مقاومت در برابر آنتي بيوتيك در سال 2050 بيشتر از سرطان قرباني مي گيرد

تهران- ايرنا- محققان پيش بيني مي كنند كه معضل مقامت در برابر آنتي بيوتيك، تا سال 2050 ميلادي به قاتل شماره يك بشر مبدل مي شود و بيشتر از سرطان قرباني مي گيرد.

به گزارش گروه علمي ايرنا از گاردين، بيماري هاي عفوني همواره يك تهديد جدي براي سلامت محسوب مي شوند. با كشف آنتي بيوتيك، مرگ ناشي از بيماري هاي عفوني كاهش قابل ملاحظه اي داشته است؛ اما با استفاده نابجاي آنتي بيوتيك و مقاومت در برابر آن، اين بيماري ها در حال بازگشت هستند.
يك مطالعه جديد نشان مي دهد عفونت هاي مقاوم در برابر دارو در حال افزايش هستند و پيش بيني مي شود كه قربانيان آنها روز به روز افزايش يابد و تعداد مرگ و مير ناشي از آنها نيز در سال 2050 ميلادي، بيشتر از سرطان باشد.
ايكولاي (E. coli)، مالاريا و سل در سال جاري حدود 700 هزار قرباني داشتند كه در صورت نبود درمان و اتخاذ راهكارهاي موثر، اين آمار به 10 ميليون نفر مي رسيد.
عفونت هاي مقاوم در برابر دارو نه تنها بيماران بيشتري را به سمت مرگ مي كشاند؛ بلكه در سطح جهان هزينه اي حدود 100 تريليون دلار دربرخواهد داشت.
در اين مطالعه آمده است كه آنتي بيوتيك هاي استفاده شده در شاخه كشاورزي، عامل اصلي اين معضل است، همچنين در بسياري از كشورها، آنتي بيوتيك هاي استفاده شده در حيوانات، بيشتر از انسان است و ضايعات شركت هاي توليدكننده داروهاي ضدميكروبي كه اغلب وارد آب مي شوند، نيز يكي ديگر از معضلات جدي در اين زمينه است.
مقاومت ضدميكروبي (Antimicrobial resistance) به مقاومت يك ميكروارگانيسم (شامل باكتري، قارچ، ويروس و انگل) در برابر داروهاي ضدميكروبي، براي درمان عفونت ناشي از آن گفته مي شود. زماني كه اين ميكروارگانيسم ها نسبت به داروهاي ضد باكتري، ضد قارچ و ضد ويروس مقاوم شوند، داروهاي استاندارد بي اثر مي شوند، عفونت در بدن باقي مي ماند و به راحتي منتقل مي شود.
تكامل گونه هاي مقاوم يك پديده طبيعي است و زماني رخ مي دهد كه ميكروارگانيسم به اشتباه تكثير شود يا صفات مقاوم بين چند ميكروارگانيسم رد و بدل شود.
آنتي بيوتيك يك منبع با ارزش دارويي است كه براي درمان عفونت هاي باكتريايي مورد استفاده قرار مي گيرد و استفاده از آن تنها با تجويز پزشك و در يك دوره درماني كامل موثر است.
استفاده مكرر و نابجا از آنتي بيوتيك، يكي از مهمترين دلايل افزايش باكتري هاي مقاوم به دارو به شمار مي رود.
بايد درنظر داشت كه آنتي بيوتيك فقط قادر به درمان عفونت هاي باكتريايي است و به هيچ عنوان در برابر عفونت هاي ويروسي مانند سرماخوردگي، گلودرد و آنفلوآنزا موثر نيست.
در سال 2012 ميلادي، سازمان جهاني بهداشت گزارشي را مبني بر افزايش مقاومت به داروهاي ايدز ارايه كرد. اين گزارش پيام آور اين مطالب بود كه كنترل اين بيماري مهلك با داروهاي رايج، اثربخشي كمتري دارد و بايد به سمت داروهاي پرهزينه تر حركت كرد.
در سال 2013 ميلادي، 480 هزار مورد جديد بيماري سل مقاوم به دارو در 100 كشور گزارش شد كه به معني دوره هاي درمان طولاني تر و اثربخشي كمتر داروهاي فعلي بود.
در بخش هايي از مكونگ در ويتنام، مقاومت به بهترين داروي تركيبي درمان مالاريا گزارش شد كه بزرگترين دستاورد درمان مالاريا را به مخاطره كشاند.
بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، نسبت بالايي از باكتري هاي مقاوم به آنتي بيوتيك كه سبب عفونت هاي شايعي مانند عفونت هاي دستگاه ادراري، ذات الريه و عفونت هاي خون مي شوند، وجود دارند.
ناكارا بودن دارو نسبت به عفونت به معناي افزايش نرخ ناتواني و مرگ و تحميل هزينه هاي هنگفت در حوزه بهداشت است.

*** مهمترين راهكارهاي مقابله با معضل باكتري هاي مقاوم به آنتي بيوتيك

* افزايش اطلاعات در زمينه بيماري ها، درمان هاي رايج و اثربخشي داروها
براي اولين قدم بايد اطلاعات دقيقي در مورد درمان هاي رايج و اثربخشي آن به دست آورد تا بتوان موارد نابجاي استفاده از آنتي بيوتيك را تشخيص داد؛ زيرا همانطور كه گفته شد، مصرف نابجا يا خودسرانه آنتي بيوتيك، مهمترين علت مقاومت نسبت به آنتي بيوتيك است.

* توقف استفاده از آنتي بيوتيك در مزارع و دامداري ها
استفاده از آنتي بيوتيك در مزارع و دامداري ها، يكي از مهمترين روش هاي انتقال به انسان است. در بسياري از كشورها راهكارهايي براي جلوگيري از آنتي بيوتيك در مزارع، دامداري ها و حوضچه هاي پرورش ماهي صورت گرفته است.

* تجويزنكردن آنتي بيوتيك در بيماري هاي انگلي، قارچي و ويروسي
* استفاده از دوره كامل آنتي بيوتيك
* توسعه داروهاي مختلف
* رعايت بهداشت شخصي و شستن مداوم دست ها
علمي (6) ** 9259**1834