۱۳ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۰۹
کد خبر: 81905042
T T
۰ نفر
ازدواج در كشور كاهش و طلاق افزايش يافته است

اراك-ايرنا- مديركل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي و مهاجرت سازمان ثبت احوال كشور گفت: ازدواج در 9 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل سه و چهار دهم درصد كاهش و طلاق چهار و دو دهم درصد افزايش يافته است.

علي اكبر محزون روز يكشنبه در نشست شوراي هماهنگي ثبت احوال استان مركزي در اراك افزود: در اين مدت 520 هزار و 240 مورد ازدواج و 123 هزار و 340 مورد طلاق در كشور به ثبت رسيده است.
وي بيان كرد: به طور ميانگين در 9 ماهه امسال در هر ساعت 79 واقعه ازدواج و 18 واقعه طلاق در كشور رخ داده است.
مديركل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي و مهاجرت سازمان ثبت احوال كشور ادامه داد: ميانگين سن ازدواج مردان در اين مدت حدود 28 و نيم سال و دختران حدود 24 سال بوده است.
محزون اظهار كرد: ميانگين سن طلاق هاي ثبت شده نيز براي مردان حدود 35 و نيم و براي زنان 30 و نيم سال بوده است.
وي گفت: در 9 ماهه امسال يك ميليون و 189 هزار و 367 مورد ولادت و 277 هزار و 914 واقعه وفات در كشور به ثبت رسيده و كه ميزان مواليد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش چهار و نيم درصدي و آمار فوتي ها نيز افزايش يك و هشت دهم درصدي را نشان مي دهد.
مديركل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي و مهاجرت سازمان ثبت احوال كشور اضافه كرد: جمعيت كشور تا پايان سال 93 به 78 ميليون و 600 هزار نفر و تا پايان آذرماه امسال به 79 ميليون و 490 هزار نفر رسيده است.
محزون گفت: بيشترين ميزان ثبت ولادت سال گذشته كشور به ترتيب مربوط به استان هاي سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و هرمزگان و كمترين ميزان مربوط به استان هاي گيلان، مازندران و مركزي بوده است.
وي ادامه داد: در سال 65 آمار زنان 15 تا 49 ساله كشور كه در سن باروري بودند، 10 ميليون و 500 هزار نفر با دو ميليون و 200 هزار مواليد اما در سال 90 آمار اين گروه سني در زنان به 22 ميليون و 300 هزار نفر با يك ميليون و 350 هزار مواليد رسيده است.
مديركل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي و مهاجرت سازمان ثبت احوال كشور بيان كرد: جمهوري اسلامي ايران به لحاظ نرخ باروري در منطقه، آسيا و جهان از وضعيت خوبي برخوردار نيست و توجه به اين مهم امري ضروري است.

***ضرورت اختلاف آمار هاي ثبت احوال و ثبت اسناد
معاون سياسي و امنيتي استانداري مركزي نيز گفت: اختلاف آمارهاي ثبت احوال و ثبت اسناد بايد رفع شود و توجه به اين مهم ضروري است.
شكرالله حسن بيگي در اين نشست افزود: نبايد در بحث آمار بين دو اين نهاد اختلافي وجود داشته باشد زيرا آمار اساس برنامه ريزي است.
وي بيان كرد: در برخي از شهرستان هاي اين استان نيز دفترخانه ثبت طلاق وجود ندارد كه اين نيز يك نقص و مشكل است و بايد براي رفع آن تلاش شود.
معاون سياسي و امنيتي استانداري مركزي ادامه داد: ثبت احوال در راستاي برگزاري انتخابات پيش رو نيز وظيفه سنگيني برعهده دارد كه بايد همه تلاش خود را در اين عرصه به كار گيرد و از هيچ كوششي دريغ نكند.
حسن بيگي در خصوص بحث نامگذاري نيز گفت: انتخاب نام نيك از دستورات دين مبين اسلام و سفارش هاي مورد تاكيد پيامبر گرامي اسلام (ص) است كه بايد در اين زمينه فرهنگ سازي مناسب صورت گيرد.
مديركل ثبت احوال استان مركزي در اين نشست گزارشي از وضعيت چهار وقايع حياتي استان ارائه كرد.
در اين نشست از كارمندان برتر ثبت احوال و ثبت ياران برتر استان مركزي با اهداي لوح، تقدير به عمل آمد.
3005/6012