كوه تفتان بهمن امسال ميزبان كوهنوردان داخلي و خارجي است

زاهدان- ايرنا- دبير هيات كوهنوردي و صعودهاي ورزشي سيستان و بلوچستان گفت: كوه تفتان بام شرق ايران از 14 بهمن امسال به مدت سه روز ميزبان صعود سراسري كوهنوردان داخلي و خارجي است.

جواد راشكي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين برنامه با موافقت فدراسيون كوهنوري به منظور معرفي هرچه بيشتر جاذبه هاي گردشگري كوه تفتان انجام مي شود.
وي ادامه داد: از هر استان كشور در اين صعود سراسري شش كوهنورد شركت دارند و پيش بيني مي شود كوهنوردان حدود هشت كشور از جمله تركيه، قزاقستان و ارمنستان نيز در اين برنامه حضور داشته باشند.
كوه تفتان قله هاي متعدد دارد كه بلندترين آنها با چهار هزار و 50 متر ارتفاع آتشفشاني نيمه فعال است و همچنان گاز گوگرد از آن خارج مي شود و كوتاه ترين آن نيز هزار و 500 متر ارتفاع دارد.
سه دهانه آتشفشاني نيمه فعال كه از دهانه هاي آن بخار و گازهاي گوگردي دائماً در حال تصاعد است، چشم انداز خيره كننده اي را براي كوه تفتان به وجود آورده است.
صعود به قله تفتان در چهار فصل سال امكان پذير است فقط در فصل زمستان به دليل وزش بادهاي سنگين و سرد عموماً بسيار دشوار است.
دبير هيات كوهنوردي و صعودهاي ورزشي سيستان و بلوچستان همچنين از اعزام دو كوهنورد استان به رقابت هاي دو كوهستان كشور در تهران خبر داد و افزود: نعمت ميري و علي شيركوهي دو كوهنورد استان دهم دي ماه به مدت يك روز به مصاف حريفان مي روند.
7316/3042/6081

سرخط اخبار استان‌ها