۱۹ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۴۱
کد خبر: 81912973
۰ نفر
فرزندآوری بیشتر، پیری دیرتر

تهران- ایرنا- گرچه مادر شدن تجربه ای ارزشمند است، اما با توجه به برخی مشكلات طبیعی همچون شب بیداری، بیماری و یا تغذیه كودكان، احتمالا بیشتر زنان بعید می دانند كه فرزندآوری بیشتر، پیری دیرتر را برای آنان به همراه داشته باشد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از مدیكال نیوز تودی، محققان دانشگاه سیمون فرازر در كانادا در مطالعه ای كه در مجله PLOS One منتتشر شد، نشان دادند كه طول تلومرها در زنانی كه فرزندان بیشتری داشتند، بلندتر از زنانی بود كه كودكان كمتری داشتند.
تلومرها كلاهك هایی هستند كه در انتهای هر رشته دی.ان.ای قرار دارند و از كروموزوم های انسان در برابر آسیب محافظت می كنند؛ كروموزوم ها ساختارهای رشته مانند هستند كه حاوی تمام اطلاعات ژنتیكی ما هستند.
هر بار كه یك سلول تكثیر می شود، تلومرها كوتاه تر می شوند و كوتاهی آنها در نهایت به حدی می رسد كه دیگر نمی توانند از كروموزوم ها حفاظت كنند و كروموزوم ها را آسیب پذیر می سازند كه همین امر به نوبه خود موجب پیر شدن سلول ها و توقف كارایی موثر آنها می شود.
مطالعات قبلی روی حیوانات موید «تئوری تاریخچه زندگی» هستند؛ این تئوری نشان می دهد رفتار باروری بالاتر با تسریع افزایش سن بیولوژیكی ارتباط دارد.
اما مطالعه اخیر محققان كانادایی با این تئوری منافات دارد و نشان می دهد كه به دنیا آوردن هر كودك اضافی با بلندی طول تلومرها ارتباط دارد.
محققان در این مطالعه با بررسی 75 زن در دو جامعه همجوار در ارتفاعات گواتمالا، تعداد كودكانی را كه آنها در فاصله زمانی میان سال های 2000 و 2013‌ به دنیا آورده بودند، ارزیابی كردند.
در ابتدای این مطالعه كه 13 سال به طول انجامید، طول تلومرهای این زنان از روی نمونه بزاق آنها اندازه گیری شد و در پایان این مطالعه نیز طول تلومرها بار دیگر اندازه گیری شد اما این بار اندازه گیری با یك ابزار سواب دهانی صورت گرفت.
محققان متوجه شدند زنانی كه تعداد كودكان زنده بیشتری در طول این 13 سال داشتند، در قیاس با زنانی كه كودكان زنده كمتری به دنیا آورده بودند، تلومورهای بلندتری داشتتد؛ به طوری كه هر كودك اضافی با 0.059 واحد تلومر بیشتر ارتباط داشت.
این نتایج حتی پس از لحاظ عوامل بالقوه موثر مانند سن زنان، سن آنها در هنگام اولین تولد فرزند، سن آنها در سال 2013 ، عادات شیوه زندگی و درآمد خانواده همچنان صدق می كرد.
محققان در اظهار نظری درباره یافته های مطالعه خود گفتند: تجزیه و تحلیل های ما در طول این بررسی 13 ساله نشان می دهد كه افزایش تعداد فرزندان موجب كاهش سرعت كوتاه شدن تلومرها می شود و در نتیجه داشتن كودكان بیشتر روند پیری سلولی را كند می كند.
علمی**2038** 2017

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش