معاون وزیر دفاع عربستان با فرمانده ارتش پاكستان دیدار كرد

اسلام آباد - ایرنا - حدود دو هفته بعد از اینكه پاكستان رسما اعلام كرد عضوی از گروه 34 كشور تحت رهبری عربستان است و منتظر است تا جزئیات و اطلاعات بیشتری درباره این گروه دریافت كند، معاون وزیر دفاع عربستان امروز (پنجشنبه) وارد اسلام آباد شد و با فرمانده ارتش این كشور دیدار كرد.

روابط عمومی ارتش پاكستان با صدور بیانیه ای كوتاه اعلا كرد: محمد بن عبدالله العیش معاون وزیر دفاع عربستان در امور نظامی با حضور در دفتر فرماندهی ارتش پاكستان، با ژنرال راحیل شریف دیدار كرد و دو طرف درخصوص موضوع های مربوط به امور امنیتی منطقه و همكاری های دفاعی دوجانبه شامل همكاری در زمینه آموزش دفاعی و نظامی گفت و گو كردند.
بیانیه ارتش پاكستان به جزئیات بیشتری در باره این دیدار نپرداخته است.
عربستان حدود سه هفته پیش در اقدامی غیرمنتظره و از قبل اعلام نشده، فهرستی متشكل از نام 34 كشور اسلامی از جمله پاكستان را منتشر كرد و مدعی شد كه این كشورها عضو گروهی موسوم به 'ائتلاف كشورهای اسلامی مبارزه با تروریسم' هستند و مقر اصلی این ائتلاف تحت رهبری عربستان نیز در ریاض قرار دارد.
پاكستان رسما اعلام كرده است كه عضوی از این گروه است. این كشور درعین حال اعلام كرده است كه هنوز تصمیمی درخصوص میزان مشاركت خود در ائتلاف جدید تحت رهبری عربستان نگرفته است و برای هرگونه تصمیم گیری در این زمینه، منتظر دریافت اطلاعات و جزئیات بیشتر از سوی عربستان است.
با سفر امروز معاون وزیر دفاع عربستان به پاكستان، به احتمال زیاد تكلیف پاكستان در زمینه میزان مشاركت آن در گروه 34 كشور مشخص خواهد شد.
ارتش و نیروهای مسلح پاكستان سخت درگیر مبارزه با تروریسم در داخل كشور هستند و به همین دلیل هرگونه مشاركت مستقیم نیروهای نظامی پاكستان در ائتلاف تحت رهبری عربستان، بعید به نظر می رسد. ممكن است پاكستان در سطح تبادل اطلاعات و انجام فعالیت های آموزشی، با ائتلاف تحت رهبری عربستان همكاری كند.
بسیاری از شخصیت های سیاسی و صاحب نام پاكستان از جمله تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و اعضای احزاب مطرح این كشور، از تصمیم پاكستان برای پیوستن به ائتلافی كه اطلاعاتی درباره آن ندارد، انتقاد كرده اند و با اشاره به اینكه نامی از كشورهای ایران، عراق و سوریه به عنوان مهم ترین كشورها در خط مقدم مبارزه با تروریست ها به ویژه گروه تروریستی داعش در خاورمیانه، در فهرست تهیه شده از سوی عربستان نیامده است، ائتلاف تشكیل شده از سوی عربستان را یك ائتلاف فرقه ای می دانند و معتقدند پیوستن پاكستان به چنین ائتلافی، باعث شعله ور شدن اختلاف های فرقه ای در این كشور خواهد شد.
آساق*272**1723

سرخط اخبار جهان