معاون وزیر علوم: نهادها در دانشگاه دخالت نكنند و حرمت آن را نگه دارند

اهواز- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه یك نهاد مستقل است و نهادهای دیگر در دانشگاه دخالت نكنند و حرمت آن را نگه دارند.

به گزارش ایرنا، سیدضیاء هاشمی روز چهارشنبه در نشست شورای فرهنگی در سرسرای جلسات ساختمان مركزی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار كرد: دانشگاه ها در همه جای دنیا و در كشور ما یك نهاد مستقل هستند و نهادهای بیرون نباید در دانشگاه دخالت كنند.
وی ادامه داد: استقلال و حرمت دانشگاه باید نگه داشته شود و نگرش ما به فرهنگ باید درست باشد و باید با رویكرد مشاركتی كار كنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه كرد: در جامعه ما اگر میزان طلاق رسمی 22.5 درصد شده و سرعت و شتاب آن اوج گرفته و اعتیاد و مشكلات دیگر را شاهد هستیم نباید همه این مشكلات را به دانشگاه نسبت داد.
وی با بیان اینكه این فرهنگ بدون هم افزایی پیش نمی رود و فرهنگ یك امر دیربازده است كه محصول عملكرد آن را امروز نمی توان دید گفت: فرهنگ با برخوردهای لفظی و تحكم آمیز اصلاح نمی شود بلكه با زمینه سازی قابل پیشرفت و قابل مدیریت است اما اگر نگاه به فرهنگ یك بعدی باشد نتیجه معكوس از آن خواهیم گرفت.
هاشمی افزود: مشكل ما همدلی و همزبانی است كه به ویژه در این سال بیشتر به دنبال مچ گیری به جای دستگیری هستیم كه نجات دانشگاه از سیاست زدگی باید نخستین قدم ما باشد و توجه به محورهای مشترك و گفت و گو در محل های اختلاف قدم دوم باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینكه سهم فرهنگ در دانشگاه كمتر از علم نیست تصریح كرد: پیشرفت فرهنگی جزو كاركردهای ذاتی دانشگاه است و این نگاه اشتباهی است كه وظیفه دانشگاه را آموزش و فرهنگ تكمیل كننده آن می دانند بلكه فرهنگ نقش محوری دارد.
وی گفت: متولی نخست فرهنگ در دانشگاه رئیس دانشگاه و پس از آن به ترتیب معاونت فرهنگی، نهاد رهبری، تشكل ها و سپس اساتید و مدیران هستند.
هاشمی پیشرفت دانشگاه را افتخاری برای همه دانشگاهیان دانست و گفت: اگر دانشگاه متضرر شد همه دانشگاهیان باید پاسخگو باشند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: ساختار نظام جمهوری اسلامی یك ساختار مترقی برای اداره یك كشور است و می تواند الگویی برای كشورهای اسلامی باشد اما اگر بگوییم كه ناكام هستیم در واقع یك آرمان را زیر سوال برده ایم.
هاشمی بیان كرد: اهداف اصلی در ساختار نظام جمهوری اسلامی استقلال، آزادی، جمهوری و اسلامیت است و فرهنگ بدون هر یك از اینها شكل نمی گیرد.
وی افزود: جمهوریت در كشور ما یك اصل است و انتخابات برگرفته از این جمهوریت یك تشریفات نیست بلكه تعیین كننده است و هر كسی انتخابات را زیر سوال برد تخطی كرده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: امام و رهبری مبنای جمهوری اسلامی است و اسلامیت نیز یك شعار نیست و محور این ساختار ولایت فقیه است.
هاشمی تاكید كرد: طبق مبنای قانون اسلامی چارچوب ها تعیین شده و باید بر اساس این مبنای قانونی عمل شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز شهدای دانشجو در خوزستان به اهواز سفر كرد.
7148/6065 /1596