پوتین دستور خروج روسیه از موافقت نامه همكاری حقوقی با تركیه را صادر كرد

مسكو- ایرنا- در شرایط تیرگی كامل روابط روسیه و تركیه، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه دستور خروج كشورش از موافقت نامه همكاری حقوقی با تركیه را صادر كرد.

به گزارش ایرنا رییس جمهوری روسیه این دستور را به پیشنهاد دولت این كشور برای خروج از موافقت نامه همكاری با تركیه در ارائه كمك های حقوقی در عرصه های كیفری، تجاری و مدنی صادر كرده است.
مطابق این دستور رییس جمهوری روسیه، دولت موظف شده است طرف تركی را از خروج مسكو از موافقت نامه همكاری های حقوقی مطلع كند.
این موافقت نامه دولتی در سال 1997 امضا شده بود.
رییس جمهوری روسیه روز دوشنبه همچنین با انتشار فرمان ویژه ای دستور تشدید تحریم ها در مورد تركیه را در ارتباط با موضع این كشور در مسأله سرنگونی هواپیمای روسی توسط جنگنده تركیه و اقدامات غیردوستانه این كشور صادر كرد.
بر اساس این دستور، علاوه بر شركت های تركیه كه مطابق دستور قبلی رییس جمهوری روسیه مشمول تحریم های این كشور شده بودند، شركت ها، سازمان ها و مراكز اقتصادی كه تحت كنترل اتباع تركیه قرار دارند و در روسیه فعالت می كنند نیز با تعیین نوع فعالیت ها از طرف دولت روسیه شامل تحریم ها می شوند.
پوتین در دستور خود همچنین دولت روسیه را موظف كرد قراردادهای منعقده با سازمان ها و شركت های تركیه و نیز شركت های تحت كنترل اتباع این كشور برای صادرات كالاها و ارائه خدمات را برای اعمال تحریم ها مشخص كند.
بمب افكن روسی سوخو-24 روز 24 ماه نوامبر گذشته توسط جنگنده تركیه ای در حریم هوایی سوریه سرنگون شد. مسكو از آنكارا خواستار عذرخواهی رسمی بخاطر سرنگونی هواپیمای خود شد كه این درخواست رد و به دنبال آن روسیه چند بسته تحریمی در مورد تركیه اعمال كرد.
این حادثه موجب تیرگی بی سابقه روابط روسیه و تركیه شد و مسكو برای بهبود روابط با آنكارا، شروطی را مطرح كرد كه از آن جمله عذرخواهی تركیه بود.
«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه روز 28 ماه نوامبر با امضای قانون سختگیرانه تحریم علیه تركیه، بخش زیادی از روابط اقتصادی دو كشور به ویژه واردات محصولات كشاورزی و مواد غذایی را كاهش داده یا قطع كرده است.
روسیه و تركیه از تجارت سالانه 30 میلیارد دلاری و افق افزایش آن به 100 میلیارد دلار تا سال 2025 برخوردار بودند كه به دنبال سرنگونی هواپیمای روسی این دو كشور، رو در روی هم قرار گرفتند و گفته می شود تحریم ها می تواند این روابط تجاری را به كمتر از 10 میلیارد دلار كاهش دهد.
روسیه در نخستین اقدام تحریمی علیه تركیه، دو نشست نهایی شده وزیران خارجه و سران دو كشور با موضوع توسعه راهبردی آنكارا و مسكو را لغو كرد و پس از آن نیز اجرای تحریم های گسترده محصولات كشاورزی و باغی را در دستور كار قرار داد و حتی محموله های تخلیه شده در گمركات اجازه خروج نیافت و كشتی های وارد شده بر اساس قراردادهای قبلی نیز نتوانستند در اسكله تخلیه، لنگر بیندازند.
خانم «والنتینا ماتویینكو» رئیس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) بتازگی در این خصوص اعلام كرد: آنكارا باید برای برقراری مجدد همكاری ها با مسكو بخاطر سرنگونی بمب افكن روسی عذرخواهی كند.
وی گفت: تركیه به منظور اعتمادسازی باید بخاطر سرنگونی بمب افكن سوخو-24 روسی در سوریه از روسیه معذرت خواهی كند.
رئیس شورای فدراسیون روسیه افزود: در وضع متشنج كنونی در روابط روسیه و تركیه، ما مقصر نیستیم. تركیه اقدام خصمانه علیه روسیه مرتكب شد؛ این یك جنایت بود و به همین دلیل رئیس جمهوری روسیه مواضع روسیه در این حادثه را صریحاً اعلام كرد.
وی در مورد سانحه سرنگونی بمب افكن روسی گفت: روسیه توقع واكنش و پاسخ مناسب به این رویداد از طرف تركیه را داشت؛ تماس ها میان دو كشور از كانال های مختلف از جمله وزارت خارجه جریان دارد؛ بر این باورم كه روسیه و تركیه علاقه مند به تیرگی روابط دو كشور نیستند.
اروپام*391**1504