تصمیم های فوری و بلندمدت برای نبرد با آلودگی

تهران- ایرنا- لزوم تلاش برای رفع كامل نگرانی مردم در خصوص آلودگی هوا، «حسن روحانی» رییس جمهوری را برآن داشت تا در جلسه روز گذشته هیات دولت تصمیمات فوری و كوتاه‌مدت اتخاذ و همه دستگاه‌های مربوطه را ملزم به اجرای جدی آن كند؛ موضوعی كه در روزنامه های امروز بازتاب گسترده ای داشت.

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز پنجشنبه 10دی 1394 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی كرده است.

*** چاره اندیشی برای رسیدن به هوای تازه
در همین پیوند، روزنامه «ایران» از «دستورات ویژه روحانی برای مهار آلودگی هوا» گفت و نوشت: رئیس جمهوری دیروز بخشی از جلسه هیأت دولت را به ارائه چند تصمیم فوری و كوتاه مدت، جدا از راهكارهای بلند مدت هر ساله برای كنترل و مهار آلودگی هوای كلانشهرها اختصاص داد و همه دستگاه‌های ذی ربط را موظف كرد تا این تصمیمات را به شكل جدی بویژه در ماه‌های آذر و دی كه بیشترین زمان آلودگی است، اجرا كنند.
به نوشته ایران، بنا بر تأكید رئیس جمهوری، پلیس باید بر خودروهای آلاینده بویژه خودروهای متعلق به دستگاه‌های دولتی و وسایل نقلیه عمومی نظارت كرده و درباره معاینه فنی همه اهتمام خود را به‌كار گیرد.تردد موتورسیكلت‌ها در روزهای ناسالم طی یكی- دو روز محدود شود. از طرفی باید سیستم تولید موتورسیكلت‌ها كه هم‌اكنون نقش زیادی در آلودگی هوای كلانشهرها دارند، اصلاح شود.
«آلودگی هوا و مسئولیت اجتماعی مردم» عنوان یادداشتی به قلم «نعمت الله فاضلی» انسان شناس بود كه در روزنامه ایران منتشر شد. به زعم نویسنده، مردم باید این موضوع را بپذیرند كه در برابر محیط زیست و هوا مسئولیت دارند. پدر و مادرها باید به كودكانشان برای حفظ محیط زیست آموزش دهند. كسانی كه مدیر سازمان هستند باید به كاركنانشان آموزش دهند كمتر از وسیله نقلیه برای تردد به محل كار استفاده كنند. باید این موضوع را برای مردم نهادینه كنیم كه از بنزین‌های مرغوب‌تر و از وسایل نقلیه گازسوز استفاده كنند، به هشدارهای ترافیكی در ارتباط با ممنوعیت تردد خودروها در مناطق خاص توجه كنند، از ماسك‌های مناسب در زمان تردد در سطح شهر استفاده كنند، با پلیس راهنمایی و رانندگی همكاری كنند. اینها كوچكترین كاری است كه هر فرد می‌تواند برای رفع آلودگی هوا انجام دهد در این صورت خود افراد رضایت بیشتری دارند.
به گزارش روزنامه «جمهوری اسلامی» هم دكتر روحانی ماه‌های آذر و دی را بیشترین زمان آلودگی هوا در سال دانست و گفت: باید در طول سال برای رفع آلودگی هوا برنامه‌ریزی و اقدام شود و این مساله تا زمانی كه به طور كلی رفع نشده، نباید فراموش شود. البته اگر روزی هم لازم و ضروری باشد كه مدارس و یا ادارات تعطیل شوند، در این زمینه‌ها توسط مراجع مسئول تصمیم‌گیری خواهد شد.
روزنامه «كاروكارگر» هم از تاكید رییس‌ جمهوری بر لزوم نظارت بر بلندمرتبه‌سازی در برخی مناطق شهری توسط وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی گفت و به نقل از وی نوشت: باید برای برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه، بخصوص آنهایی كه در كریدور جابه‌جایی هوا قرار دارند، چاره‌اندیشی شود و حداقل از این به بعد از ساختن‌ آنها در اینگونه مناطق جلوگیری شود.
در این میان، روزنامه «جام جم» درباره سخنان رییس جمهوری و چند و چون عملی شدن تصمیم های جدی برای مبارزه با آلودگی هوا به گفت و گو با «محمد درویش» مدیركل دفتر آموزش و مشاركت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت.
محمد درویش در گفت‌وگو با جام جم توضیح می‌دهد: برای حل پایدار و ریشه‌ای آلودگی هوا، دولت و مردم باید به وظیفه خود عمل كنند، اما مساله اینجاست كه دولت باید ثابت كند این مساله برایش مهم است. وقتی در مسیر جریان باد تهران، مجوز ساخت و ساز می‌دهند مردم دیگر نمی‌پذیرند كه برای مسئولان كاهش آلودگی هوا در اولویت قرار دارد، به همین دلیل نمی‌توان انتظار همكاری چشمگیری از آنها داشت. زمانی كه عملكرد دولت به ارائه وام برای خودرو‌های نامناسب محدود شود و قدمی برای حذف هزینه گمركی خودرو‌های هیبریدی برندارد، شهروندان باور نمی‌كنند كاهش آلودگی هوا برای مسئولان در اولویت قرار دارد.
روزنامه «حمایت» هم از طراحی‌ پلت فرم‌های جدید خودرو به عنوان راهكاری برای كاهش آلودگی هوا نام برد و نوشت: صنعت خودرو كشور به باور اكثریت كارشناسان و دست‌اندركاران این بخش، نیاز به یك پوست‌اندازی جدی در حوزه كیفی دارد. این روزها كه بحث آلودگی هوا بیش از همیشه داغ شده است، برخی كارشناسان گریزی هم به نقش تولیدات خودروسازان در تشدید این امر می‌زنند و بی كیفیتی خودروهای تولیدی از نظر تولید آلاینده، در كنار سایر عوامل ایجاد آلودگی هوا، دسته‌بندی می‌شود. به‌واقع خواست تولید خودروی با كیفیت و ایمن تبدیل به خواستی ملی و همگانی شده است.

*** موج سواری بر شایعه رد صلاحیت ها
شایعه رد صلاحیت آیت الله «اكبر هاشمی رفسنجانی» رئیس تشخیص مصلحت نظام در انتخابات پیش روی مجلس خبرگان رهبری و واكنش های پس از آن یكی از سوژه های روزنامه های امروز بود.
در همین راستا، روزنامه «همدلی» نوشت: در حالی كه هنوز شورای نگهبان در ابتدای مسیر تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان است و هیچ نظری از سوی این شورا مبنی بر تایید یا رد صلاحیت هیچ فردی منتشر نشده، برخی از رسانه هایی كه از بودجه بیت المال ارتزاق می كنند و همچنین برخی از رسانه های نزدیك به جریان اصولگرا با ذكر برخی اسامی مشهور نزدیك به جریان مخالف اصولگرایان شایعه رد صلاحیت آن ها را منتشر می كنند. موضوعی كه از سوی برخی تحلیل گران «تلاش برای تاثیرگذاری بر نهادهای نظارتی» ارزیابی می شود و از سوی دیگر به نظر می رسد كه برخی از محافل سیاسی توان رقابت در فضای شفاف و سالم انتخابات را ندارند و با انتشار برخی شایعات، سعی دارند كه با ابهام افكنی در میان مردم ،تركیب رای دهندگان را به سود خود عوض كنند.
روزنامه «ابتكار» هم در گزارشی با عنوان « وقتی تندروها حكم صادر می كنند» از یك آفت جدید انتخاباتی پرده برداشت و نوشت: می‌توان این اقدام را آتش زیر خاكستر برخی افراد دانست كه با بداخلاقی سیاسی قصد گریز از قانون دارند و فراتر از شورای نگهبان برای حضور یا عدم حضور كاندیداهای انتخاباتی در مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی تصمیم‌گیری می‌كنند.
روزنامه «اعتماد» هم با عنوان نخست قرار دادن «شورای نگهبان: پیشگویی نكنید» به سراغ واكنش ها به این شایعه پراكنی ها رفت و به گفت‌وگو با «نجات‌الله ابراهیمیان» سخنگوی شورای نگهبان پرداخت.
به نوشته اعتماد، ابراهیمیان در پاسخ به این سوال كه واكنش شورای نگهبان در قبال این‌گونه خبرهایی كه هنوز به‌طور رسمی از سوی این شورا اعلام نشده چیست؟ گفت: هنوز هیچ چیزی معلوم و مشخص نیست. همه باید منتظر پایان این یك ماه باشند. در پایان این یك ماه لیست قطعی را اعلام خواهیم كرد. خواهش ما هم این است كه قبل از پایان رسیدن زمان رسیدگی گمانه‌زنی‌ صورت نگیرد تا همه منتظر تصمیم مرجع قانونی باشند.
روزنامه «آرمان» هم با عنوان قرار دادن «پیشگویی بی‌اثر است» به معرفی این قشر شایعه پراكن پرداخت و نوشت: این شایعه‌پراكنان همان قشری هستند كه در سال92 هم به همین امور و بی‌اخلاقی‌ها مشغول شدند و این‌بار نیز تصور می‌كنند این شیوه جواب خواهد داد. ظاهرا این ناآگاهان درك متفاوت بودن شرایط پس از روی كار آمدن دولت تدبیر و امید را ندارند كه اگر می‌‌دانستند آن را برای انتخاباتی با اهمیت «خبرگان» نمی‌كردند و شرایط آنها را برابر قرار نمی‌دادند.
به نوشته آرمان، امروز اگر جلوی این شایعه‌سازان شناخته شده گرفته نشود، فعالیت آنها گسترش پیدا كرده و در نهایت دامن بزرگان جریان خودشان را نیز خواهد گرفت. البته سكوت در برابر این دسته از تخریب‌كنندگان هم جایز نیست چرا كه سكوت در برابر توهین به بزرگان كشور نزد افكارعمومی معنای دیگری را تداعی می‌كند.

*** تلخ و شیرین سال 2015 و امیدها به 2016
امروز آخرین برگ از تقویم سال میلادی 2015 ورق می خورد؛ سالی كه با تمام حوداث تلخ و شیرین می گذرد و امیدها به سالی است كه دست پر بیاید.
در این باره، روزنامه «خراسان» به مروری بر مهم ترین رویدادها و پدیده‌های سال 2015 میلادی پرداخت و از «تلخ و شیرین سال 2015» نوشت. این روزنامه، پدیده پناهجویان كه سعی می كردند خودشان را از طریق دریا به ساحل كشورهای اروپایی برسانند، فاجعه منا و كشته شدن 2100 زائر،كشتار شیعیان در نیجریه، جنگ علیه كشور یمن و وحشـت در پاریـس را از تلخی های سال 2015 عنوان كرد.
خراسان از مهم ترین رویدادهای سیاسی 2015 هم گفت و نوشت: اگر از شروع روابط دیپلماتیك آمریكا و كوبا در سال 2015، پس از 24 سال بگذریم، شاید یكی از مهم ترین رویدادهای سیاسی امسال، توافق هسته ای ایران و كشورهای 1+5 پس از 21 ماه مذاكرات حساس و نفس گیر باشد.
روزنامه اقتصادی «تعادل» هم در گزارشی با عنوان «رشد اقتصادی جهان در 2016 ناامیدكننده خواهد بود» از گمانه زنی ها درباره وضعیت اقتصادی جهان در سال 2016 نوشت. به نوشته تعادل، كریستین لاگارد رییس صندوق بین‌المللی پول در مقاله‌ یی كه چهارشنبه در روزنامه هندلزبلات آلمان به چاپ رسید، اعلام كرده دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در امریكا و كندی رشد اقتصادی در چین بر تردیدها و ریسك بالاتر آسیب‌پذیری اقتصادی در سراسر جهان تاثیر گذاشته‌اند. به‌علاوه رشد تجارت جهانی به میزان قابل‌توجهی آهسته شده و كاهش قیمت مواد خام بر اقتصادهای متكی بر صادرات این مواد لطمه زده و از سوی دیگر بخش مالی در بسیاری از كشورها همچنان ضعیف هستند و ریسك‌های مالی در اقتصادهای نوظهور افزایش یافته‌اند.
به نوشته این روزنامه،كریستین لاگارد گفته است: «همه این موارد به معنای آن است كه رشد جهانی در سال 2016 مایوس‌كننده و نابرابر خواهد بود و بهره‌وری پایین، جمعیت رو به سالمندی و پیامدهای بحران مالی جهان، ترمز رشد اقتصاد جهانی را می‌كشد.»
روزنامه «تجارت» هم درباره چشم انداز اقتصاد جهان در سال 2016، این گونه نوشت: با نزدیك شدن به سال نو میلادی، كارشناسان پیش بینی می كنند تاثیر رویدادهای سال 2015 چون سقوط قیمت نفت ، تصمیم گیری فدرال رزرو آمریكا برای افزایش نرخ سود بانكی ، كاهش رشد اقتصادی در چین و بحران اقتصادی در برزیل و بازارهای نوظهور درسال 2016 نیز ادامه یابد و حتی تكرار بحران اقتصاد جهانی سال 2008 در آینده رخ دهد یا جرقه های بحران اقتصادی در سال آینده زده شود.
به گزارش تجارت، برطبق پیش بینی های مجله اكونومیست، رویكرد صنایع در آسیا همانند سال 2015 باقی خواهد ماند و با پی ریزی و رشد صنایع در سال 2016 روبرو خواهد شد. تجارت جهانی احتمالا 3 درصد رشد و گسترش خواهد داشت كه كمی سریعتر از سرعت سال 2015 است ولی بسیار پایین تر از نرخ 8-9 درصدی پیش از بحران مالی خواهد بود. هزینه بخش خدمات در آسیا افزایش خواهد داشت و شبكه های بهداشت و سلامت در هند گسترش میابد كه همزمان با ساخت سیستم بیمه درمانی است.
«رضا دهكی» هم در یادداشتی با عنوان «بیم‌های 2015 و امیدهای 2016» كه در سرمقاله روزنامه ابتكار منتشر شد، نوشت: ایران و جهان در سال 2015 شاهد رخدادهای گوناگونی بود كه بعضا در حین وقوع عامل تغییرات اساسی شدند و برخی نیز می‌توانند در آینده تغییراتی قابل توجه را رقم بزنند. در این میان شاید شاخص‌ترین رویدادی كه هم برای ایران مهم بود و هم از دیدگاه جهانی اهمیتی ویژه داشت، وقوع توافق هسته‌ای ایران با 1+5 بود. شاید نزدیك‌ترین آینده بعد از این آغاز نو، همین ژانویه 2016 باشد؛ زمانی كه قرار است اجرایی شدن برجام آغاز شود.
دهكی در ادامه افزود: نگاه‌های زیادی با بیم و امید، چشم انتظار دیدن روند اجرایی شدن برجام هستند. مذاكرات هسته‌ای ایران و 1+5 و متعاقب آن توافق حاصله، هر چقدر كه چشم‌های امیدوار و مشتاقی را به دنبال خود می‌دید و می‌بیند، سنگینی نگاه‌هایی نگران و دلواپس را هم – چه در ایران و چه در سوی مقابل – بر خود حس كرده و می‌كند.

***تجلیل از بزرگ آقای سینمای ایران
مراسم بزرگداشت عوامل سریال «شهرزاد» به ویژه «علی نصیریان» پیشكسوت بازیگران هنر نمایشی ایران، با حضور جمع زیادی از چهره‌های سینمایی، ورزشی و ادبی برگزار شد.
روزنامه «فرهیختگان» درباره بزرگداشت علی نصیریان در میان دوستانش نوشت: این روزها درحالی كه كمتر كسی سریال‌های تلویزیونی ایران را دنبال می‌كند، نقل و حكایت سریال «شهرزاد» و «بزرگ‌آقا»، اینجا و آنجا شنیده می‌شود. وقتی حرف از بزرگداشت بزرگ‌آقا و هنرهای نمایشی به میان می‌آید، حتی محمدعلی كشاورز نیز از بستر بیماری خودش را به سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن می‌رساند تا در مراسم تجلیل از علی نصیریان شركت كند.
در ادامه این گزارش آمده است: بازی تاثیرگذار علی نصیریان به حتم یكی از مهم‌ترین مولفه‌های تاثیرگذار و پرمخاطب سریال «شهرزاد» و عامل مهم موفقیت آن است. بی‌جهت نیست حسن فتحی كه تجربه همكاری با علی نصیریان در سریال ماندگار «میوه ممنوعه» را دارد، ترجیح داده است مراسم تقدیر از عوامل این سریال تحت‌الشعاع بزرگداشت بزرگ‌آقای سینمای ایران قرار گیرد. به احترام نام نصیریان و حسن فتحی است كه چهره‌های نامداری به این مراسم آمدند؛ از هوشنگ گلمكانی، امین تارخ، احترام برومند، رسول نجفیان، خشایار اعتمادی و محمدعلی كشاورز گرفته تا چهره‌های ورزشی همچون برانكو ایوانكوویچ، سرمربی این روزهای پرسپولیسی‌ها، افشین پیروانی، جواد نكونام، آرش برهانی، مهرداد میناوند و سهراب بختیاری‌زاده و زمانی‌كه رضا رشیدپور، مجری برنامه پرمخاطب «دید در شب» نام‌شان را به زبان می‌آورد، شور و هیجان به مراسم می‌بخشید.
روزنامه «اطلاعات» هم از «تجلیل اهالی سینما از یك عمر هنرمندی استاد علی نصیریان» یاد كرد. به نوشته اطلاعات، محمدعلی كشاورز - بازیگر پیشكسوت سینما و تلویزیون - كه به رغم وضعیت نامطلوب سلامت خود در این مراسم حضور پیدا كرده بود، با اشاره به ویژگی‌های هنری و شخصیتی علی نصیریان افزود: نصیریان كسی است كه برای اولین بار در تاریخ نمایشنامه‌ای را به اسم «بلبل سرگشته» نوشت و آن را در پاریس اجرا كرد؛ آن زمان كسانی كه اهل هنر در فرانسه بودند به خوبی از آن تعریف می‌كردند. نصیریان همچون فردوسی، مولوی و سعدی نامش در تاریخ ثبت خواهد شد. در ادامه مراسم رضا رشیدپور متنی از هنرمند غایب ابوالفضل پورعرب كه خطاب به علی نصیریان نوشته بود را برای این هنرمند قرائت كرد. در ادامه این مراسم امین تارخ با بیان اینكه حرف زدن از علی نصیریان برایم سخت است، متنی را كه خطاب به این هنرمند پیشكسوت نوشته بود را خطاب به او قرائت كرد.
«همین كه مردم از ما راضی باشند نهایت مزد است» هم بخشی از سخنان علی نصیریان در این مراسم بود كه عنوان گزارش روزنامه «مردم سالاری» قرار گرفت. به گزارش مردم سالاری، نصیریان بیان كرد: خدارا شكر می‌كنم كه از این دل سپردگی مزدم را گرفتم. همین كه مردم از ما راضی باشند نهایت مزد است. سال 29 هیچوقت فكر نمی‌كردم چنین شبی باشد و كسانی برای من بزرگداشت بگیرند. الان هم خجالت می‌كشم و تنها می‌گویم كه من نماینده همه بازیگران «شهرزاد» هستم. تك تك بچه‌ها در یك مجموعه كارشان را آنقدر خوب انجام دادند كه باعث دیده شدن من شدند. آنها مجموعه ای ساختند تا من به اینجا برسم.
*گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9294**9345