۱۵ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۲۱
کد خبر: 81908590
۰ نفر
ابداع برچسب كنترل ضربان قلب

تهران - ایرنا - محققان موفق به توسعه یك برچسب نازك و انعطاف پذیر شده اند كه روی پوست قرار می گیرد و فعالیت قلب را به طور مستمر كنترل می كند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، ضربان قلب بیماران مبتلا به آریتمی (ضربان نامنظم و غیر طبیعی) و اختلالات قلبی دیگر، باید به طور مداوم كنترل شود. محققان كره ای برای حل این مشكل، برچسبی ابداع كرده اند كه روی پوست قرار می گیرد و ضربان قلب را به طور مداوم كنترل می كند.
با وجود این كه در چند سال گذشته ابزارهایی مشابه ساعت مچی و دستبند برای كنترل عملكرد قلب و سایر قسمت های بدن طراحی شده است، اما بسیاری از آنها غیر قابل انعطاف هستند و نمی توانند به طور كامل روی سطح پوست قرار گیرند؛ به همین دلیل نتایج متناقضی را ارائه می دهند و قابل اعتماد نیستند.
دستاورد جدید محققان كره ای، كاملا نازك و ارتجاعی است و به راحتی مانند چسب زخم روی پوست قرار می گیرد و همین ویژگی سبب می شود كه ضربان قلب با دقت اندازه گیری شود. یكی دیگر از مزیت های این برچسب در این است كه امكان ذخیره اطلاعات مربوط به ضربان قلب در حین تست ورزش وجود دارد.
برای ساخت این برچسب از یك غشای سیلیكونی قابل انعطاف استفاده شده است كه حاوی نانوذرات طلاست كه به طور متراكم در كنار هم چیده شده اند و ظرفیت حافظه بلند مدت دستگاه را افزایش می دهند. همچنین در این دستگاه از حسگرهای ECG (به منظور ثبت ضربان قلب) و تقویت كننده استفاده شده است.
برای قرار دادن دستگاه روی پوست، در ابتدا آن را روی ماده شفاف و انعطاف پذیر قرار می دهند و سپس به سطح پوست منتقل می كنند. با استفاده از لاستیك سیلیكونی، برچسب می تواند چند روز روی پوست دوام داشته باشد. محققان در حال بهینه سازی ویژگی چسبندگی و ضخامت این برچسب هستند تا ماندگاری آن را به یك هفته برسانند.
محققان پیش بینی می كنند كه این محصول طی چند سال آینده به صورت تجاری وارد بازار شود. نتایج این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.
علمی (6) **9259**1440