۱۵ دی ۱۳۹۴،‏ ۸:۵۰
کد خبر: 81907601
۰ نفر
چین در سوریه میانجیگری می كند

پكن - ایرنا - چین در راستای تلاش های دیپلماتیك برای حل بحران سوریه از امروز - سه شنبه - میزبان هیاتی به سرپرستی «خالد خوجه» رئیس گروه موسوم به «ائتلاف مخالفان سوریه» است تا با انجام گفت وگو با اعضای این گروه بتواند به راهكارهایی برای پایان درگیری ها در این كشور دست یابد.

سفر این گروه به پكن پس از آن صورت می گیرد كه «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه نیز دو هفته پیش در صدر هیاتی، سفری به پایتخت چین داشت.
سفر رئیس ائتلاف مخالفان سوری به چین روز گذشته از سوی «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام شد. او گفت كه خالد خوجه امروز وارد چین می شود و تا روز جمعه هم در این كشور خواهد ماند.
چین خود را قادر به ایفای نقش میانجیگر برای حل بحران سوریه می داند و تاكید دارد با دعوت از مقام های سوری و گروه های معارض می تواند این نقش را پررنگ تر كند.
چین به این باور است كه پس از تلاش های فراوانی كه برای پایان دادن به موضوع هسته ای ایران داشته و كسب موفقیت در این زمینه، زمان برای حل بحران سوریه فرا رسیده است.
چین بر همین اساس مراودات و تبادلات با كشورهای ذی ربط از جمله سوریه را افزایش داده كه آخرین مورد آن سفر اخیر «ولید المعلم» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه سوریه به چین بود.
این كشور در ادامه تلاش های خود برای حل موضوع سوریه، طرحی شش ماده ای را برای پایان دادن به خشونت ها در این كشور و مذاكره میان همه طرف های درگیر در سوریه ارائه كرد.
در حقیقت این بیانیه شش ماده ای كه در آن به نقش مردم و همچنین میانجیگری سازمان ملل متحد تاكید جدی شده، به خوبی مواضع چین در بحران سوریه و نگاه این كشور به مخالفان را نشان می دهد.
اكنون با دعوت «خالد خوجه» به پكن كه به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه چین، این دعوت از جانب «موسسه امور خارجی» صورت گرفته به خوبی نشان می دهد كه دولت پكن بیشتر تاكید بر راه حلی میانه دارد، راه حلی كه خواسته های حداقلی طرف های منازعه در آن وجود داشته باشد تا زمینه برای مداخله نظامی فراهم نشود.
مقام های چینی از جمله «وانگ یی» وزیر امور خارجه در سفر «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه به پكن بار دیگر بر این موضوع تاكید داشتند و اعلام كردند كه چین مایل است تحت هر شرایطی برای حل بحران و رسیدن به صلح و ثبات در سوریه كمك كند و حاضر است میزبان گروه های مخالفان دولت قانونی سوریه هم باشد.
این موضوع در سخنان روز گذشته «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز به صراحت اعلام شد و او گفت كه كشورش همچنان دیپلماسی را با بهره گیری از كمك های سازمان ملل بهترین گزینه برای پایان بحران سوریه می داند و بر این باور است كه نهایتا مردم سوریه بدون مداخله خارجی باید در باره كشورشان و سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
روزنامه «مردم» ارگان حزب حاكم چین نیز امروز - سه شنبه - در گزارشی اعلام كرد كه مهمترین وظیفه دنیا در حال حاضر رسیدگی به بحران سوریه است و باید همه تلاش ها برای كاستن از تنش ها بكار گرفته شود.
این روزنامه با اشاره به اینكه چین می تواند نقش میانجی را در این باره ایفا كند، نوشت: خلاف تمركز برخی كشورها به اینكه چه كسی در سوریه در قدرت باشد، مهمترین وظیفه باید بر مبارزه با تروریسم و از بین بردن تروریست ها متمركز شود.
روزنامه «گلوبال تایمز» چین نیز در مطلبی نوشت: موضوع سوریه در صدر امور است، اما موارد دیگری هم هست كه دنیا را راحت نمی گذارد.
این روزنامه در این رابطه به حملات رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم فلسطین و همچنین اعزام نظامیان تركیه به عراق اشاره كرده و نوشت: این دو مسئله باعث تشدید بحران در سوریه شده است.
یكی دیگر از دلایلی كه چین حاضر به میزبانی مقام های سوری و گروه های معارض این كشور شده را باید در موضوع گسترش تروریسم دانست، موضوعی كه بارها از سوی دولت چین نسبت به آن و شیوع آن ابراز نگرانی شده است.
این مسئله در سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز به صراحت آمده و او تاكید كرد كه گسترش فعالیت های پكن در باره حل مسئله سوریه جنبه مادی ندارد و این كشور به دنبال منافع خاص در سوریه نیست.
او تاكید كرد كه چین نگران توسعه تروریسم و خطر آن برای این كشور و كشورهای دیگر است و در این راستا هر كاری كه بتواند انجام خواهد داد تا مانع گسترش تروریسم شود.
آساق*1597**1545