوف» مدیر فروش خارجی شركت كزگروپ (Gaz Group) گفت: این شركت بزرگ ترین سازنده اتومبیل های تجاری در روسیه است و به لحاظ حجم فروش در مكان ششم جهان قرار دارد.
وی ضمن اشاره به اینكه، تولیدات این شركت شامل ماشین های تجاری، كامیون، كامیونت، تریلر و موتور برای استفاده در ایران نیاز به تطابق ندارند و آماده استفاده هستند، گفت: تولیدات ما دارای بالاترین استانداردهای آلودگی هستند.
دوروفوف ادامه داد: ماشین سبك تجاری گازل نكس این شركت دارای گواهینامه اتحادیه اروپا است و استاندارد یورو پنج دارد.
وی در مورد دلیل علاقه این شركت به برقراری روابط تجاری با ایران گفت: ایران بازار خودرو بزرگی دارد كه نیازمند بازسازی است و از آنجا كه روسیه همسایه ایران است، همكاری های تجاری دو كشور به نفع هر دو طرف است.
مدیر فروش خارجی شركت كزگروپ اضافه كرد: هم اكنون این شركت به همه كشورهای استقلال یافته اتحاد جماهیر شوری سابق (سی.آی.اس)، كشورهای خاورمیانه، سوریه، مصر، آمریكای لاتین، آسیای جنوب شرقی و اروپای شرقی اتومبیل صادر می كند و در تركیه نیز خط مونتاژ دارد.
وی اظهار داشت: در مقایسه با كیفیت، قیمت خودروهای این شركت 25 تا 40 درصد ارزانتر از اروپای غربی است.
وی ضمن ابراز علاقه به همكاری با شركت های ایرانی پس از لغو تحریم ها، تاكید كرد: 10 سال پیش با شركت ایران خودرو همكاری داشتیم و یك هزار و 500 دستگاه اتومبیل تجاری گازل به ایران آوردیم.
دیمیتری آپوشكین، مدیر دپارتمان تجارت خارجی شركت یومز (YUMZ)، تولیدكننده قطعات سنگین ریخته گری و فولاد سازی گفت: نمایندگی این شركت هم اكنون با نام «كهربا گستر» در ایران فعالیت می كند و امسال، چندین بار برای ذوب آهن اصفهان تجهیزات آورده است.
وی افزود: فدراسیون صنعتی روسیه در زمینه صنعت قوی است و ایران نیز به عنوان یك كشور در حال توسعه، نیازمند كالاها و قطعات صنعتی است. بنابراین ما امیدواریم در آینده روابط تجاری خود با ایران را گسترش دهیم.
وی گفت كه تولیدات این شركت هم اكنون به هند، ایران، مصر، اسلواكی، چك، الجزایر، تركیه، قزاقستان، بلاروس و كشورهای استقلال یافته شوروی سابق صادر می شود.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه ملی صنایع روسیه اواخر آذر و اوایل دیماه امسال با حضور «دنیس مانتوروف» وزیر صنعت و تجارت روسیه و محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با عنوان «گفتمان و همایش تجاری صنعتی ایران و روسیه» با مشاركت بیش از 100 شركت تجاری روسی در زمینه های مختلف تجاری و صنعتی در محل نمایشگاه بین المللی تهران به مدت سه روز برگزار شد.
با حضور هیات روسی در ایران، رئیس كل بانك مركزی كشورمان از آماده بودن شرایط برقراری حساب مشترك و ایجاد روابط كارگزاری بین بانك های مركزی ایران و روسیه و اعطای مشوق ویژه به صادركنندگان كالاهای ایرانی به مسكو خبر داد.
چندی پیش نیز با بررسی ها و نظارت های انجام شده، مجوز صادرات محصولات لبنی كشور به روسیه صادر شد.
بنا به اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت، حجم واردات ایران از روسیه حدود 700 میلیون دلار و حجم صادرات به این كشور حدود 300 میلیون دلار است.
از: رفعت كرمی مهر
اقتصام** 1063** 2023