۱۰ دی ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۰۳
کد خبر: 81900955
۰ نفر
400 هزار متر مربع سنگ فرآوري شده نما از محلات صادر شد

ايرنا - خمين - رئيس هيات مديره انجمن سنگ محلات گفت: 400 هزار متر مربع سنگ فرآوري شده نماي ساختمان در 9 ماه سپري شده از سال جاري از اين شهرستان به خارج از كشور صادر شد.

حسين سروش روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: محموله هاي صادراتي سنگ نما محلات، افزون بر چهار ميليون دلار ارزآوري داشته است.
وي ادامه داد: 10 تا 15 درصد از سنگ نماي كشور كه عمده آن تراورتن است از معادن شهرستان محلات استخراج و فرآوري مي شود كه به لحاظ كيفيت و مرغوبيت منحصر به فرد است.
رئيس هيات مديره انجمن سنگ محلات اضافه كرد: محموله هاي سنگ نماي فرآوري شده از اين شهرستان به كشورهاي ارمنستان، تاجيكستان، روسيه، قزاقستان، مالزي، آذربايجان و كشورهاي حاشيه خليج فارس صادر شده است.
وي ادامه داد: صادرات سنگ نماي محلات نسبت به مدت مشابه پارسال 25 درصد افزايش دارد كه عامل آن افزايش فرهنگ صادرات سنگ در بين توليد كنندگان است.
سروش اظهار كرد: دو ميليون متر مربع سنگ نما در سال جاري در 250 كارگاه فرآوري سنگ محلات فرآوري شده است.
وي گفت: فرآوري دو ميليون و 600 هزار متر مربع سنگ نما و تزئيني تا پايان امسال در كارگاه هاي محلات هدف گذاري شده است.
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت محلات نيز گفت: بر اساس آخرين آمار، ارزش صادرات سنگ فرآوري شده، كوپ و اسلايد محلات 12 ميليون دلار است.
حسن سليمي افزود: عمده سنگ صادراتي اين شهرستان تراورتن است كه به صورت فراوري شده و كوپ به كشورهاي هدف صادر مي شود.
ذخيره معادن سنگ سفيد تراورتن محلات 20 ميليون تن برآورد شده كه سالانه دو و نيم ميليون تن آن استخراج مي شود.
شهرستان محلات در جنوب استان مركزي و در 105 كيلومتري اراك واقع شده كه قطب توليد سنگ نما، گل و گياه و نيز ماهي زينتي در كشور است.ك/3
7277/6199/6013/8066