ایجاد 2 میلیون و400 هزار شغل درصورت بهره برداری از صنایع جدید

اهواز - ایرنا - معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در صورت بهره برداری واحدهای صنعتی كوچك در حال اجرا دو میلیون و 400 هزار شغل جدید ایجاد می شود.

به گزارش ایرنا، علی یزدانی سه شنبه در نشستی با تشكل های صنعتی، معدنی و بازرگانی خوزستان در سالن جلسات اداره كل صنعت، معدن و تجارت خوزستان اظهار كرد: 87 هزار و 950 واحد صنعتی در كشور فعال هستند كه بیش از دو میلیون و 450 هزار نفر در آنها اشتغال دارند.
وی مجموع طرح های صنعتی جواز گرفته در كشور را 96 هزار و 800 واحد عنوان كرد و افزود: از این تعداد پیشرفت فیزیكی 9 هزار و 600 واحد صنعتی بیش از 50 درصد و پیشرفت فیزیكی 87 هزار واحد كمتر از 50 درصد است.
یزدانی همچنین تعداد واحدهای صنعتی فعال در خوزستان را دو هزار و 230 واحد عنوان كرد و گفت: این واحدها 96 هزار فرصت شغلی ایجاد كرده كه چهار درصد اشتغال استان است.
وی اضافه كرد: در خوزستان سه هزار و 200 مجوز صنعتی صادر شده كه در صورت بهره برداری همه این واحدها 123 شغل جدید ایجاد می شود.
به گفته وی 261 واحد از این طرح ها پیشرفت فیزیكی بیش از 50 درصد دارند كه در صورت راه اندازی 9 هزار شغل جدید ایجاد می كنند.
یزدانی با تاكید بر رفع موانع سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران اظهار كرد: وجود موانع بانكی را تایید می كنیم و قانون بانكداری باید تغییر كند.
وی گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز دارای مشكل است و راحت ترین راه را برای دریافت مالیات انتخاب كرده اند، زیرا مالیات از تولیدكننده دریافت می شود در حالی كه مصرف كننده باید مالیات را بپردازد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه راه های ساده تر از تسهیلات بانكی برای سرمایه گذاران وجود دارد افزود: این وزارتخانه پنج صندوق حمایتی و ضمانتی دارد كه می تواند تا 10 برابر سرمایه ثبتی ایجاد تعهد كند و از این ظرفیت همه تشكل ها و اصناف تولیدی و صنعتی و معدنی می توانند بهره ببرند.
وی گفت: سرمایه ثبتی صندوق صادرات (كه می تواند یكی از محورهای حركتی خوزستان باشد) بیش از 10 هزار میلیارد ریال و چهار صندوق دیگر بیش از یك هزار میلیارد ریال است.
یزدانی اضافه كرد: در زمینه یارانه صادرات دو هفته قبل 500 میلیارد ریال به سازمان توسعه صادرات پرداخت شد كه این بخشی از آن برای كمك به زیرساخت های حمل و نقل و بخشی نیز سپرده گذاری بانكی خواهد بود.
وی با اشاره به كمبود منابع مالی برای حمایت از واحدهای صنعتی اظهار كرد: در صورتی كه سالانه 500 هزار میلیارد ریال به راه اندازی واحدهای موجود كمك كنیم، تنها می توانیم آنها را به ظرفیت اسمی برسانیم و این منابع موجود نیست.
یزدانی تدوین برنامه ششم توسعه و قانون بودجه 95 را یادآور شد و افزود: تشكل ها و واحدهای صنعتی باید در این زمینه فعال ظاهر شوند و ایراداتی كه در قوانین و دستورالعمل ها می بینند را با راهكار به متولیان در دولت و مجلس منعكس كنند.
به گفته وی دولت اكنون در مسیر صحیح حركت می كنند و برای رفع موانع سرمایه گذاری همه باید كمك كنند.
وی تاكید كرد: یكی از مهمترین اقدامات دولت كه با حمایت مجموعه حاكمیت صورت گرفته رفع گره 12 ساله تحریم ها بوده و شاید بخشی از مشكلات تحریم از هفته آینده در قالب برجام حل شود.
رئیس اتاق بازرگانی اهواز نیز در این نشست خواستار تغییر در قوانین مربوط به سرمایه گذاری و واحدهای صنعتی شد.
شهلا عموری گفت: بانك ها، سازمان مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی زیر بار همكاری و تعامل با واحدهای صنعتی نمی روند و قوانین خود را اجرا می كنند.
وی تصریح كرد: بخش خصوصی نه در اجرای قانون موثر است و نه در قانون گذاری دخل و تصرف دارد بنابراین قوانین باید اصلاح شود تا بخش خصوصی از این فلاكت نجات یابد.
رئیس خانه صنعت و معدن نیز در این نشست گفت: مالیات ها هر ساله افزایش می یابد و از سرمایه گذاران اخذ می شود.
بیژن پناهی زاده با ابراز نگرانی از روند موجود اخذ مالیات از واحدهای صنعتی كوچك افزود: صاحبان واحدهای صنعتی كوچك، حتی با فشار دستگاه های نظارتی، در حال حاضر توان پرداخت این مالیات ها را ندارند.
7151/6064 ** شبد** 1095