90 درصد اعتبارات بانك توسعه اسلامی توسط وزارت نیرو جذب شده است

بندرعباس - ایرنا- مدیرعامل شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینكه كشورمان سومین سهامدار بانك توسعه اسلامی است، گفت: 90 درصد اعتبارات تخصیص داده این بانك در كشور، در طرح ها و پروژه های وزارت نیرو هزینه شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا سیدمحمدرضا رضازاده پنجشنبه درمراسم آغاز عملیات اجرایی سد سرنی و سامانه انتقال و تصفیه خانه در شهرستان میناب هرمزگان با اشاره به اینكه ایران كشوری بزرگ و در حال توسعه است، منابع بودجه عمومی را برای تامین اعتبار طرح ها و پروژ های كشور ناكافی برشمرد و بر متنوع كردن منابع مالی تاكید كرد.
مدیرعامل شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران ادامه داد: فقط 19 درصد اعتبارات این سد از منابع داخلی تامین شده و بقیه آن از بانك توسعه اسلامی با بهره كمتر از پنج درصد تامین شده است.
رضا زاده تصریح كرد: تاكنون 6.2 میلیون دلار برای پیش پرداخت این طرح و اجرای امور اولیه جذب شده، اما در كنار آن باید برای جذب سهم ریالی طرح نیز توجه ویژه داشته باشیم.
مدیرعامل شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران با تاكید بر لزوم استفاده از مزیت های منطقه ای كشور، تاكید كرد كه ساخت سد سرنی در شهرستان میناب تلاشی برای همین مساله است وامروز انتقادهای زیادی از مقوله سدسازی و احداث سدهای جدید در كشور می شود.
بنا به اظهار وی ، این در حالی است كه به طور نمونه در سواحل خلیج فارس شاهد خروج راحت آب شیرین از دسترس بوده و در مقابل پروژه های پرهزینه ای همچون احداث آب شیرین كن برای تامین آب این مناطق مطرح می شود واجرای طرح هایی همانند احداث سد سرنی به استفاده هر چه بیشتر از مزیت های منطقه ای در كشور كمك می كند.
رضازاده افزود: سرنی رودخانه ای فصلی است كه آورد آب آن سیلابی بوده و در كمتر از چند ساعت از دسترس خارج می شود؛ حتی فرصت نفوذ به زمین و تقویت سفره های آب زیرزمینی را نیز ندارد.
وی یاد آور شد:تامین آب شرب میناب و بندرعباس به میزان 19 میلیون مترمكعب و تبدیل 9 میلیون مترمكعب دیگر آب به یك جریان دائمی در رودخانه پایین دست كه فرصت تغذیه آب های زیرزمینی را فراهم می كند، از جمله اهداف این طرح است.
این مقام مسئول با اشاره به وجود سد میناب در 36 كیلومتری سد سرنی خاطرنشان كرد: احداث این سد جدید می تواند در مواقع لزوم به كمك سد میناب بیاید و علاوه بر ارتقا مدیریت آب در منطقه، به بهبود كیفی آب تولیدی بیانجامد.
6048

سرخط اخبار اقتصاد