چین از مخالفان سوری خواست بدون هیچ پیش‌شرطی وارد گفت‌وگو با دولت شوند

پكن- ایرنا - چین از مخالفان دولت سوریه خواست برای حل سریع‌تر بحران این كشور بدون هیچگونه پیش شرطی فورا با دولت دمشق وارد گفت وگو شوند.

به گزارش ایرنا، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در ملاقات با «خالد خوجه» رئیس گروه موسوم به «ائتلاف مخالفان سوریه» این مطلب را عنوان كرد و گفت كه برای حل مشكلات پیش روی مردم سوریه، گفت وگوی این گروه با دولت از هر حیث ضروری است.
سفر سه روز پیش هیاتی از مخالفان دولت سوریه به چین پس از آن صورت می گیرد كه «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه نیز دو هفته پیش در صدر هیاتی، سفری به شهر پكن پایتخت چین داشت.
وزیر امور خارجه چین در این دیدار خاطرنشان كرد كه این ائتلاف باید از تلاش های سازمان ملل برای برقراری صلح در سوریه با پیشبرد گفت وگوها همكاری كند.
وی در ملاقات پنجشنبه شب با اشاره به اینكه باید برای حل و فصل بحران از هر تلاش سیاسی حمایت و رهیافت سیاسی را به پیش سوق داد، گفت كه چین در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد كرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی چین به «خالد خوجه» رهبر این گروه گفت كه ما انتظار داریم مخالفان و حكومت سوریه به تبادل دیدگاه بپردازند و در چارچوب برنامه صلح سازمان ملل هر تلاشی را صورت دهند تا همزمان با ارتقای اعتماد متقابل و تحكیم روابط طرفین، راه حل های قابل قبولی برای بحران پیدا شود.
وزیر امور خارجه چین گفت كه «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه نیز در سفر اخیر خود به پكن بارها بر پیروی از برنامه گفت وگوی سازمان ملل تاكید كرده است.
قطعنامه 2254 سازمان ملل خواستار حل و فصل بحران از طریق گفت وگو و شكل گیری یك رهیافت سیاسی در مورد سوریه است.
«خالد خوجه» نیز در این دیدار مدعی شده است كه این گروه نیز از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و یافتن راهكار سیاسی برای پایان دادن به بحران پشتیبانی می كند.
وی خواستار آن شد كه مخالفان و دولت سوریه تدابیری اعتماد ساز را از طریق گفت وگو و مذاكره اتخاذ كرده و مشكلات را پایان دهند.
خبرگزاری «شین هوا»ی چین نیز در گزارشی به نقل از «وانگ یی» از آمادگی این كشور برای كمك به پناهجویان و جنگ زدگان سوری خبر داده است.
این كشور به تازگی اعلام كرد كه بیش از شش میلیون دلار كمك بشردوستانه در اختیار سوریه قرار خواهد داد.
همزمان «وانگ» گفت كه چین تلاش می كند تا در نهایت بحران سوریه با رهیافت سیاسی برطرف شود، صلح و ثبات در این كشور برقرار گردد و مردم به آرامش دست یابند.
چین ماه گذشته میلادی اعلام كرد كه یك رهیافت سوری ـ سوری را با میانجیگری به منظور پیشبرد راهكارهای سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه دنبال خواهد كرد كه مورد قبول دولت سوریه نیز قرار گرفت.
سوریه از مارس ( اسفند) 2011 تاكنون با بحران ناشی از ورود تروریست های خارجی و داخلی داعش و النصره به این كشور مواجه است كه از سوی برخی كشورهای منطقه تجهیز می شوند.
آمریكا به بهانه حمایت از ائتلاف مخالفان سوریه، آنها را مسلح می كند كه به اذعان واشنگتن سلاح آنان بیشتر در اختیار گروههای تروریستی داعش و النصره قرار می گیرد.
آساق**231**1597