وزارت اطلاعات مانع اختلاس و خروج هشت هزار و 600 میلیارد از كشور شد/انهدام باند فرار كلان مالیاتی

تهران-ایرنا- معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات گفت: اخیرا اعضای یك باند كه با همكاری معاون یكی از شعب بانك‌های كشور در صدد اختلاس و انتقال مبلغ هشت هزار و ششصدمیلیارد ریال به خارج از كشور بودند دستگیر شدند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات روز شنبه در جمع خبرنگاران به تشریح اقدامات معاونت متبوعش پرداخت و توضیحاتی در خصوص فعالیت های انجام شده ارائه داد.
وی در شرح اقدامات انجام شده گفت: معاونت اقتصادی در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و تاكیدات رییس جمهوری و بر اساس وظایف قانونی خویش پیرامون ایجاد شفافیت، پیشگیری و مقابله با مفاسد كلان اقتصادی اقدامات موثری را در دستور كار خود دارد كه از آن جمله می توان به ارائه مشاوره تخصصی به دستگاه‏ های اقتصادی كشور بر پایه اطلاعات‌ پنهان، همكاری نظام مند و هوشمندانه برای پیشگیری و مقابله با پدیده فساد اقتصادی اشاره كرد.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات ادامه داد: از سوی دیگر طی سال 1394 و ماه ‏های اخیر به مانند سال ‏های گذشته اقدامات قابل توجهی توسط سربازان‌ گمنام‌ امام‌ زمان‌(عج) در این معاونت با هدف مقابله‌جدی با فساد‌اقتصادی و بالاخص جلوگیری از فرار‌مالیاتی و مقابله‌ اطلاعاتی‌ با قاچاق‌ كالا و ارز و پدیده زمین‌خواری انجام گرفته است.
وی به اقدامات این معاونت در حوزه جلوگیری از فرار مالیاتی اشاره كرد و افزود: این معاونت مصمم است با پدیده فرار مالیاتی و گسترش شركت های كاغذی و صوری كه آسیب جدی بر پیكره اقتصاد كشور وارد می كنند، برخورد كند.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات اضافه كرد: در همین راستا طی ماه های گذشته كارشناسان اطلاعاتی موفق به كشف و انهدام یك باند فعال در ارتباط با فرار كلان مالیاتی شده اند.
وی ادامه داد: روش كار اعضای این باند به این شكل بوده كه با تاسیس چندین شركت و انجام فعالیت صوری در حوزه‌های بازرگانی و با ارائه پیشنهاد مشاوره مالیاتی به سایر شركت‌ها، نسبت به سنجش نیازها و مشكلات شركت‏های مذكور اقدام می‏‌كردند؛ متخلفین همزمان با نفوذ به بخشی از سامانه‏‌ سازمان امور مالیاتی، اطلاعات محرمانه مودیان(شخصیت های حقیقی و حقوقی) را بدست می‏‌آوردند و از این اطلاعات بدست آمده برای جلب اعتماد آنان و ترغیب به ادامه همكاری بهره‌برداری می كردند.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات تصریح كرد: از دیگر روش های اعضای این باند فروش فاكتورهای صوری در حجم بیش از پنج هزار میلیارد ریال به منظور حساب‌سازی و فرار مالیاتی شركت‌ها و افراد در حوزه مالیات بر ارزش افزوده و مالیات عملكرد بوده كه به منظور جلوگیری از هرگونه مغایرت و كشف احتمالی تخلفات، تحركات مشتریان را در سامانه ثبت معاملات، سامانه كد اقتصادی و مكاتبات مربوط به اظهارنامه ارزش افزوده و عملكرد سازمان امور مالیاتی تحت نظر می‌گرفتند.
وی ادامه داد: با ورود معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات به موضوع و با همكاری موثر مقام قضایی و ریاست سازمان امور مالیاتی ابعاد گوناگون تخلفات به طور كامل كشف و متهمان شناسایی و حسب مورد، احضار، دستگیر و روانه زندان شدند.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات افزود: تحقیقات تكمیلی و بررسی آسیب شناسانه موضوع با همكاری نهاد‌های ذیربط همچنان ادامه دارد؛بر اساس اقدامات به عمل آمده و از مجموع بررسی های انجام شده توسط این معاونت در زمینه فرار مالیاتی فقط در سال 1393 منتهی به وصول مالیات بالغ بر 20 هزار میلیارد ریال شده است.
**اقدامات وزارت اطلاعات درباره مبارزه با ارتشاء و سو استفاده از اموال بیت المال
وی درباره مبارزه با ارتشاء و سوء استفاده از اموال بیت‏ المال نیز اظهار داشت: همزمان با عرضه سهام شركت فولاد هرمزگان در بازار فرابورس، متاسفانه تعدادی از مدیران ذی نفوذ یكی دیگر از شركت های فولاد كه به اطلاعات پنهانی شركت در حال عرضه دسترسی داشته‌اند اقدام به خرید سهام فولاد هرمزگان با منابع تن خواهی كه در اختیارشان بود كردند ، نامبردگان سپس با فروش مجدد سهام، اقدام به تحصیل مبالغ بالایی سود به نفع خود كردند.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات در ادامه خاطر نشان كرد: در بررسی‌های كارشناسی مشخص شد طی چند روز پس از عرضه سهام شركت فوق در تابلوی فرابورس، این افراد با برداشت غیر قانونی مبلغ یكصد و شصت میلیارد ریال از حساب آن شركت، مبادرت به خرید سهام فولاد هرمزگان كردند كه از این محل طی مدت چند روز حدود 10 میلیارد ریال سود عایدشان شده است؛ با اطلاع رسانی سریع و به موقع از سوی این معاونت و با حكم مرجع قضایی این افراد توسط اداره‌كل‌اطلاعات‌استان‌اصفهان دستگیر شدند.
**بازداشت 3 نفر از مدیران شركت نفت فلات قاره
وی ادامه داد: اخیراً نیز در راستای حفظ حقوق بیت المال و بر اساس انجام اقدامات اطلاعاتی و مستندسازی، با هماهنگی و همكاری وزارت نفت، 3 نفر از مدیران متخلف شركت نفت فلات قاره كه در سال 1391 با برگزاری مناقصه محدود موجب تضییع حقوق بیت‏‌المال شده‌اند كه با اخذ حكم قضایی بازداشت شدند؛ برآورد اولیه از میزان تخلف مالی متهمین پرونده بالغ بر دویست میلیون یورو است؛ در همین ارتباط 4 نفر از عوامل غیر دولتی دخیل در پرونده نیز بازداشت شده‏‌اند.
**مبارزه وزارت اطلاعات با پدیده زمین خواری
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات در ادامه به تبیین اقدامت حوزه متبوعش درباره زمین‌خواری پرداخت و گفت: متاسفانه چند سالی است كه دامنه تخلفات اقتصادی به عرصه منابع طبیعی نیز كشیده شده كه این مسئله به یك پدیده رو به رشد در سطح تهران و برخی از استان ها تبدیل شده است.
وی اضافه كرد: مفسدین اقتصادی با تصاحب اراضی ملی و دولتی به نفع خود باعث از بین رفتن منابع طبیعی و تغییر كاربری زمین های مرغوب كشاورزی می شوند كه اثرات سوءیی در بلند مدت برای كشور به دنبال خواهد داشت.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات تصریح كرد: وزارت اطلاعات از سال‌های قبل مقابله با این پدیده شوم را در سرلوحه كار خود قرار داده است؛به یاری خداوند متعال و همكاری مراجع محترم قضایی، این معاونت عزم خود را برای مقابله جدی با زمین‏‌خواران جزم كرده است.
وی اضافه كرد: در یكی از جدیدترین پرونده‏‌های در دست اقدام، بر اساس گزارشات مردمی از طریق ستاد خبری وزارت اطلاعات مبنی بر اقدامات مشكوك گروهی برای تصاحب زمین‏‌های ملی در غرب تهران واقع در شهریار، واصل گردید با انجام تحقیقات كارشناسی و اشراف اطلاعاتی مشخص شد كه فردی متخلف با تشكیل باند و اعمال خلاف قانون از جمله جعل اسناد و پرداخت رشوه اقدام به تصاحب 72 هكتار از اراضی مرغوب دولتی، اخذ آراء قضائی و سند تك برگ برای این زمین‏‌ها كرده است؛ اراضی مذكور در محدوده شهری و دارای كاربری مسكونی و معدن شن و ماسه بوده‏‌اند كه به لحاظ ریالی از ارزش‌بالایی برخوردار هستند.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات ادامه داد: پس از مستند‏سازی با اهتمام بازپرس تعداد 10 نفر در ارتباط با این پرونده بازداشت و از آنها تحقیق به عمل آمد؛ تا كنون مجعول بودن اسنادی كه متهمین به واسطه آنها اقدام به اخذ رای قضایی كرده اند اثبات شده است؛ پرداخت بیش از 10 میلیارد ریال رشوه در قبال صدور سند برای فرد زمین‌خوار و مبالغ دیگری به سایر متهمین برای همكاری از جمله كشفیات این پرونده است.
وی ادامه داد: همچنین متهمین به دریافت بیش از 400 قطعه سكه تمام بهار آزادی اقرار كرده اند؛ با توجه به گستردگی و حجم تخلفات متهمین تحقیقات در این خصوص ادامه دارد.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات خاطرنشان كرد:طی سال‌های 1392 و 1393 در مجموع با اجرای 50 فقره كیس ویژه اطلاعاتی در سطح كشور بالغ بر 40 هزار هكتار زمین را از دست زمین‏خواران خارج و به دولت مسترد كرده كه از ارزش چندصد میلیاردی برخوردار است.
وی افزود:همچنین در 9 ماهه اول سال 1394 نیز 2740 هكتار زمین طی اقدامات اطلاعاتی و برخورد با زمین‌خواران به دولت باز گردانده شد كه ارزش ریالی روز آنها افزون بر یكصد و سی هزار میلیارد ریال بوده است.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات تاكید كرد: افزون بر موارد فوق می‌توان به 32180 هكتار زمین‌هایی اشاره كرد كه از طریق پیشگیری و اطلاع رسانی به مبادی ذیربط مانند سازمان منابع طبیعی و یا شورای حفظ حقوق بیت‌المال از تصرف آنها توسط زمین‌خواران حرفه‌ای جلوگیری به عمل آمد.
وی در ادامه تصریح كرد: وزارت اطلاعات با هماهنگی كامل با سایر دستگاه های فعال مبارزه با قاچاق كالا اقدامات موثری را در زمینه ایجاد شفافیت و پیشگیری نظام مند و هوشمند و مقابله مستقیم با باندهای كلان قاچاق در كشور انجام داده است؛ طی سال 1394 در مجموع تعداد پرونده‌های قاچاق كلان در دست اقدام این معاونت در سطح كشور بالغ بر یكصد مورد بوده است كه ارزش ریالی این پرونده‌ها افزون بر28هزار میلیارد ریال می باشد.
**بازداشت عوامل قاچاق كالا در استان فارس
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات تاكید كرد: در همین راستا طی دو هفته اخیر با اقدام اطلاعاتی صورت گرفته چند باند قاچاق كالا تحت ضربه قرار گرفته‌اند؛آخرین مورد آن مربوط به باندی است كه اقدام به قاچاق كلان كالا از بنادر جنوبی به سوی تهران می‏ كرد؛اعضای این باند پس از شناسایی و تكمیل تحقیقات با دستور قضایی در استان فارس بازداشت شدند.
وی ادامه داد:باند مذكور از حدود 7 سال پیش شروع به قاچاق كالا كرده بود؛ سر شبكه این باند در پوشش مدیر عامل یك شركت صادرات و واردات اقدام به قاچاق كالا از جنوب به مقصد تهران و دیگر نقاط كشور می‏‌كرد؛ این باند با در اختیار داشتن خودروهای سنگین متعدد و تیم محافظت از كاروان قاچاق، پس از تخلیه كالا از لنج در ساحل به وسیله خودروهای سنگین و با تهیه اسناد و مدارك جعلی گمركی و بارنامه های صوری و متاسفانه در برخی موارد همراهی بعضی از ماموران، مبادرت به قاچاق كالا می‌كردند.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات ادامه داد: پس از انجام اقدامات اطلاعاتی و شناسایی شگرد و شیوه عملكرد این باند با اخذ حكم از مراجع قضایی نسبت به دستگیری و بازداشت عوامل آن اقدام شد؛ برابر تحقیقات انجام شده از متهمین مشخص شد كه در اغلب مواقعی كه توسط دیگر دستگاه‏‌های كاشف با این باند برخوردی می‏‌شد با ارائه اسناد و مدارك غیر مرتبط و جعلی از اتهامات تبرئه می‌شدند.
وی همچنین به تشریح اقدامات این معاونت در حوزه اختلاس در سطح كشور پرداخت و گفت:در خصوص جلوگیری از اختلاس از بانك‌ها اخیرا اعضای یك باند با همكاری معاون یكی از شعب بانك‌های كشور در صدد اختلاس و انتقال مبلغ هشت هزار و ششصدمیلیارد ریال از آن بانك و تبدیل به ارز و خروج از كشور بوده كه با همكاری مدیریت عامل و حراست بانك و همت همكاران سازمان اطلاعات استان تهران دستگیر شدند كه اطلاعیه آن نیز منتشر شد.
معاون مبارزه با مفاسد كلان اقتصادی وزارت اطلاعات افزود: همچنین اقداماتی در امر مقابله با پولشویی و كلاهبرداری‌های جمعی انجام شده كه رقم كشفیات بر اساس احكام صادره بالغ بر سه هزار میلیارد ریال بوده است.
وی ادامه داد:همكاری‌های موثری نیز با بانك مركزی برای ساماندهی موسسات غیر مجاز مالی و اعتباری در حال انجام می باشد.
سیام**7261 /1449