۱۹ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۱۲
کد خبر: 81913321
T T
۰ نفر
ثبت يك پتنت ازهر835 مقاله درايران

تهران- ايرنا- رييس مركزفناوري هاي راهبردي معاونت علمي وفناوري رياست جمهوري با اشاره به اينكه دركشورهاي پيشرفته ازهرسه تا پنج مقاله يك پتنت ثبت مي شود، گفت:درايران از هر835 مقاله يك پتنت ثبت مي شود.

به گزارش گروه علمي ايرنا، اميد توكلي روز شنبه درنشست خبري نخستين اجلاس اقتصاد زيستي وزيست بازارايران كه در معاونت علمي وفناوري رياست جمهوري افزود: كشور در زمينه توليد علم به لحاظ توليد مقالات جايگاه خوبي دارد به طوري كه در رتبه بندي درتوليد علم و مقالات، رتبه 12 دنيا قرار داريم، اما در زمينه توليد پتنت عقب هستيم.
وي بيان كرد: براي اينكه در حوزه فناوري زيستي در دنيا ادعايي داشته باشيم ، بايد در حوزه ثبت پتنت زيست فناوري نيز فعال باشيم، در حوزه ثبت پتنت بر خلاف كشورهاي پيشرفته كه از هر 3تا 5 مقاله يك پتنت توليد مي شود، از هر 835 مقاله يك پتنت ثبت مي شود كه اين فاصله زياد كشور را با كشورهاي ديگر در توليد پتنت نشان مي دهد.
توكلي اظهاركرد: از شاخص هاي توليد علم ، بسيار عقب هستيم ، با توجه به سهم 1.5 درصدي در توليد ناخالص داخلي و نيز دستيابي به سهم 3درصدي از بازار محصولات زيست فناوري دردنيا كه در سند چشم انداز توسعه زيست فناوري در 1404 ديده شده است بايد در توليد پتنت در اين حوزه نيز حركت كنيم.
وي با اشاره به اينكه بسياري از محصولات براي ورود به بازار با مشكل مواجه هستند افزود: آسيب شناسي محصولات در معاونت علمي وفناوري رياست جمهوري در حال پيگري است، در اين زمينه درقوانين و آيين نامه هايي كه به صادرات و واردات محصولات در اين حوزه كمك مي كند و نيز آيين نامه هاي گمركي براي ممنوعيت ورود كالاهاي كه مشابه آن را در داخل توليد مي كنيم تهيه شده و به وزارت صنعت و معدن و تجارت ارايه شده است .
توكلي افزود: در اكثر سندهاي راهبردي و سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در حوزه سلامت، بسياري از برنامه هاي حوزه سلامت به زيست فناوري مربوط است و اميدواريم با كمك دولت و صنعت اين بخش ها را احصاء و وارد جامعه كنيم.

*** حضور زيست فناوري در15حوزه
وي با اشاره با اينكه اگرزيست فناوري را به عنوان يك علوم بين رشته اي درنظر بگيريم افزود: زيست فناوري در 15 حوره اعم از زيست فناوري دريايي ، نفتي ، پزشكي ، بهداشتي و غذايي وجو دارد.
توكلي بيان كرد: در فناوري و شاخصه هاي توسعه فناوري از شكل گيري ايده تا بازار، بايد مسيري از جمله تحقيق و توسعه ، توليد مقالات و پتنت ،اشتغالزايي، عرضه محصول در بازار و صادرات را طي شود، از اين رو سهم محصولات زيست فناوري در توليد ناخالص داخلي و اثربخشي محصولات ازنظر محيط زيستي ، ايمني و اقتدار درديپلماسي فناوري را شكل مي دهد.
وي يادآور شد: يكي از مهمترين حوزه هاي علم و فناوري در كشور زيست فناوري است ، كارهاي مثبت و رو به جلويي در اين حوزه انجام شده است اما با توجه به اهداف حوزه زيست فناوري در سند چشم انداز كشور هنوز راه زيادي در پيش روي داريم .
وي با اشاره به تشكيل كارگروه اقتصاد زيستي در معاونت علمي وفناوري رياست جمهوري افزود: درهفته آينده اين كارگروه فعاليت خود را آغاز خواهد كرد، با تشكيل جلسه وهم افزايي اين كارگروه با شركت هاي دانش بنيان اميدواريم در رسيدن به اهداف متعالي در اين حوزه دستيابيم.
علمي (3) ** 9340**1440