دانشجویان دانشكده نفت اهواز خواستار رفع مشكل استخدام خود شدند

اهواز - ایرنا - دانشجویان دانشكده نفت اهواز با اعلام مهلت یك هفته ای به مسئولان دانشگاه صنعت نفت، خواستار تحقق وعده های مسئولان وزارت نفت درباره استخدامشان شدند.

به گزارش ایرنا دانشجویان دانشكده نفت اهواز در ادامه اعتراض به مصوبه اخیر وزارت نفت مبنی بر لغو اولویت استخدام این دانشجویان و همچنین مصاحبه تلویزیونی معاون وزیر نفت از چهارشنبه شب تجمع صنفی خود را در مسجد این دانشكده برگزار كردند.
پنجشنبه شب نیز این دانشجویان از خوردن غذای دانشگاه امتناع كرده و ظرف های خود را در مقابل ساختمان اداری دانشكده بر زمین گذاشتند.
اعتراض صنفی این دانشجویان در مسجد دانشكده ادامه پیدا كرد اما برای مسئولان دانشگاه مهلت یك هفته ای اعلام شده است.
یكی از دانشجویان دانشكده نفت اهواز پنجشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: تنها دانشگاهی كه زیر نظر وزارت نفت فعالیت می كند و قاطبه بدنه این وزارتخانه را تشكیل می دهد، دانشگاه نفت است.
وی كه خواست نامش فاش نشود، افزود: هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ممتاز كارشناسی ارشد و دكترا به خاطر ویژگی خاص این دانشگاه و اولویت امریه و استخدام برای دانشجویان گروه الف، آن را انتخاب می كنند.
این دانشجو گفت: وضعیت نابسامان اشتغال در سال های اخیر كه روال 15 ساله استخدام آن را ثابت می كند، باعث شده كه متقاضیان بیشتری این دانشگاه را به عنوان محل تحصیل انتخاب كنند.
وی با تشریح اتفاق های چند ماه اخیر اظهار كرد: 19 خرداد امسال، وزیر نفت مصوبه ای ابلاغ كرد كه بنابر آن تمام استخدامی های نفت متوقف شد، در پی این مصوبه اعتراض هایی از طرف مجموعه دانشگاهی و دانشجویی صورت گرفت؛ بعد از آن در زیر نامه نوشت كه با احتساب ورودی امسال موضوع دانشكده در كمیسیون ماده 39 (كمیسیون مواد خاص و استخدامی) بررسی و قطعی شود و از آن تاریخ به بعد مسئولان وزارتی و دانشگاهی وعده استخدام و قطعی شدن موضوع و بازگشت به روال قبل را دادند.
وی با بیان اینكه فارغ التحصیلان زیادی پشت درهای استخدامی وزارت نفت منتظر ایستادند، افزود: مسئولان دانشگاه 16 آذر امسال (روز دانشجو) وعده درست شدن وضعیت را به دانشجویان دادند.
وی اضافه كرد: خرداد امسال مشخص شد موضوع امریه نیز طبق مصوبه دیگری كه توسط وزیر نفت ابلاغ شده امتیاز ویژه دانشگاه نفت لغو و با 10 دانشگاه برتر دیگر همتراز شده است.
این دانشجو تاكید كرد: این مصوبات خلاف انتظار دانشجویانی است كه قید همه دانشگاه های برتر را زده و به امیدهایی به دانشگاه نفت آمده اند.
وی اظهار كرد: بعد از 16 آذر كه وعده مسئولان تحقق پیدا نكرد مجددا مسئولان دانشگاهی مهلت یك هفته ای و دو هفته ای و چند روزه را به دانشجویان می دادند ولی این روزها سپری و هیچ پاسخی داده نشد بنابراین پس از طی این مهلت ها دانشجویان طی یك حركت با امضای طوماری كه به امضای 800 نفر از دانشجویان رسید، طرح سئوال از هاشمی رئیس دانشگاه نفت را ارائه كردند كه به گفته مسئولان دانشكده این طومار به وزارت نفت ارسال شده است.
وی افزود: برخی فارغ التحصیلان دانشگاه نفت پنجم دی در مقابل ساختمان وزارت نفت دست به تجمع زدند كه در پاسخ به این تجمع وزارت نفت اطلاعیه ای رسمی صادر و اعلام كرد كه دانشجویان این دانشگاه در اولویت استخدام قرار داشته و این به معنای استخدام قطعی آنها نیست.
این دانشجو بیان كرد: بر اساس صحبت های ریاست دانشگاه هفتم دی امسال در جلسه ای مشترك با هامانه قائم مقام وزیر نفت و مسئولان مربوطه مژده قطعی شدن خواسته دانشجویان را تا 10 دی دادند اما زمان گذشت و بازهم نتیجه ای اعلام نشد.
وی تاكید كرد: در تمام این مدت دانشجویان با برخی نمایندگان مجلس و اعضای كمیسیون انرژی مكاتبه و یا دیدار داشته و آنها نیز قول پیگیری داده بودند اما این نیز نتیجه نداد.
این دانشجو با اشاره به مصاحبه تلویزیونی سلحشور معاون نیروی انسانی وزیر نفت گفت: معاون وزیر در این مصاحبه تكلیف دانشجویان را مشخص كرد و اعلام كرد كه طبق مصوبه جدید، استخدام بدون آزمون از دانشجویان ممتاز دانشگاه های برتر خواهد بود، و تنها دانشگاه نفت مشمول این مساله نیست.
به گفته وی مسئولان دانشگاه گفته اند مصاحبه معاون وزیر دوشنبه ضبط شده و دو روز بعد (چهارشنبه) پخش شده است كه همه اینها خلاف وعده هایی است كه دانشجویان صادقانه از مسئولان پذیرفته بودند.
وی اضافه كرد: بعد از این خبر، در ساعت 22 اكثریت قاطع دانشجویان در اعتراض به خلف وعده ها و تناقض گویی های و در حركتی خودجوش به سمت مسجد دانشكده نفت اهواز حركت كرده و خواستار حضور و پاسخگویی هاشمی رئیس دانشگاه نفت به این تناقض های آشكار شدند.
وی گفت: اما وی نیامد و در ساعت یك بامداد، مقدسی رئیس دانشكده نفت اهواز به همراه معاونان در بین دانشجویان حاضر شده و قول حل شدن هر چه سریع تر مشكل را به دانشجویان معترض داد.
این دانشجوی دانشكده نفت اهواز تصریح كرد: دانشجویان یك هفته مهلت رسمی دادند كه هاشمی رئیس دانشگاه و سلحشور معاون وزیر همراه با مصوبه وعده داده شده حاضر شوند و با بازگشت وضعیت به روال سابق موضوع را خاتمه دهند.
وی با اشاره به اعتراضات پنجشنبه شب دانشجویان این دانشكده نیز گفت: دانشجویان در حركتی نمادین با اعتصاب غذا ظروف غذا را از سالن غذاخوری دانشكده تا ساختمان شهید مطهری (ساختمان اداری و كلاس ها) بر زمین گذاشتند.
این دانشجو افزود: دانشجویان با حمل پلاكاردهایی ضمن تاكید بر این مساله كه این یك حركت كاملا صنفی است و به هیچ عنوان جناحی، حزبی و سیاسی نیست، گفته اند 'وعده های داده شده به دانشجویان چه شد؟'
وی اضافه كرد: رئیس دانشكده مدعی است كه مدت زمان مصاحبه تلویزیونی 45 دقیقه بوده كه فقط حدود دو دقیقه آن پخش شده است به همین دلیل دانشجویان خواستار پخش كامل این مصاحبه یا صدور تكذیبیه رسمی از سوی مسئولان هستند.
وی تصریح كرد: در جریان اتفاق های اخیر مسئولان دانشگاه هنوز به طور رسمی هیچگونه تصمیمی اتخاذ نكرده و یا تاییدیه و تكذیبیه یا اصلاحیه ای را اعلام نكرده اند.
با وجود پیگیری های خبرنگار ایرنا علیدادی فرماندار كارون و مقدسی رئیس دانشكده نفت اهواز حاضر به مصاحبه نشدند.
بر اساس این گزارش، دانشكده صنعت نفت اهواز از زیر مجموعه های دانشگاه نفت دارای چهار رشته مهندسی شیمی، نفت، برق و مكانیك است.
بیش از 900 نفر در دانشكده در مقاطع تحصیلی كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا مشغول تحصیل هستند.
همزمان با اعتراض دانشجویان دانشكده نفت اهواز، دانشجویان دانشكده نفت آبادان نیز از دیشب دست به اعتصاب صنفی زده اند.
2077/7151/6064