خودروسازان ایرانی در راه الجزایر/بعد از سایپا نوبت به راه اندازی خط تولید ایران خودرو رسید

تهران- ایرنا- گروه صنعتی ایران خودرو با امضای قراردادی با بخش خصوصی الجزایر، فروش خط تولید و انتقال خدمات فنی مهندسی به این كشور را آغاز كرد؛ این در حالی است كه چندی پیش گروه خودرو سازی سایپا نیز از تاسیس شركت «سایپا الجزایر» و راه اندازی خط تولید پنج خودروی این شركت در الجزایر خبر داده بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، معاون صادرات گروه خودروسازی ایران خودرو در مورد قرارداد فروش خط تولید و انتقال خدمات فنی مهندسی به الجزایر، گفت: در فاز نخست این قرارداد، محصولات ایران خودرو شامل دنا، سورن، رانا و آریسان به صورت خودروی نیمه آماده به الجزایر ارسال و در خط الجزیره مونتاژ خواهد شد.
سعید تفضلی در حاشیه امضای قرارداد با طرف الجزایری، ظرفیت تولیدی خط الجزیره را سالانه 10 هزار دستگاه در یك شیفت عنوان كرد و گفت: این خط در بهمن ماه امسال آغاز به كار می كند و از 15 هزار دستگاه سفارش مشتری الجزایری برای سال جدید میلادی، یك هزار و500 دستگاه دنا در زمستان امسال صادر خواهد شد و باقیمانده این تعداد به صورت قطعه های منفصله صادر خواهد شد.
وی افزود: شریك ایران خودرو در الجزایر شركت «فمووال» است كه پیشنهاد احداث یك خط مونتاژ كامل شامل سالن های رنگ، بدنه و مونتاژ را نیز به ایران خودرو داده و سرمایه گذاری توسط طرف الجزایری انجام می شود.
معاون صادرات ایران خودرو، سایت كامل تولید را مهمترین بخش قرارداد میان ایران خودرو و بخش خصوصی الجزایر توصیف كرد و افزود: براساس این قرارداد، خط تولید كامل شامل خطوط رنگ، مونتاژ و بدنه، در سال 2017 فعال و محصولات به صورت قطعات منفصله به الجزایر صادر خواهد شد.
وی، مشاركت شركت «تام ایران خودرو» در طراحی، ساخت و راه اندازی ماشین آلات تولیدی را از جمله ویژگی های قرارداد با طرف الجزایری برشمرد و افزود: ایران خودرو براساس راهبرد جدید صادراتی خود در هیچ سایت خارجی سرمایه گذاری نمی كند و همكاری صادراتی با الجزایر نیز با همین راهبرد صورت می گیرد.
تفضلی، صادرات خدمات فنی و مهندسی و آموزش كاركنان محلی توسط كارشناسان و مهندسان ایران خودرو را از موارد قابل توجه در صادرات به الجزایر دانست و گفت: خودروهای دنا، رانا، سورن و آریسان محصولات صادراتی ایران خودرو به الجزایر هستند.
وی، محل احداث سایت كامل خودروسازی را در منطقه «ری لیزن» در 300 كیلومتری الجزیره بیان كرد كه امكان صادرات محصولات تولیدی به شمال و شمال غربی آفریقا را نیز فراهم می كند.
معاون صادرات ایران خودرو، ظرفیت تولید كارخانه «ری لیزن» را سالانه 30 هزار دستگاه اعلام كرد.
«محمد رحمون» مدیرعامل شركت «فمووال» و نماینده ایران خودرو در الجزایر نیز در حاشیه امضای قرارداد، گفت: محصولات ایران خودرو محكم و دارای كیفیتی است كه قابلیت رقابت با محصولات دیگر در بازار الجزایر را دارد.
وی به اشتراك های فرهنگی و دینی میان دو كشور اشاره كرد و افزود: ترجیح می دهیم محصولات ایرانی را در كشور خود عرضه كنیم.
به گزارش ایرنا، معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا اواخر آذرماه از امضای قرارداد میان ایران و الجزایر و تاسیس شركتی بنام سایپا الجزایر خبر داد و گفت: خط تولید این شركت تا سال 2016 با ظرفیت 20 هزار دستگاه در سال راه اندازی خواهد شد.
معاون صادرات سایپا در مورد بازار خودرو در الجزایر گفت: این بازار هم اكنون در دست اروپایی ها به ویژه فرانسوی هاست و كره جنوبی و ژاپن نیز مقام دوم را دارند و چینی ها نیز برای حضور در این بازار تلاش كرده اما هنوز موفق نشده اند.
وی افزود: این كشورها به الجزایر تنها به عنوان بازاری برای محصولات خود نگاه می كنند اما جمهوری اسلامی ایران با توجه به روابط دیرینه خود با الجزایر، تصمیم گرفته علاوه بر ایجاد یك حركت پایدار، شركتی با عنوان سایپا الجزایر در این كشور تاسیس كند كه 75 درصد سرمایه گذاری آن توسط طرف الجزایری و 25 درصد نیز توسط شركت سایپا انجام می شود.
وی در مورد نوع مشاركت سایپا در این شركت نیز گفت: مشاركت و سرمایه گذاری سایپا در قالب انتقال فناوری، دانش فنی، خدمات فنی مهندسی و تجهیزات ساختنی خواهد بود.
اقتصام(2)**9189** 2023