دارالشفا امام رضا(ع) 400 سال خدمت بی وقفه به زائران رضوی

مشهد- ایرنا- دارالشفا رضا تنها مركز درمانی منتسب به بارگاه ملكوتی امام هشتم(ع) و قدیمی ترین مركز درمانی مشهد با سابقه افزون بر 400 سال خدمت رسانی به زائران بارگاه منور رضوی در این شهر است.

سرپرست اداره اسناد سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی روز پنجشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در این مركز 10 هزار برگ سند در مورد تشكیلات اداری، مالی و درمانی دارالشفا از دوره صفوی تا پایان حكومت قاجار موجود است.
سالم حسین زاده افزود: دارالشفا رضا ابتدا زیرمجموعه شربتخانه از بیوتات و بخشهای مهم حرم مطهر رضوی به شمار می رفت و قدیمی ترین سند آن به سال 1010 هجری قمری بازمی گردد كه مربوط به داروها، شربتخانه و بیمارخانه آستان قدس رضوی است.
وی ادامه داد: قدیمی ترین سند مكتوبی درباره دارالشفا رضا مربوط به كتاب 'عالم آرای عباسی' است كه در آن از حكیم عمادالدین محمود شیرازی و امیر معزالدین اصفهانی نام برده شده كه در دوران صفوی(قرن دهم هجری قمری) در دارالشفا طبابت می كردند.
سرپرست اداره اسناد آستان قدس رضوی گفت: اسناد موجود نشان می دهد ساختمان دارالشفا رضا افزون بر چهار قرن قدمت دارد.
وی افزود: در یك سند مربوط به سال 1013 هجری قمری درباره تعمیرات ساختمان دارالشفا ذكر شده كه قدیمی بودن آن را نشان می دهد.
حسین زاده ادامه داد: برخی می گویند دارالشفا متعلق به گوهرشادآغاست، مطلبی در كتاب 'مطلع الشمس' اعتمادالسلطنه ذكر شده زیرا جایگاه قدیمی این مركز درمانی در كنار مدرسه پریزاد و مدرسه دودر جنب در خروجی مسجد گوهرشاد بوده است.
وی گفت: مجموعه اسناد مربوط به دارالشفا درباره نحوه طبابت، داروها، غذای بیماران، خدمات درمانی، نوع بیماریها، میزان داروهای تجویز شده، صورت مصارف دارویی روزانه و ماهانه و سالیانه، تعداد بیماران مراجعه كننده، پذیرش به صورت سرپایی و به صورت بستری و مدت زمان بستری بیمار است كه این اسناد در نوع خود نفیس و منحصر به فرد هستند.
آستان قدس رضوی بزرگترین نهاد موقوفاتی جهان اسلام است و همه خدمات ارائه شده به زائران از جمله خدمات درمانی در دارالشفا بر اساس موقوفات و عواید آنها انجام می شود.
معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: عواید تعدادی از موقوفات به دارالشفا رضا و بیمارستانهای وابسته اختصاص یافته كه این مهم نشانگر اهمیت بهداشت و درمان در میان واقفان آستان قدس رضوی است.
حجت الاسلام رضا دانشور ثانی افزود: سرفصلهای موقوفاتی آستان قدس رضوی 26 مورد بوده كه موقوفات مربوط به دارالشفا و بیمارستانهای وابسته هفتمین سرفصل این مجموعه را تشكیل می ‌دهد.
وی ادامه داد: موقوفاتی كه همه یا بخشی از درآمدشان به این امر اختصاص یافته دارای 87 واقف و 260 رقبه است، واقفان در این مجموعه تلاش كرده‌ اند تعمیر، ساخت و بهبود بیمارستانها، مراكز درمانی، رسیدگی به بیماران اعم از زائر، مجاور، زنان باردار و دیگر اقشار را در اولویت مصارف موقوفه قرار دهند.
معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی گفت: مرحوم عتیقی از جمله قدیمی‌ ترین واقفانی است كه یكی از مصارف موقوفاتش را بهبود حال بیماران زائر حرم مطهر رضوی قرار داده و تاكنون 22 موقوفه برای آستان قدس رضوی از خود بر جای گذاشته است.
مدیرعامل موسسه‌ درمانی آستان قدس رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هم اینك مركز دارالشفا رضا با 10 بخش درمانی و دارویی روزانه به سه هزار زائر خدمات رسانی می كند.
سیدمهدی هاشمی نژاد افزود: دارالشفا امام رضا(ع) در قالب بخشهای پرستاری، رادیولوژی، آزمایشگاه، داروخانه، دندانپزشكی، فیزیوتراپی، نوار مغز، بینایی سنجی، شنوایی سنجی و مامایی فعالیت دارد.
وی ادامه داد: دارالشفا امام رضا(ع) نزدیكترین مركز خدمات درمانی به حرم مطهر رضوی و یكی از پایگاههای مهم و تاثیرگذار حوزه سلامت در این بخش از شهر مشهد به شمار می رود.