۱۰ دی ۱۳۹۴،‏ ۴:۳۷
کد خبر: 81900794
۰ نفر
العبادي حضور نيروهاي تركيه در عراق را تنش زا توصيف كرد

تهران- ايرنا- نخست وزير عراق هدف بعدي آزاد سازي مناطق تحت اشغال داعش را شهر موصل عنوان كرد و با تاكيد بر لزوم خروج نيروهاي تركيه از آن گفت: حضور نيروهاي تركيه در موصل مشكلات و تنش هاي زيادي را ايجاد كرده است.

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه خبري سومريه نيوز، حيدر العبادي روز چهارشنبه در تماس تلفني «احمد داوود اوغلو» همتاي تركيه اي خود با اشاره به پيروزي هاي اخير ارتش عراق و آزادسازي الرمادي از اشغال تروريست هاي داعش گفت: هدف بعدي ما شهر موصل خواهد بود و حضور نيروهاي تركيه در عراق باعث مشكلات و تنش هاي زيادي شده است.
ازسوي ديگر نخست وزير تركيه نيز به حيدر العبادي اطلاع داد كه نيروهاي تركيه قصد ندارند در عراق باقي بمانند.
دفتر العبادي روزچهارشنبه دربيانيه اي اعلام كرد كه داوود اوغلو همچنين پيروزي دولت و ملت عراق برداعش و آزاد سازي شهر الرمادي را تبريك گفت وابراز اميدواري كرد كه تمام مناطق اشغالي عراق آزاد شود وصلح سراسر اين كشور را فرا گيرد زيرا به گفته وي اين امر بر امنيت تركيه به عنوان همسايه اي كه با عراق مرزهاي مشترك دارد، تاثير خواهد داشت.
نخست وزير عراق نيز گفت : ما حضور نيروهاي تركيه را كه بدون آگاهي و مواققت دولت مركزي وارد عراق شده و مشكلات و تنش هاي زيادي ايجاد كرده اند، قاطعانه رد مي كنيم.
حيدر العبادي افزود: با وجود موافقت هيات تركيه اي در جريان سفر به بغداد براي خروج نيروهاي اين كشور ازعراق، دولت تركيه تاكنون به اين توافق پايبند نبوده و ما از دولت آنكارا مي خواهيم هرچه سريع نيروهاي خود را از عراق خارج كند و حاكميت عراق را محترم بشمارد.
نيروهاي عراقي اخيرا درعملياتي موفقيت آميز كنترل شهر الرمادي را در دست گرفتند و در حال حاضر روي آزادسازي ديگر مناطق تحت اشغال داعش ازجمله موصل متمركز شده اند.
بحران روابط تركيه وعراق ازسوم دسامبر جاري با ورود يك هزار و200 نظامي ارتش تركيه به بعشيقه دراستان نينواي عراق كه درعمق 110 كيلومتري عراق قراردارد، روابط دو كشور را به تيرگي كشانده است.
عراق كه خواستار خروج فوري اين نيروهاست، به شوراي امنيت سازمان ملل شكايت كرد و همچنين موضوع را به يك نشست اضطراري اتحاديه عرب كشاند، با اينحال تركيه با عنوان اينكه براي مقابله با داعش و كمك به دولت عراق نظاميانش را به اطراف موصل گسيل كرده، به درخواست هاي عراق پاسخ منفي داده است.
عراقي ها اين اقدام نظامي تركيه را در چارچوب يك طرح بين المللي براي تجزيه عراق تلقي مي كنند و كشورهايي مانند آمريكا و عربستان سعودي را همراه با تركيه مي دانند.
شبد**1480**1859