ورزش مهم ترين راه مقابله با آسيب هاي اجتماعي بين دانشجويان است

مشهد- ايرنا- معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: پرداختن به ورزش دانشجويي مهم ترين راه مقابله با آسيب هاي اجتماعي در بين اين قشر است.

به گزارش ايرنا، مجتبي صديقي عصر پنجشنبه در ششمين گردهمايي روساي هيات هاي ورزش دانشگاهي كشور در مشهد افزود: هزينه كردن در بخش ورزش دانشگاهي سرمايه گذاري براي نشاط و سلامت دانشجويان است و در اين زمينه مساله هزينه مطرح نيست.
وي اظهار كرد: اجراي برنامه هاي ورزشي در دانشگاهها در چارچوب ورزش همگاني، رقابت هاي منطقه اي، محلي، ملي و بين المللي دنبال مي شود.
وي گفت: بر اساس پيمايش دانشجويي انجام شده در سال جاري، استفاده از مواد خطرناك و مشكل زا در بين دانشگاههاي كشور رو به افزايش است.
صديقي افزود: رشد مصرف مواد مخدر در دانشگاهها گرچه از بخش هاي ديگر كمتر است اما نسبت به سالهاي گذشته افزايش داشته است.
وي با بيان اينكه فدراسيون ملي ورزش هاي دانشگاهي با مشكلاتي مواجه است اظهار كرد: با وجود تمام گلايه ها خروجي مثبت بوده و ايران در بيست و هشتمين دوره مسابقات 'يونيورسياد' رتبه نهم را كسب كرد كه حفظ و نگهداري اين مقام سخت تر از بدست آوردن آن است.
معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: هم اكنون بودجه ورزشي دانشگاهها بسيار ناچيز و به طور كلي 40 ميليارد ريال در سال است كه با توجه به تعداد دانشگاههاي كشور اين بودجه تقريبا صفر است.
وي افزود: از سوي ديگر رشد اعتبارات ورزشي در بخش دانشگاهي در سال آينده نسبت به امسال با توجه به منابع محدود دولت، بسيار ناچيز و حدود 11 درصد است كه بايد براي تقويت هيات هاي ورزشي تلاش شود.
صديقي با اشاره به انتخابات رئيس فدراسيون ملي ورزش هاي دانشگاهي كشور كه با تاخير مواجه شد اظهار كرد: برخي از تحركات رخ داده در ماههاي اخير مطلوب مجموعه آموزش عالي كشور نبود، چرا كه هر كس مي تواند در اين عرصه آزمايش كند و به رقابت بپردازد اما اين رقابت ها بايد دوستانه و اخلاقي باشد و فقط براي گرفتن پست و احراز مقام دنبال نشود.
وي ادامه داد: مايل نيستيم كه اين بي اخلاقي ها بر عرصه ورزش دانشگاهي كشور سيطره يابد چرا كه ما ورزش اخلاقي مي خواهيم نه ورزشي كه به هر شكل و صورتي پيش رود.
وي همچنين از برگزاري انتخابات فدراسيون ملي ورزش هاي دانشگاهي با نامزدهاي قبلي ظرف يك ماه آينده خبر داد.
3027 / 6053