۱۰ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۴۳
کد خبر: 81901634
۰ نفر
دستگيري 9 شكارچي متخلف در تالاب گميشان

گرگان - ايرنا - رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان هاي گميشان و بندرتركمن واقع در كرانه شرقي درياي خزر گفت: 9 شكارچي غيرمجاز به همراه هشت قبضه انواع سلاح شكاري در تالاب گميشان دستگير شدند.

علي بياني روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: محيط بانان يگان حفاظت شهرستان گميشان و بندرتركمن طي دو فقره مأموريت در منطقه شكار و تيراندازي ممنوع تالاب بين المللي گميشان 9 متخلف شكار را همراه با 8 قبضه انواع سلاح شكاري تك لول و دو لول دستگير كردند.
وي افزود: همچنين تعداد سه حلقه قطار فشنگ و 75 قطعه فشنگ ساچمه زني نيز از شكارچيان غيرمجاز به دست آمد.
وي اضافه كرد: از متخلفان تعداد 6 قطعه انواع پرنده آبزي مانند مرغابي و كنارآبزي مانند كوكر شكم سفيد كشف شد.
كوكر شكم سفيد از پرندگان بومي ايران است كه در 15 سال گذشته از پراكندگي فراواني برخوردار بوده اما اكنون شمار آن در زيستگاه ها كاهش چشمگير يافته است.
پرواز اين پرنده سريع بوده و اغلب به صورت دسته هاي بزرگ ديده مي شود كه مانورهاي مختلف مي دهند.
همه ساله و همزمان با مهاجرت پرندگان به منابع آبي در استان گلستان تعدادي از سودجويان و متخلفان مبادرت به شكار پرندگان مي كنند.
تالاب بين المللي گميشان يك زيستگاه منحصر به فرد با وسعت بيش از 20 هزار هكتار است كه 14 هزار هكتار آن جزء مناطق شكار و صيد و تيراندازي ممنوع سازمان حفاظت محيط زيست مي باشد.
گميشان يك تالاب ساحلي محسوب مي شود و طيف گسترده اي از گونه هاي مختلف پرندگان همچون مرغابي، غاز، قو، پليكان، باكلان، پرستوي دريايي، سليم، كاكايي، چنگر، اگرت، خوتكا، گيلان شاه و تليله به آن مهاجرت مي كنند.
همچنين تعداد گونه هاي موجود كه براي زمستان گذراني يا زادآوري در تالاب هستند حدود 110 گونه برآورد مي شود.
شهرستان گميشان با افزون بر 67 هزار نفر جمعيت در شمال غرب استان گلستان واقع است.
ع ق/ 6159/6203/1772

سرخط اخبار جامعه