واكسن آنفلوآنزا از بروز سكته مغزی و حمله قلبی جلوگیری می كند

تهران - ایرنا - مطالعات جدید محققان نشان می دهد كه واكسن آنفلوآنزا در برابر حمله قلبی و سكته مغزی نقش محافظتی دارد و برای بیماران قلبی توصیه شده است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، زمانی كه فرد به آنفلوآنزا مبتلا می شود، گلبول های سفید در حالت آماده باش قرار می گیرند تا ویروس را نابود كنند؛ زمانی كه ویروس از بدن خارج می شود، لشكر گلبول های سفید همچنان در حالت آماده باش هستند و تمایل دارند با یك عامل خارجی مبارزه كنند. با گردش خون، این سربازان آماده، پلاك های موجود در دیواره رگ های خونی را تحریك می كنند و سبب ایجاد لخته در رگ ها می شوند.
ایجاد لخته مهمترین عامل حمله قلبی است و زمانی كه لخته در رگ های مغزی شكل بگیرد، منجر به سكته مغزی می شود. علاوه بر این، یكی از مهمترین دلایل بروز انواع بیماری های قلبی و عروقی، عفونت دستگاه تنفسی است كه بیماری آنفلوآنزا و بیماری های شبه آنفلوآنزا، شایع ترین علل آن محسوب می شوند.
آنفلوآنزا یك بیماری جدی به ویژه در كودكان، بزرگسالان 65 سال به بالا، افرادی با سیستم ایمنی ضعیف و زنان باردار است.
واكسن آنفلوانزا هرساله با توجه به ویروس های رایج همان سال تولید می شود.
***** آیا واكسن آنفلوآنزا موثر است
اثر بخشی واكسن آنفلوآنزا به عوامل مختلفی بستگی دارد كه مهمترین آن مطابقت واكسن با ویروس های موجود در محیط در سال مربوطه است. سلامتی جسمانی بیمار نیز باعث می شود كه اثر بخشی واكسن بیشتر شود؛ تحقیقات نشان می دهد كه استفاده از واكسن احتمال ابتلا به آنفلوآنزا را تا 60 درصد كاهش می دهد.

***** واكسن آنفلوآنزا برای زنان باردار ضروری است
واكسن آنفلوآنزا برای زنان باردار در تمام ماه های بارداری هیچ خطری در بر ندارد و به شدت توصیه شده است؛ به علاوه واكسن آنفلوآنزا در دوران بارداری كمك می كند كه كودك در شش ماه اول زندگی در برابر بیماری محافظت شود.

***** عوارض جانبی
معمولا واكسن با درد، قرمزی و تورم در ناحیه محل تزریق همراه است و در 1 تا 2 درصد از افراد همراه با تب است.
برخی از عوارض نادر واكسن عبارتند از :
• واكنش های آلرژیك
• اختلال تنفسی
• تورم اطراف چشم و لب
• كهیر
• سرگیجه
• تب بالا
محققان به تمام افراد؛ به ویژه سالمندان و افرادی كه از بیماری های قلبی رنج می برند، تزریق واكسن آنفلوآنزا را تحت نظر پزشك توصیه می كنند.
علمی (6) ** 9259**1440