وزیر نیرو: ورودی آب به سدها بهبود یافته است

مشهد- ایرنا- وزیر نیرو گفت: میزان ورودی آب به سدهای كشور نسبت به پارسال بهبود یافته و امیدواریم تا پایان سال زراعی جاری شاهد بارشهای خوبی در سطح كشور باشیم.

حمید چیت چیان روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از سد سررود كلات واقع در شمال شرق خراسان رضوی در جمع خبرنگاران افزود: اما نمی توان با یك سال بارندگی خوب، انتظار از بین رفتن آثار تجمعی تداوم 15 سال پدیده خشكسالی را در كشور داشت.
و همچنین از افزایش 45 درصدی بارندگی طی سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال خبر و ادامه داد: میزان بارشها در سطح كشور از ابتدای سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سالهای گذشته(میان مدت) نیز از رشد 39 درصدی برخوردار است.
وزیر نیرو در ادامه گفت: طی 2.5 سال فعالیت دولت یازدهم برنامه ساخت هیچ سد جدیدی در سطح كشور در دستور كار قرار نگرفته است.
وی افزود: مطالعات و برنامه ریزی تمام سدهای در حال ساخت نیز مربوط به گذشته است.
چیت چیان ادامه داد: پروژه های سدسازی در حیات اجتماعی و اقتصادی یك كشور نقش مهمی دارند اما این سدها بسته به شرایط منطقه و وضعیت بارندگی ساخته می شوند و نمی توانند ب طور مستمر در یك كشور همواره ادامه داشته باشند.
وی گفت: در عین حال برای ساخت یك سد باید تمام جوانب زیست محیطی، اقتصادی ،اجتماعی و فنی آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.
وزیر نیرو افزود: هم اكنون عملیات ساخت 143 سد در سطح كشور در حال اجراست اما اجرای 115 طرح در اولویت و با سرعت پیش می رود و بقیه با توجه به شرایط بارندگی كشور در مرحله بازنگری و تجدید نظر قرار دارند.
وی همچنین با اشاره به بهره برداری از سد سررود در شهرستان كلات گفت: رئیس جمهوری در سفر خود به خراسان رضوی وعده بهره برداری از سه سد جدید را در این استان تا پایان سال 1394 داده بود كه یكی از آنها سد سررود است كه شاهد افتتاح آن هستیم.
چیت چیان افزود: سد دیگری نیز در شهرستان نیشابور طی ماههای اخیر با حضور معاون اول رئیس جمهوری به بهر برداری رسید و سد سوم نیز تا پایان امسال در خراسان رضوی بهره برداری خواهد شد.
سد خاكی سنگریزه ای 347 متری سررود با هسته رسی و هزینه 680 میلیارد ریال با هدف مهار، كنترل، ذخیره و تنظیم جریانهای دائم و فصلی رودخانه قره تیكان در فاصله 115 كیلومتری شمال شرقی مشهد و در محدوده شهرستان كلات نادری ساخته شده است.
كلات در فاصله 155 كیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد.
3027/7505/1858

سرخط اخبار استان‌ها